Write a comment

 

כולנו שמענו על פילאטיס, השיגעון החדש שהוא כבר לא כל-כך חדש. אבל מה שאנחנו יודעים פחות, הוא שתרגול פילאטיס יכול להיות ההכנה המושלמת לצירים ולידה.

התנועות הדינאמיות מחזקות ומגמישות את השרירים (משהו שתצטרכי כשיתחילו הצירים), והתרגול באופן כללי מאוד מאזן (משהו שתצטרכי לאורך כל ההריון).

תקופה של שינויים

לנשים יש הרבה תלונות מוצדקות במהלך ההריון. העייפות, הבחילות, כאבי הגב. חלק מהן הן בלתי נמנעות, על השאר אפשר לכל הפחות להקל. ההתכווצות והלחץ שמופעל על אזור הגב התחתון ואגן הירכיים הם חלק מהשינויים הבולטים ביותר (אחרי התנודות במצב הרוח, כמובן). זרימת הדם בגוף מתגברת, מרכז הכובד משתנה, ובעקבותיו היציבה. תוסיפו לזה עלייה של 15 קילוגרם בממוצע, ותקבלו את התמונה המלאה.

עם כל השינויים האלה, לא פשוט להתחיל או להתמיד בשגרה קבועה של פעילות גופנית במהלך ההריון, ונשים רבות מוצאות את עצמן נמנעות, במיוחד בתחילת ההריון ובסופו. דרך אחת קלה להישאר פעילה היא פילאטיס.

פילאטיס נוצרה על ידי ג'וזף פילאטיס בשנות ה-90 של המאה הקודמת. פילאטיס (האיש) יצר את פילאטיס (השיטה), כסדרה של תנועות שנועדו לשפר את היציבה ולחזק את השרירים בבטן ובגב, וכל זה בלי להשתמש במשקולות, או בכל סוג אחר של ציוד. למרות שהגרסה המקורית התבססה על תרגול במיטות פילאטיס מיוחדות (רפורמר), הפילאטיס המודרני הותאם לכך שאנשים יוכלו לתרגל ללא כל אמצעי, פרט למזרון. בתרגול פילאטיס בדרך כלל מבצעים מעט חזרות על כל תנועה, אבל כל אחת מהן צריכה להיות מדויקת ולהיעשות בשליטה מלאה.

פילאטיס נחשבת לפעילות גופנית מתונה, שנחשבת לתרגול של גוף וגם של נפש, והיא עובדת על השרירים החשובים ביותר בהריון ולידה: השרירים המייצבים בבטן, השרירים הזוקפים בגב ושרירי רצפת האגן. פילאטיס מציעה לנשים מערך של כלים שמשתלבים לדרך ייחודית שעוזרת להסתגל לשינויים הפיסיים והרגשיים, שהם חלק בלתי נפרד מההריון.

קחי נשימה

אחד היתרונות הגדולים של תרגול פילאטיס, הוא העבודה על שרירי הליבה, כלומר שרירי הבטן והגב. ככל שההריון מתקדם, המתח והעומס על הגב מורגשים. התרגול מסייע לחזק את שרירי היציבה, ועוזר לשפר את מנח וישורת הגוף, כך שכמעט אוטומטית חווים פחות כאב. בנוסף להפחתת העומס מהגב התחתון, התרגול תורם לתנועה באזור אגן הירכיים. הנשימות מאפשרות רגיעה וחילוף חומרים טוב יותר, ובסופו של דבר, התרגול כולו הופך את הלידה (וגם את הימים שאחריה) להרבה יותר קלים.

נשמע טוב? זאת רק חצי מהתמונה. זה לא סוד שהריון הוא תסמונת קדם וסתית על סטרואידים. נשים חוות מתח רב ושינויים רגשיים עצומים במהלך ההריון. אפשר להיות רגועים, פילאטיס חשב גם על זה. דרך תרגילי נשימה ספציפיים, שנבנו במיוחד כדי להגיע למערכת העצבים ולהרגיע אותה, פילאטיס מצליחה גם להרגיע ולאזן.

למשל, אחד העקרונות החשובים בפילאטיס היא הנשימה הבטנית העמוקה. והיא כנראה גם אחד הדברים הטובים שנשים בהריון יכולות לעשות. לא רק שהעבודה עם הנשימה ממקדת את התודעה, בשלבים המאוחרים של ההריון היא גם שומרת על שרירי הבטן חזקים ואפילו עוזרת לפתוח את אזור רצפת האגן, ולהתכונן ללחיצות.

בדיוק כמו עם כל סוג אחר של פעילות גופנית, כדאי להתייעץ עם רופא לפני שמתחילים. אפילו אם את מעריצה מושבעת, ויש לך פוסטר של ג'וזף פילאטיס בחדר, יש מקרים (כמו למשל במקרה של דימומים, או חלילה סיבוכים) בהם פילאטיס בזמן ההריון לא מומלץ.

ולפני שאת קופצת על הרפורמר הקרוב, חשוב לזכור שהריון הוא לא הזמן להיכנס למשטר כושר אימתני. המטרה היא להתחזק, להתגמש, להגביר את המודעות לגוף. לא להתחטב. השורש של פילאטיס הוא הרעיון של תנועה באינטגרציה של הגוף כולו. כשחושבים על זה, זה בדיוק מה שאשה צריכה לעשות בזמן הלידה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.