Write a comment

 

יש תקופות שלאן שאתה לא מסתכל אתה רואה תינוקות, כאילו מחלקים אותם בחינם איפה שהוא. אבל האמת, שלהביא ילד לעולם זה בכלל לא דבר פשוט. רק אצל 15% מהזוגות זה  יקרה בתוך חודש מהרגע שהם יתחילו לנסות. לכל השאר זה יכול לקחת די הרבה זמן.

אז אם אתם מנסים ולא מצליחים למעלה מחצי שנה, זה אומר שיש בעיה. השאלה אצל מי.  

נשים וגברים

אצל גברים (כמו תמיד) זה הרבה יותר פשוט, או שכן או שלא. אצל נשים (כמו תמיד) זה מורכב יותר ומשייכים את זה לבעיות הורמונאליות או בעיות מכאניות. "בעיות הורמונאליות זה בעיקר בעיות בתהליך הביוץ, בעיות מכאניות הן יותר בעיות שקשורות במבנה ובתפקוד" מסביר ד"ר ישי, גניקולוג ומטפל במרפאת 'שלובים' העוסקת בטיפול בבעיות פוריות באמצעות השילוב שבין רפואה קונבנציונאלית ורפואה משלימה. חוץ מהבעיות האלה, ישנם גם הגורמים הסביבתיים שלא הופכים את העניין ליותר פשוט. "אין לנו ספק באשר לגורם הסביבתי. בעבר היה נהוג לחשוב שמקור רוב הבעיות הוא אצל הנשים, היום המצב הוא הפוך וזו רק הסביבה שהשתנתה. זה החומרים שאנחנו נושמים, האוכל שאנחנו אוכלים והסיגריות שאנחנו מעשנים".

סביבתי או לא, על הקיר במשרד של ד"ר ישי יש עשרות תמונות של ילדים שמחייכים היום רק בזכותו. ולמרות הדיון האתי והרפואי סביב זה, ילדת המבחנה הראשונה היא כמעט בת 30 וגם לה כבר יש ילד. אז איך זה אפשרי? איך מצליחים לעקוף את הטבע, וליצור חיים במקום שזה כמעט בלתי אפשרי? "ההתפתחות בשנים האחרונות, היא בטכנולוגיות שמאפשרות להשתמש במעט מאוד זרע כדי להפרות מעט מאוד ביציות". הוא מסביר. "אם מדובר בבעיה של הגבר, פועלים כדי להשביח את הזרע שלו". בזמן המתאים, בתזמון מדויק עם הביוץ של האישה, זה אמור לעבוד. זה נחשב לטיפול הפוריות הפשוט ביותר. "אם האישה לא מבייצת, קיימות תרופות שמאפשרות להגביר את מספר הביציות גם כאשר אין ביוץ, ואם כדורים לא עוזרים, עוברים לזריקות. רק כאשר הבעיה היא מכאנית או בעיית זרע קשה פונים להפריה חוץ גופית". בכל המקרים הטיפול מתבצע במרפאה במקביל לטיפול ברפואה משלימה. "זו רפואה טובה יותר" מסביר ד"ר ישי.

אבל הבעיה היא לא רק הכניסה להריון. יש הריונות שנקלטים, אבל לא מצליחים להתפתח. א' למשל, טופלה במרפאת 'שלובים' כמעט מהרגע הראשון. היא עברה 7 הפלות טבעיות, שנגמרו בערך בשבוע החמישי מבלי שממש הצליחו להבין מה לא בסדר. היום, אחרי הפריה חוץ גופית, היא מתגאה בזוג תאומים, בן ובת בני 7 חודשים. אבל זה לא היה פשוט. במהלך הטיפולים א' איבדה תקווה לא פעם. המימד הנפשי שמלווה לא אחת את הטיפולים האלה הוא לא קל. "אם פעם עוד היה לנו ספק בנוגע להשפעתו של גורם הלחץ, היום אנחנו מודעים להשפעה הרבה שלו" מסביר ד"ר ישי. ובעניין הזה מסייעת, מי אם לא, הרפואה המשלימה. במקביל לטיפול הרגיל, א' עברה דיקור סיני פעמיים בשבוע, במשך כמעט שנה וטופלה גם בצמחי מרפא. זה עבד.

השילוש הקדוש

הסינים קוראים לזה הפיצוץ הגדול. הזמן, המקום והחיבור בין שתי אנרגיות משני סוגים שנפגשות ויוצרות חיים. לפיצוץ הזה קשורים שלושה אלמנטים: אדמה, מים ואש. אדמה, בגלל אמא אדמה וכי אדמה זה המרכז שלנו. "הרחם שייך לאלמנט האדמה, וכשאלמנט האדמה חלש אנחנו גם חלשים, וזה קשור בהפלות טבעיות, ציסטות או מיומות" מסבירה רווית סלע, מטפלת בדיקור ובצמחי מרפא במרפאת 'שלובים'. הכליות קשורות לאלמנט המים, ולפי הסינים כליות הן התמצית שלנו. ויש גם את אלמנט האש, כי לשם שייך הלב. "המים והאש יוצרים ביחד את הבסיס של החיים, גם שלנו אבל גם של הדור הבא".

 

"הקשר הזה בין כליות-לב-רחם חשוב לכל המערך ההורמונאלי מהבחינה האנרגטית, מבחינת זרימת הצ'י. חוסר בזרימת אנרגיה, זה חוסר תקשורת וחוסר תקשורת זה בעיות הורמונאליות וזאת למרות שמבחינה פיסית הכל עובד כמו שצריך" מסבירה סלע.

על כל התקשורת הזאת אחראים שניים: ים הצ'י (CV), שאחראי על זרימת האנרגיה, וים הדם (CHONG), שאחראי על זרימת הדם. "הרבה פעמים בבעיות פוריות צריך לעבוד על הדיאלוג בין CV ל- CHONG ואת זה עושים באמצעות הצמחים והדיקור".

גם במה שנקרא בעיות מכאניות אפשר לטפל באמצעות הצמחים והדיקור. "למשל ציסטות שזה בעצם לחות, אפשר לסלק באמצעות הנעה, זה ייקח זמן אבל בסופו של דבר יעבור".

לגבי הגורם הנפשי שניהם מסכימים. "אנחנו מאוד טובים בלהרגיע" מסבירה סלע. כל ההתעסקות והחיטוטים באזורים האינטימיים של האישה מאוד לא נעימים ומאוד מלחיצים. "בטיפולי הפריה חשוב קודם כל להרגיע את האזור, כי אם נכניס עובר למקום כואב שעבר טראומה, סביר להניח שלא נראה שם הריון". אז הן מרגיעות לפני ואחרי, ממריצות את המערכות ומאזנות את ההורמונים ואת הגוף, אבל גם את הנפש.

מזל טוב, זה בן!

נכון, לא ככה דמיינתם את זה. חשבתם שזה יהיה הרבה פשוט, בחיים לא חשבתם שלכם תהיה בעיה, בניתם על גג 9 חודשים של חוסר נוחות. אבל אתם יודעים איך אומרים, דברים טובים באים לאט. חוץ מזה, ברגע שתראו את החיוך, תשכחו מכל הכאב, הסבל והצפייה. ככה זה, יש לנו זיכרון קצר.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.