Write a comment

 

מתוך 200 מיליון זרעים, רק 15 עד 45 מיליון מספיק בריאים בשביל להפרות ביצית. בפועל, רק 400 שורדים את השפיכה ומתוכם רק 40 מצליחים להגיע לשכונה של הביציות, ושורדים את הסביבה הרעילה של נוזל הזרע והסביבה העוינת של הנרתיק. אחרי תהליך נוסף שנקרא אפשור (Capacitation), רק זרע בר מזל אחד מצליח להגיע לביצית.

ככה שזה לא ממש מפתיע שפוריות היא כבר מזמן לא רק בעיה של נשים. למעשה, המחקר הראשון אמר את זה כבר בשנת 1992. מאז אומרים שבגדול 40% מהבעיות מתחילות אצל הגבר, אחוז זהה מהבעיות שייכות למין הנשי והיתר הוא שילוב של שניהם.

מה הבעיה?

מה שגורם לבעיות פוריות אצל גברים הוא ספירת זרע נמוכה, עצלנות של הזרע, בעיה מורפולוגית (צורה וגודל), או בעיה כללית עם הזרע. ולמרות שיודעים מה הבעיה, לא תמיד יודעים להגיד מה גורם לה. מה שבטוח יודעים, זה שלפני שמתחילים עם כל מיני הליכים מסובכים, שינויים קטנים באורח חיים יכולים לעשות את ההבדל.

אורח חיים
ספירת זרע נמוכה ועצלנות של זרעים נמצאו קשורות לרמות נמוכות של ויטמין C, E ואבץ. אחד מהדברים שמשפיע על הרמות של הויטמינים האלה, הם עישון (גם של חומרים אסורים) ואלכוהול.
מפתיע או לא, גם עודף פעילות גופנית יכולה להפחית את ספירת הזרע באופן עקיף, בגלל שהוא מוריד את רמות הטסטוסטרון בגוף. וכמו שבטח כבר ניחשתם, גם מסטרואידים עדיף להתרחק.

כל יום, כל היום
אומרים שהצלחה היא שאלה של טיימינג. באופן כללי, הזמן הכי טוב לנשים להיכנס להריון בתוך המחזור החודשי מתחיל ביום ה- 11 אחרי הוסת, ונגמר ביום ה- 17. בגלל שאורח החיים של זרע נע בין 48 ל- 72 שעות, לעשות סקס כל יום ישפיע מעט מאוד על הסיכויים להיכנס להריון, אם יש כבר זרע שמסתובב חופשי במערכת. ולמי שעוד יש ספקות, מחקר חדש מצא שלא היה הבדל בשיעורי הכניסה להריון בין זוגות שעשו את זה כל יום ובין זוגות שעשו את זה יום כן, יום לא.

גברים במחזור

גם לגברים יש סוג של מחזור חודשי שמושפע מהזמן בשנה והזמן ביום. באופן כללי, אומרים שספירת הזרע גבוהה יותר בחורף ונמוכה יותר בקיץ. לפי מחקרים, ספירת זרע היא גם הכי גבוהה בבוקר. למרות האבחנות האלה, אם מסתכלים על התמונה הגדולה, אף אחד לא ממש בטוח אם השעה או העונה זה מה שעושה ילדים.

גברים בטייטס

אנחנו יודעים שאשכים צריכים להיות מקוררים, בגלל זה הטבע שם אותם מחוץ לגוף ובגלל זה טמפרטורה גבוהה יכולה להשפיע על ספירת הזרע. ישיבה ממושכת על מושב אופניים (למעלה מ- 30 דקות) ובמיוחד עם לובשים מכנסי רכיבה צמודים, מעלה את הטמפרטורה באשכים ומשפיעה לפחות באופן זמני על איכות הזרע. הפתרון הוא לעשות הפסקות תכופות מישיבה, ואם רוכבים על אופניים עדיף לבחור מושב לא קשה מדי ולא צר מדי, כדי שרוב המשקל יהיה על הישבן. על אותו משקל, נהוג לחשוב שתחתונים צמודים בניגוד לבוקסר, יכולים להשפיע על טמפרטורת הגוף ולפיכך להשפיע על הזרע. האמת היא, שעד היום אף מחקר לא הצליח להוכיח את זה בצורה מדעית. 

משקל

אם לא ידעתם עד עכשיו, השמנת יתר וספירת זרע לא הולכים ביחד. מה שפחות ידוע, היא העובדה שגם משקל נמוך מדי משפיע על ספירת זרע. וההיגיון מאחורי זה אומר שתת משקל משפיע על האיזון ההורמונאלי העדין בגוף. ממצאים מהכנס האירופאי לפוריות שנערך בשנת 2008 (European Society of Human Reproduction and Embryology Conference), מראים שלגברים עם מסת גוף אופטימאלית, היו רמות גבוהות של זרע בריא, בהשוואה לגברים שסובלים מתת משקל או מעודף משקל.

זיהום סביבתי

חלק מהבעיה קשורה גם בחומרים טבעיים או סינתטיים שמפריעים לפעילות של המערכת האנדוקרינית, זאת שאחראית על ההורמונים שלנו. זה יכול להיות תרופות מרשם, חומרים כימיים שנמצאים בסביבה שלנו באופן טבעי, או מזהמים סביבתיים שהם תוצאה של פירוק חומרים שהפכו את החיים שלנו לקלים יותר ב- 25 השנים האחרונות, כמו פלסטיק או שבבי מחשב. אלה שמצליחים במיוחד להדאיג את החוקרים, הם חומרים שיש להם השפעה דומה לאסטרוגן, מה שאומר שהם יכולים להתחבר לקולטנים של אסטרוגן ולגרום לתופעות שונות, חלקן אפילו לא לגמרי מובנות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.