Write a comment

 

האם בלונדיניות באמת נהנות יותר? האם לג'ינג'ים באמת יש פיוז קצר?. אנחנו נוטים לייחס לצבע השיער מאפיינים אישיותיים, אבל האמת שמה שנמצא מתחת לגוונים הוא גם ברומטר של בריאות ויכול לתת תובנות מפתיעות לגבי המצב הבריאותי, נטייה להתמכרויות וגורמי סיכון שונים.

יום שיער רע?. תחליפו צבע.

בלונדי

מלנין הוא הפיגמנט שנותן לעור, לעיניים ולשיער את הצבע שלהם. בזמן הפנוי שלו, הוא גם בולם את קרני השמש ושומר על העור מכל משמר. העניין הוא שבלונדינים (במיוחד כאלה עם עיניים כחולות) מייצרים פחות מלנין, מה שמשאיר את העור (ובמיוחד הקרקפת) חשוף יותר, ואת הבלונדינים בסיכון גבוה יותר לסבול מכוויות בעור בעקבות שיזוף לא מוגן, ובסופו של דבר, גם בסיכון גבוה יותר להתפתחות סרטן העור. למעשה, לפי מחקר שנערך באוניברסיטת ייל (Yale) צבע השיער הוא אינדיקציה טובה יותר לסיכון להתפתחות סרטן, בהשוואה לגוון העור.

בנוסף, בגלל שמלנין הוא לא התכונה הכי חזקה של בהירי שיער, הם נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מניוון מוקולרי גילי (Age-Related Macular Degeneration), הגורם השכיח ביותר לאובדן ראייה בעולם המערבי. לבלונדינים מומלץ להקדים רפואה, ולשלב בתזונה כוס של ירקות ירוקים ועליים ביום (כרוב, תרד) שעשירים בלוטאין (Lutein) וזיאקסנתין (Zeaxanthin), שני נוגדי-חימצון שיכולים לעזור למנוע את הבעיה. אז האם בלונדיניות באמת נהנות יותר? לא בטוח. מחקרים מראים שהן צריכות 72 דקות ביום לשגרת הטיפוח שלהן (השאר מסתפקות ב-66), מה שאומר שהן מתעוררות יותר מוקדם. האם גברים באמת מעדיפים בלונדיניות? לפי מחקר שנערך באוניברסיטת פלורידה (Florida), לא בהכרח. לפחות לא כשזה מגיע למערכות יחסים ארוכות.

חום, שחור

אומרים שכהי שיער נולדים עם פחות שיער מלכתחילה ושרוב האנשים שסובלים מאובדן שיער משמעותי (התקרחות) הם בעלי שיער כהה. אולי כי הם כהים יותר, אולי כי מלכתחילה נקודת הפתיחה שלהם פחות טובה, כאשר זקיקי שיער כהה הולכים לעולם שכולו טוב, הם משאירים מאחוריהם קרחות בולטות יותר. אבל כהי שיער לא יוצאים קרחים מכאן ומכאן. השיער שלהם בדרך-כלל עבה יותר.

הגוון הכהה הוא תוצאה של ערימות של מלנין. זה לא אותו מלנין שגורם לבלונדינים להיצלות אחרי דקה וחצי בשמש, אלא זה מלנין מסוג אחר, אומלנין (Eumelanin), שאומנם שומר להם על העור אבל המבנה שלו כל-כך דומה לניקוטין, עד שחוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה (Pennsylvania) גילו לאחרונה שלבעלי שיער כהה יש נטייה גבוהה יותר לפתח תלות בניקוטין בהשוואה לאחרים. ההשערה השניה של החוקרים היא כי אותו סוג של מלנין מאט את קצת חילוף החומרים בכבד, וכך ניקוטין נמצא יותר זמן במערכת, והדרך מכאן להתמכרות היא מאוד קצרה. את הנטייה להתקרחות אפשר לנסות לצמצם בעזרת מזונות עשירים בחלבון וברזל, את הנטייה להתמכרות אפשר לנסות לצמצם עם הרבה ויטמין C (חצי כוס פלפלים אדומים, תפוז בינוני). כהי שיער נמצאים גם בשכיחות קצת יותר גבוהה מהשאר לסבול מכתמים ופצעונים, בגלל שהעור שלהם בדרך כלל שומני יותר. אבל אם להסתכל על חצי הכוס המלאה, עור שומני לא חושף כל כך מהר את מה שההרגלי אורח החיים והגיל עושים לו.

הג'ינג'יות

אנשים בעלי גוון שיער אדמוני (שזה בערך 1% מהאוכלוסייה) צריכים לשמור על הפה שלהם. ולא בגלל שכל מה שאומרים על ג'ינג'ים הוא נכון. מסתבר שהודות למוטציה גנטית תורשתית ב- DNA סף הכאב שלהם נמוך יותר. ואם זה לא מספיק, משככי כאבים לא במיוחד עושים עליהם רושם והם דורשים 20% יותר משככי כאבים בהשוואה לאחרים, בהרדמה מקומית וכללית. מוטציה גנטית נשמע מפחיד, אבל זה לא. התוצאה העיקרית של זה היא שג'ינג'ים ורופאי שיניים לא ממש הולכים ביחד.

לפי מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת הארווארד (Harvard), אותה מוטציה גורמת לג'ינג'ים להיות בסיכון גבוה יותר להתפתחות פרקינסון. אותו מחקר מצא כי חומצה פולית יכולה לדחות את התפתחות המחלה. 400 מיקרוגרם ביום יעשו את העבודה. (לא כולל נשים בהריון).

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.