Write a comment

 

המדע מתקדם ומתפתח בצורה מהירה. בכל שנה, אנחנו מתקרבים עוד צעד אחד לקראת הטכנולוגיה שאנחנו צריכים בשביל לחולל ניסים אמיתיים. ולפחות בתחום הזה, שנת 2008 לא היתה שונה מקודמותיה.

פריצות הדרך הרפואיות של שנת 2008

בדיקת מעי גס וירטואלית (Virtual Colonoscopy)

אין כמעט דבר פחות נוח מאשר לשכב בקליניקה של הרופא, על מיטה קרה, ולנהל איתו שיחה כפויה תוך שהוא מבצע בדיקת קולונוסקפיה. זו היתה המציאות עבור לא מעט גברים, לפחות עד שנת 2008. כי לאחרונה, מספר גופים רפואיים בשיתוף עם האגודה האמריקאנית לסרטן (American Cancer Society) פיתחו 2 טכניקות חדשות לסריקת המעי. הראשונה, בדיקת DNA לצואה שבודקת מוטציות ספציפיות. השניה, בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית שממחישה מה קורה במעי באמצעות רכיב חיצוני ממוחשב. הקולונוסקופיה הוירטואלית, שמתבצעת בכל חמש שנים, הצטרפה לאחרונה לשלוש בדיקות נוספות לגילוי מוקדם של סרטן המעי שמומלצות על ידי האגודה האמריקאנית למלחמה בסרטן לגברים מגיל 50 ומעלה. אבל אולי מוקדם מדי לשמוח. לפני הבדיקה, צריך לעבור ניקוי מעיים יסודי ולהזרים למעיים אוויר, כדי שהראות תהיה טובה יותר. ואם בכל זאת מוצאים גושים לא מזוהים או טרום סרטניים, אין מנוס מלעבור בדיקת קולונוסקופיה רגילה.

חיסון נגד מלריה

כשניים עד שלושה מיליון אנשים ברחבי העולם מתים בכל שנה בגלל מלריה, רובם ילדים מאזור אפריקה. ביליוני דולרים מושקעים במחקר למניעת המחלה, וזו ללא ספק היתה אחת המטרות המחקריות העיקריות של שנת 2008. בגלל שמלריה נגרמת על ידי מספר פרזיטים שונים, חיסון נגד אחד מהם בחיים לא יעשה את העבודה. אבל אחד החיסונים, שפועל נגד החיידק שאחראי על רוב המקרים של המחלה (Plasmodium Falciparum) מתקרב לשלב הסופי של האישורים. הוא לא ימנע מאנשים לחלות בה, אבל הוא יגן מפני התפתחות חמורה של המחלה, או מוות. בנוסף, מחקר שנערך על חולי מלריה בברזיל עשוי להוביל לפיתוח חיסון נגד חיידק נוסף שגורם למלריה (Plasmodium Vivax), שאזור הפעילות העיקרי שלו נמצא בדרום אמריקה.

בדיקות גנטיות

זה כנראה הולך להיות המוצר הרפואי הכי נמכר והכי שנוי במחלוקת שפותח במהלך השנים האחרונות. בדיקות גנטיות שיוכלו לגלות לנו אם אנחנו או העובר שלנו נמצאים בסיכון לפתח מחלה מסוימת. בקרוב מאוד, הבדיקות הגנטיות יהיו בכל פינה, ומאחוריהן, סערה גדולה. למעשה, חלק מהן כבר קיימות. נכון לעכשיו אין על זה שום רגולציה, מה שפותח פתח לשימושים לאו דווקא רפואיים במידע, ומאתגר את גבולות הפרטיות.

אלצהיימר

לפי ההערכה, 24 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מאלצהיימר. מה שמתחיל מאובדן זיכרון לטווח קצר, מתפתח לסימפטומים מטרידים יותר, כמו אובדן זיכרון לטווח ארוך, בלבול, כעס ובסופו של דבר תמותה. למרבה המזל, אנחנו בעיצומו של אחד מהעשורים המרגשים ביותר במחקר על מחלת האלצהיימר. התרופות הנוכחיות, מעכבות את הסימפטומים של המחלה ויעילות בעיקר אם מתחילים איתן בשלבים המוקדמים. אבל, בטווח של חמש עד שבע שנים נראה כאן הרבה מאוד תרופות שמנטרלות מראש את ההתפתחות של המחלה וכנראה שגם חיסון. אינספור פיתוחים מדעיים (ביניהם החיסון) נכנסים עכשיו לשלב הסופי של אישורים מחקריים, ולרבים מהם יש פוטנציאל אמיתי. מה שיותר מרגש, היא האפשרות של שילוב טיפולים כאלה עם טכניקות אבחון חדשות שיאפשרו לאבחן אלצהיימר מוקדם יותר ובצורה מדויקת יותר מאי פעם.

חיידקים פרו ביוטיים

החברים המיקרוסקופיים שלנו חוזרים לעניינים. חיידקים הם אחד מהתחומים הנחקרים ביותר בזכות התועלת הרפואית שלהם, שלא תגידו שלא ידעתם. חוץ מיוגורטים, מחקרים חדשים מגלים שחיידקים פרו ביוטיים, ובמיוחד אחד מהם (Oxalobacter Formigenes), עשויים לצמצם את הסיכון לאבנים בכליות. וזה לא נגמר פה. לאחרונה, חוקרים הצליחו להפוך חיידקי סלמונלה לרובוטים שנלחמים בסרטן, ומחקרים אחרים הצליחו לסכסך בין שני סוגי חיידקים ולגרום לזה שאחד מהם יפתח נוגדנים כלפי השני. לא בעוד הרבה זמן, ככה יעשו את התרופות שלנו. 

        

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.