Write a comment

 

לאנשים שסובלים מכאב כרוני, הפיתוי לוותר על פעילות גופנית הוא גדול. אבל הרבה פעמים פעילות גופנית יכולה לסייע להפחית את הכאב ולשפר את איכות החיים. זה לא אומר שצריך לרוץ מרתון. מצד שני, זה גם לא אומר שזה יהיה קל.

בתנאי שמקשיבים לעצמכם וגם למה שיש לאיש מקצוע להגיד, פעילות גופנית יכולה לא רק להפחית את תחושת הכאב, אלא גם להתגבר על תפקוד מוגבל.

פעילות אירובית

באופן כללי, פעילות אירובית (הליכון בחדר כושר, אופניים ועוד) יכולה להיות טובה במיוחד לאנשים שסובלים מפיברומיאלגיה. מחקר שסקר עשרות מחקרים בתחום, ופורסם לפני כשנה בכתב העת Journal of Rheumatology, הראה כי פעילות גופנית שכללה אימוני חיזוק בלבד (משקולות) אמנם עזרה להתמודד עם התסמינים, אבל פעילות אירובית, כזאת שמקפיצה את הדופק ומפעילה את בלוטות הזיעה, עזרה להרגיע את הסימפטומים וגם תרמה לשיפור בתפקוד הפיסי. וחוץ מלעזור ללב, פעילות אירובית משחררת גם את משככי הכאב הטבעיים של הגוף.

צעידה

צעידה אמנם נחשבת לפעילות אירובית שמפעילה את הלב ואת כל השרירים בגוף, אבל ממוקמת דרגה אחת מתחתיה, כי בכל זאת היא מתונה יותר. אבל זה לא אומר שהיא פחות טובה. צעידה היא בחירה טובה מאוד אם יש את היכולת הפיסית לעשות אותה. היתרון הגדול של צעידה הוא שאפשר לעשות אותה כמעט בכל מקום, כמעט בכל זמן בשנה, כמעט בכל רמת כושר. היא טובה ללב, היא טובה לגוף, היא טובה למשקל והיא טובה לכאב. לא לשכוח חימום קל לפני, ומתיחות אחרי.

משקולות

אימון שכולל הרמת משקולות מחזק את שרירי הגוף (ומכאן שגם את היציבה), את העצמות ואת שיווי המשקל והקואורדינציה. אבל זה לא נגמר כאן. אימון שכולל הרמת משקולות יכול להיות יעיל במיוחד לאנשים שסובלים מדלקת מפרקים. המשקל העדין של המשקולות מחזק את המפרקים באזור הפגוע, מה שמוריד חלק מהעומס מהמפרקים בזמן שמשתמשים בהם. אנחנו כמובן לא מתכוונים להרמת משקולות במשקל כבד, אלא למשקולות במשקל סביר ולאימון שנבנה בהדרגה. אם לא הייתם פעילים במשך זמן רב, אפשר בשקט להתחיל בבית עם קופסאות שימורים.

שחייה

שחייה היא הפעילות הגופנית האולטימטיבית לכאב. היא אירובית, מפעילה את אחרון השרירים בגוף, והמים שומרים על המפרקים, השרירים ובכלל מפני פציעה, בגלל שעל אף אחד אין עומס. אין בה שום אלמנט שיכול להיות לא נעים, או מסוכן (אפילו באופן פוטנציאלי) למפרק. שחייה מומלצת במיוחד לאנשים שסובלים מדלקת מפרקים או כל בעיית מפרקים אחרת, בהן כמעט כל תנועה לא נכונה יכולה לעורר תגובה לא נעימה.

פילאטיס

ומפעילות אירובית לפעילות לא אירובית, אבל לא פחות טובה. טכניקת פילאטיס פותחה על ידי ג'וזף פילאטיס בתחילת המאה הקודמת, במטרה לחזק את שרירי הליבה של הגוף בחברה שהשכיחות של כאבי גב תחתון גבוהה בה בצורה יוצאת דופן. חוץ מאנשים שסובלים מכאבי גב תחתון, גם אנשים שסובלים מפיברומיאלגיה יכולה להרוויח בגדול מטכניקת פילאטיס. מחקר שפורסם בשנת 2009 בכתב העת physical medicine and rehabilitation, מצא כי תרגול פילאטיס שיפר את תחושת הכאב, יותר מכל טכניקה אחרת של מתיחות. אבל, בשביל שזה יעבוד, פילאטיס צריך לעשות נכון. לא להתבייש להיכנס לכיתה של מתחילים וללמוד מהתחלה כמו שצריך.

יוגה

האלמנט של הנשימה בתרגול יוגה יכול להיות יעיל בהקלה על כאב כרוני, בדיוק כמו כל סוג אחר של תנועה ומתיחות. אבל, כמו פילאטיס, גם תרגול יוגה הוא לא פשוט, והוא יכול לכלול טווח תנועה (גב, מפרקים) שלא תמיד מתאים לכל אחד, ולכן מומחים ממליצים ללמוד להגיד 'לא' לחלק התנוחות, אלא אם אתם ברמת כושר טובה. לכל השאר, מומלץ לעשות מה שבטווח היכולת של הגוף וכל עוד הוא מרגיש נעים. יוגה לא לומדים ביום אחד. ולכן, גם אנשים שמעולם לא תרגלו יכולים להתחיל עם תרגול תרגילי נשימה, בשילוב תנועה פאסיבית (כמו כיווץ שריר), או אקטיבית (תנועה מלאה).

טאי צ'י

טאי צ'י היא אומנות לחימה שמגיעה מסין, וכמו יוגה, גם היא עובדת על פיתוח וטיפוח המודעות לגוף, דרך השילוב שבין תנועה לנשימה, ובין הגוף לנפש. בטאי צ'י אין כזה דבר מבוגר מדי בשביל להתחיל. כל עוד אתם יכולים להניע את הגוף, אתם תלמידים פוטנציאליים. לפי מחקר שפורסם השנה בכתב העת New England Journal of Medicine, תרגול טאי צ'י במשך פעמיים בשבוע יכול להפחית תסמינים של כאב, נוקשות ועייפות בקרב חולי פיברומיאלגיה.

סקס

תמחקו את החיוך הנבוך מהפנים. סקס הוא פעילות גופנית לכל עניין ודבר. לפי מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת סטנפורד (Stanford), תחושת כאב היתה פחות שכיחה בקרב זוגות מאוהבים טריים. כנראה שאין באמת תחליף לאינטימיות פיסית ורגשית.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.