חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

כבר כמה שנים שנשים משתמשות ברפואה הסינית כדי להגביר את הסיכוי שלהן לכניסה טבעית להריון, להכין את עצמן לקראת ולשפר את יעילות הליכי הפריה מלאכותיים ואפילו להימנע ממנה. מחקרים חדשים מאשרים כי רפואה סינית באופן כללי, ודיקור סיני בפרט, יכולים לעשות את אותו הדבר עבור גברים.

עבור גברים רבים שמתמודדים עם בעיות פוריות, העזרה היא במרחק מחט.

על גברים ומחטים

לפחות ב- 50 השנים האחרונות, משהו לא טוב עובר על איכות הזרע של גברים. לפי הסטטיסטיקה, בין 35%-40% מבעיות הפוריות בקרב זוגות נגרמות בשל מצב בו נמצא הגבר.

יש מספר גורמים שעשויים להשפיע על פוריות הגבר - ספירת זרע נמוכה, בעיה מבנית בצורה או בגודל הזרע, או תנועתיות זרע מופחתת. גם אורח החיים שלנו, הגנטיקה ושינויים פיסיולוגיים יכולים להשפיע על הפוריות של הגבר ובצורה משמעותית גם על הסיכויים לצאצאים.

ההחלטה לבדוק את יעילות הטיפול בדיקור סיני על בעיות פוריות של גברים, היתה המשך ישיר וטבעי של הצלחת אותם טיפולים בקרב נשים. מספר מחקרים הוכיחו כי לדיקור השפעה חיובית על ייצור ועל איכות הזרע. אחד מהם, שפורסם בכתב העת הרפואי Fertility and Sterility הראה כי דיקור הוביל לעלייה משמעותית בכמות ואיכות הזרע ובמידה דומה הוביל להפחתה משמעותית בבעיות מבניות.

פעמיים בשבוע, במשך חמישה שבועות, 28 גברים שאובחנו באחת מבעיות הפוריות (ספירת זרע נמוכה, בעיה מבנית, או בעיה בתנועתיות הזרע) טופלו בדיקור סיני. נקודות הדיקור היו נקודות מסוימות וזהות בין כל הגברים. המחטים הוחדרו עד לתחושת
ה-
de qi, האינדיקציה שהמחט אכן נמצאת במקומה, והושארו למשך 25 דקות.

שתי דגימות זרע נאספו מהגברים, לאחר שלושה ימים של התנזרות מקיום יחסי מין. הראשונה, לפני שהטיפול התחיל. השניה, אחרי הטיפול האחרון.

לפני ואחרי
כאשר השוו את דגימות הזרע בין קבוצת המטופלים בדיקור סיני, לבין קבוצת הביקורת שלא טופלה בכלל, התוצאות נראו בבירור. בהשוואה לקבוצת הביקורת, המדדים של תנועתיות הזרע השתפרו בצורה משמעותית בקרב קבוצת הגברים שטופלו בדיקור סיני, מ- 44% בממוצע ל 50% בממוצע.

מספר ואחוז הזרעים הבריאים גם עלה בצורה דרמטית בקבוצת הדיקור. בדגימות הזרע שנאספו עם תחילת המחקר, רק 0.06% מהזרעים בקרב הגברים בקבוצת הדיקור נחשבו בריאים. בדגימות שנאספו לאחר תום המחקר שיעור הזרעים הבריאים עלה ל- 0.26%. בתרגום למספרים, ממוצע הזרעים הבריאים עמד על 40,000 בתחילת המחקר והגיע ל- 200,000 בסופו.

בנוסף, נראו שינויים משמעותיים נוספים במבנה ובאיכות הזרע בדגימות של קבוצת הדיקור. עם תחילת המחקר, רק 22.5% מדגימות הזרע בקבוצת הדיקור היו בצורה הרגילה (כמו שאנחנו מכירים מהציורים). עם תום המחקר, ממוצע הזרעים בעלי צורה רגילה עמד על 38.5%.

בעוד שהדיקור הסיני שיפר את הבריאות הכללית ואת המבנה של הזרע, הוא נמצא פחות יעיל נגד כמה מהפתולוגיות השכיחות של זרעים. אפופטוזיס (Apoptosis) ונרקוזיס (Necrosis) שניהם תהליכים טבעיים של תמותת תאים בגוף, שהמטרה שלהם היא לאפשר המשכיות של תאים אחרים. לפי דגימות הזרע, שני התהליכים האלה לא השתנו בצורה משמעותית מבחינה סטטיסטית בעקבות הטיפול.

מסקנת החוקרים היתה כי טיפול בדיקור סיני יכול לשפר את האיכות הכללית של הזרע ומכאן גם לשפר את סיכויי הפוריות. מחקרים אחרים הראו כי גם רפואת צמחי מרפא, שינויים באורח החיים, כמו הימנעות מגורמים מסכנים (כמו עישון ואלכוהול), שילוב של פעילות גופנית והתאמות תזונתיות עשויים לשפר פרמטרים שונים באיכות הזרע.

אבל היתרונות של הטיפול בדיקור סיני נמדדים גם מעבר לכניסה המיוחלת להריון. הרפואה הסינית היא לא רק רפואה טבעית, אלא גם הוליסטית, מה שאומר שהיא מטפלת בכל הגוף כשלם. הדגש תמיד יהיה על התלונה העיקרית של המטופל, אבל המצב כולו ייפתר על ידי התייחסות לכל הגורמים. בדרך הזו, הבריאות הכללית משתפרת וכניסה טבעית להריון יכולה להתרחש. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.