חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

ריח רע מהפה גורם לנו הרבה נעימויות, הן בעבודה והן בחיים האישיים. אנחנו נוקטים בכל מיני אמצעים כדי להילחם נגד זה – מי פה, טבליות מנטה וכו', אך מוטב קודם כל לברר את הסיבה לבעיה זו מאשר להילחם בתוצאותיה, כי הרי קיימת אפשרות שהבעיה היא לא רק בחלל הפה, אלא בתוך המערכת הפנימית של האורגניזם שלנו. אך אם הדבר בכל זאת נובע מבעיות בחלל הפה, קיימות מספר דרכים לפתור אותה, חלקית לפחות, באמצעים ביתיים. 

קבלו 10 כללי פשוטים להתגבר על ריח רע מהפה.

צחצוח שיניים

אמנם, זה נשמע בנאלי, אבל קודם כל צריך להקפיד על צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום – ולא כולם מקפידים לעשות זאת. אין צורך לבזבז כסף מיותר ולרכוש מיני מברשות חשמליות – מברשת שיניים רגילה וחוט דנטאלי בהחלט מספיקים לכך. במקרים רבים ריח רע מהפה נובע משכבת שאריות המזון אשר נשארת על השיניים. השאריות הללו הן סביבה פורייה מאוד לריבוי בקטריות למיניהן, מה שגורם לריח הרע 
.

עם זאת, אל תגזימו: אם מצחצחים שיניים בצורה אינטנסיבית מדי, קיימת סכנה לפגוע בשכבת האמייל המגנה על השיניים, ובלי שכבה זו השיניים הופכות פגיעות מאוד. היזהרו גם בשימוש בחוט הדנטאלי. שימוש בלתי זהיר עלול לפגוע בחניכיים ואף לגרום לדימום. את מברשת השיניים יש להחליף מדי שישה חודשים – מברשת ישנה עלולה לגרום לעששת.

ניקוי הלשון

גם הלשון זקוקה לניקוי וצחצוח. הרי שכבת שאריות המזון עלולה לעלות גם עליה, וליצור בקטריות גם עליה. כיום קיימים בבתי המרקחת תכשירים שונים ומגוונים לצחצוח הלשון.

שטיפות פה

אל תשכחו לשטוף את הפה לאחר הארוחה. אפשר כמובן לשטוף את הפה במי ברז רגילים, שיעזרו לכם לסלק את שאריות המזון מהפה, אך מוטב לעשות זאת במי פה אנטי-בקטריאליים. אלה יעזרו לכם לא רק להיפטר משאריות המזון אלא גם למנוע את התפתחות הבקטריות בפה 
.

גומי לעיסה

עד כמה שהדבר יישמע מופרך, הפרסומות המשבחות את המעלות של גומי לעיסה  לא משקרות. אם בגומי הלעיסה אין סוכר – המהווה אמצעי לריבוי הבקטריות – כשלועסים אותו, אתם מגדילים את הסינתזה של נוזל הרוק. הרוק מהווה מנגנון טבעי להגנת הפה מעששת, וכמובן מסייע להימנע מריח רע בעת נשיפה.

תה קינמון

גם תה קינמון עשוי לעזור היפטר מבעיית הריח. החומרים הנמצאים בקינמון עוזרים לחסל את החיידקים והבקטריות בתוך חלל הפה. זיכרו – לא תה מנתה, העשוי לעזור רק לזמן קצר, אלא דווקא תה קינמון.

צנון שחור

אם יש לכם בבית צנון שחור, כדאי מדי פעם לחתוך ממנו חתיכה  וללעוס אותה. הצנון עשיר בחומצות אמינו, שגם הן עוזרות לשמור על חלל הפה נקי מבקטריות וחיידקים. הרי לא במקרה משמש הצנון  ברפואה העממית כאמצעי נגד הברונכיטיס.

שום ובצל

נכון, שמענו רבות על התכונות המרפאות של שום ובצל טרי, אך מה לעשות – מדובר במאכלים "בלתי סוציאליים" בעליל. אל תתפלאו אם לאחר שאכלתם אותם, לא רק בת הזוג שלכם תתחמק מלהתנשק איתכם, גם אנשים אחרים לא ישושו להימצא בקרבתכם.  הבצל והשום כוללים חומרים אשר נספגים בדם בתהליך העיכול וכך מגיעים לריאות. כך שאם אפשר, השתדלו להימנע מהם 
.

עישון

רבים מהמעשנים אפילו לא מעלים על דעתם איזה סירחון נוראי הם מדיפים לאחר העישון . חוץ מזה, הריח הניקוטין  נספג בבגדים, מה שמגדיל את הסירחון. שלא לדבר על כך שהעישון מזיק לכל שאר מערכות הגוף 
.

חניכיים

מחלות חניכיים רבות גורמות לדלקות, אשר סביבן מצטברות בקטריות, שמתרבות במהירות, מה שגורם כמובן לכך שהאוויר שאתם נושפים הופך לבלתי נעים עבור הסובבים אתכם. במקרים כאלה קיים צורך בהתערבות של רופא שיניים. ללא טיפול רפואי בדלקות, המצב רק יילך ויחמיר.

רוק

גם המחסור ברוק עלול להביא להתרבות הבקטריות 
.

אדם בוגר צריך לשתות לא פחות מ-2 ליטר מים ביום, ומוטב שיהיו אלה מים רגילים או מינראליים, ולא משקאות ממותקים למיניהם. אלה מבינינו שנוטלים תרופות באופן סדיר – שימו לב: תופעות הלוואי של רבות מהתרופות כוללות גם יובש בפה ומתגברים עליו פשוט על ידי שתייה מרובה.

אם כל האמצעים הנ"ל לא פתרו את הבעיה, יש לעבור בדיקות רפואיות. ריחות לא נעימים מהפה עשויים להעיד על בעיות במערכת הנשימה, הקיבה, הבריאות וכו'.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.