Write a comment

 

מצד אחד, בעשור הזה 'שינויי אקלים' הפך ממושג שמשתמשים בו רק משוגעים לדבר, למושג שכולנו מכירים ומבינים. סוף-סוף הגענו להבנה שהאקלים משתנה, והירוק הפך לאורח החיים שלנו, ולפעמים גם לגימיק שיווקי. מצד שני, באותן עשר שנים בדיוק התעלמנו מכמה סימנים גדולים.

עשור של פרדוקס סביבתי.

פגישות

בשנת 2007 חוקרים, מומחים ומדענים בתחום האקלים נפגשו בפאריס כדי לגבש ולהציג את כל החומר שהצטבר עד כה על שינויי האקלים. זה היה ניסיון משמעותי לאחד נתונים מכל רחבי העולם. הדו"ח הרביעי של הפאנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים (IPCC) כלל הכרה חסרת תקדים שהחלק של בני- האדם בכל מה שקורה בעולם מבחינת אקלים הוא לא מבוטל. בנוסף, לפי הדו"ח הזה עד סוף המאה יהיה פה חם יותר ב- 1.8 עד ארבע מעלות, וגובה פני הים צפוי לעלות ב- 28 עד 43 ס"מ.

 

עוד פגישות

ועידת קופנהגן, שהתקיימה בחודש דצמבר 2009, זכתה לתשומת-לב כלל עולמית. המטרה היתה למצוא תחליף ראוי להסכמי קיוטו, הסכם חד-משמעי ומחייב לצמצום עתידי של פליטות הפחמן. אבל עוד לפני שהועידה התחילה, אמרו לנו להוריד ציפיות, כי לא יהיה פשוט לגבש הסכם שיהיה מקובל על כולם (כולל כולם). אקורד הסיום היה נמוך מכל צפייה, של כל משלחת, בבירה הדנית. בסיום הועידה, מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר שהמנהיגים מאוחדים מבחינת מטרה, אבל עדיין לא בפעולה.

 

מזג-אוויר

צונאמי בתאילנד בשנת 2004, הוריקן קתרינה בשנת 2005, שרשרת של הוריקנים קטלניים בהאיטי בשנת 2008 וגל החום באירופה בשנת 2003. אלה חלק מהדוגמאות לזה שבעשור הזה (לפי אחדים, העשור החם ביותר שתועד עד כה) מזג-האוויר השתגע. בעוד שחוקרים ומדענים בתחום חוזרים ומדגישים שאין אפשרות לקשר בצורה ישירה בין מזג-אוויר קיצוני לגורם האנושי, באותה נשימה הם גם אומרים ששינויי האקלים עשויים להגביר את הסבירות שאירועים יוצאי דופן מהסוג הזה יהפכו אפילו קיצוניים יותר.

קולנוע

הסרט הזה אולי לא היה בשורה קולנועית חשובה, אבל ל- "אמת מטרידה", סרטו של אל גור משנת 2006, יש מקום בלתי-מעורער בהיסטוריה הירוקה. הסרט בן 100 דקות נשען על רעיון פשוט, והתוכן שלו הפך לכלי בהפצת המסר בהזדמנות כמעט נדירה לתפוצה נרחבת. מאז השחרור שלו, הסרט ויוצרו (שזכה בפרס נובל לשלום על מאמץ הסברתי) זכו להערכה כמו גם לקיטונות של ביקורת, כמו למשל על תחזיות בנוסח עלייה של ששה מטרים בגובה פני-הים. תגידו מה שתגידו. למרות התרחישים השחורים, ולמרות התחזיות הלא תמיד מבוססות, גור הביא את הבסיס של שינויי האקלים לקהל שעד אז לא ידע מה זה.

 

אנרגיה חלופית

רוב החוקרים מסכימים שאין פתרון קסם בנושא שינויי האקלים, אבל חלקם מאמינים ששילוב בריא של טכנולוגית קיימות, במיוחד בתחום האנרגיה המתחדשת והחלופית, יניב צמצום משמעותי בפליטות. אנרגית הרוח, השמש, המים. כולם קיבלו תמיכה גדולה בעשר השנים האחרונות. השחקניות החדשות בתחום, הן הודו וסין, הילדות הרעות של איכות הסביבה. הודו וסין היום נחשבות בין המובילות בהתקנה, ייצור ושימוש במקורות אנרגיה חלופיים.

 

נוסעים

בשנת 2001 יוצר הרכב ההיברידי הראשון (Toyota Prius) בייצור מסחרי לכל העולם. בתעשייה קראו לזה אירוע מכונן- הרכב ההיברידי הצליח למשוך קונים למרות מחיר גבוה מהממוצע ומראה ייחודי. אבל קניית הרכב ההיברידי לא היתה רק על ניצול יעיל יותר של דלק, היא היתה הצהרה סביבתית.

 

מילים

בעשור הזה, עם המודעות ההולכת וגדלה לעובדה שמשהו לא טוב עובר על האקלים, לאוצר המילים היומיומי שלנו נכנסו מילים כמו פליטה, דיאוקסינים, גזי חממה, אוזון, מיחזור, בירוא יערות וכמובן עקבות פחמן (כמות הפחמן שנפלטת לאטמוספרה בעקבות פעילויות שונות של אדם פרטי או קבוצה). לא להאמין, אבל לפני עשר שנים לא דיברנו ככה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.