Write a comment
ירקות מוחמצים מכילים חיידקים פרוביוטיים הנוצרים בתהליך הכבישה וטובים לבריאותנו עד מאד. והכי בריא להכין בבית

אנחנו מכירים אותם תחת שם התואר הפשוט "חמוצים", נוהגים לשים אותם בפיתה עם הפלאפל ולא בדיוק מודעים לאיכויות הבריאותיות שיש בהם. אלא שהאדם משמר ירקות בדרך זו, של כבישה, כבר אלפי שנים ומרוויח הרבה בריאות.

ירקות כבושים או מוחמצים נוצרים בתהליך הנקרא "תסיסה הומולקטית", במהלכה הופכים החיידקים שבירקות לפרוביוטיים. ומן המפורסמות הוא שחיידקים פרוביוטיים מועילים לבריאות.

במה עוזרים לנו החיידקים הפרוביוטיים?

- חיידקים פרוביוטיים מיטיבים עם פלורת המעיים (ובמיוחד עם החיידק מסוג לקטובצילוס, מהמרכזיים והחשובים בחיידקי מערכת העיכול האנושית).

- מחזקים את מערכת החיסון.

- משפרים את ספיגת המזון בגוף.

- מונעים התפתחות מחוללי מחלות ודלקות.

- באופן מיוחד, מספקים הגנה לקיבה ומערכת העיכול ממחלות ודלקות


מהו תהליך ההחמצה?
בתהליך החמצת הירקות (אפשר גם פירות) הופכים החיידקים הנמצאים על הירק לחומצה לקטית (חומצת חלב). בתהליך זה, הופכת מולקולה אחת של גלוקוז (כלומר סוכר) לשתי מולקולות של חומצה לקטית. חומצה זו נותנת לירק את טעמו החמוץ ובעיקר אינה מאפשרת התפתחות חיידקים הפוגעים בירק. כך נמנע ריקבון, וזו הסיבה שהאדם משמר כך ירקות מזה אלפי שנים. הנה דרך מצוינת לשמור על הירקות ועל חלק מערכיהם הבריאותיים, ועל הדרך גם לקבל מנה יפה של חיידקים פרוביוטיים.

תהליך התסיסה ההומולקטית מגבירה את ייצור האנזימים בירק הכבוש אך עדיין שומרת אותו חי – ותוסס!

ירקות בחומץ
ירקות בחומץ אמנם זכו לטעם חמוץ אך זאת בשל השרייתם בחומץ. הם לא עברו תהליך של תסיסה לקטית, לא התפתחו בהם חיידקים פרוביוטיים ולכן אינם נחשבים מזון פרוביוטי.

עשו זאת בעצמכם!
נכון, היום כל אחד יכול להיכנס לחנות טבע ולקנות מוצרים פרוביוטיים, אבל למה להוציא כסף אם אפשר לכבוש ירקות ללא בעיות בבית, והם גם טעימים וכיפיים וקלים להכנה.

למה עדיף לכבוש ירקות בבית
ירקות כבושים או מוחמצים תעשייתיים עברו תהליך של פיסטור במהלך הכנתם, והפיסטור הרג את כל מה שטוב בהם, כלומר את החיידקים הפרוביוטיים.

מטרתו של הפיסטור כמובן טובה – לחטא את הירק הכבוש מחיידקים מזיקים. אבל אם מקפידים על תסיסה ביתית נכונה, התוצאה היא ירק כבוש נקי מכל השפעה חיצונית, ומוגן על ידי החיידקים הלקטיים מפגיעה חיצונית.

מה צריך שיהיה בבית כדי לכבוש ירקות
  • - כלי כיבוש. ישנן קדירות חרס המיועדות לכבישת ירקות והן אטומות לחלוטין לכניסת ויציאת אוויר.  כניסת חמצן תהפוך את התסיסה לריקבון. אבל גם צנצנת זכוכית אטומה לחלוטין תעשה את העבודה. בכל מקרה, חשוב לחטא את כלי הקיבול לפני תחילת הכבישה.
  • - מלח. כדאי להשקיע במלח ים לא מעובד ואיכותי, ללא תוספת יוד.
  • - ירקות. כרוב, גזר, מלפפון, כרובית, צנון, צנונית, פלפל. זה בסיס טוב להתחיל איתו, ואחר כך כל ירק יהיה טוב לכבישה.
  • - זמן


מתכון קל ופשוט לירקות כבושים
- נכון, יש מתכונים מסובכים ויש הסברים ארכניים. הנה אחד פשוט:
  • - שטפו את הירקות ואת כלי הקיבול לכבישה במים רותחים כדי לעקר אותם.
  • חתכו את הירקות שברצונכם לכבוש וערבבו אותם עם כף מלח בקערה. כעת עסו את הירקות במלח. החיתוך "פצע" את הירק, וכדי להתחיל את תהליך התסיסה על הפצע לבוא במגע עם המלח.
  • - הכניסו את הירקות לכלי הכבישה, מלאו מים מינרליים או מים רתוחים, הוסיפו עוד כף מלח – וזהו. סגרו את המכסה היטב, שלא ייכנס אוויר פנימה.
  • - אפשר להמיר חלק מן המלח בתבלינים כמו זרעי שומר, סלרי, שמיר וכוסברה. כך תפחיתו את כמות הנתרן והירק יהיה בריא אף יותר ובעל טעמים ייחודיים.
  • - הניחו בבית במקום מוצל, ללא חשיפה ישירה לשמש. בכל יום הפכו את הצנצנת ואחר כך פתחו אותה לשחרור הגזים. בהזדמנות זו, בדקו את הירקות. עם השכבה העליונה נראית מעט רקוה, הוציאו אותה והמשיכו כרגיל.
  • - זמן, זוכרים? תוך שבועיים הירקות יהיו מוכנים לאכילה. אתם תרוויחו הרבה בריאות מן המאמץ הלא רב הזה!

בתיאבון!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.