Write a comment
לנו יש את יום כיפור, אבל גם עוד ארבעה צומות נוספים במהלך השנה. ואם חשבתם שזה הרבה, טעיתם. יום כיפור זה כלום. וחוץ מזה, אנחנו ממש לא לבד. הבודהיסטים צמים כשיש ירח מלא, המוסלמים בחודש הרמאדאן, הבהאים בחודש מרץ, והקתולים צמים לפני חג הפסחא בכל יום שישי. כל הצומות האלה הם צומות דתיים והם משמשים להיטהרות, התעלות רוחנית וקשורים באקט של סבל או עינוי לטובת מטרה מסוימת. אבל, יש גם כאלה שעושים את זה מבחירה.

"צום רפואי זה לא דבר חדש, אבל למרות שהוא אחת משיטות הריפוי העתיקות ביותר והנהוגות ביותר, לא ממש התעמקו בו מבחינה מחקרית, עדויות לכך קיימות רק מהמאה הקודמת, למרות שהוא התחיל עוד הרבה לפני" מסבירהמיכל אמיר, מנחת סדנאות צום מיצים. מי שקידם את הנושא ומתמחה בזה, הם ההיגייניסטים, קבוצת רופאים פנימיים שנקראת על שם אלת הבריאות היוונית.

"סוגי הצומות הקיימים הם צום מים, צום מיצים, צום מיצים ירוקים (אן ויגמור) צום לניקוי כבד, צום חלקי ושיטת ד"ר מאייר". ניתן לחלק את הצומות גם לפי משך הזמן שלהם (קצר, בינוני או ארוך). "סדנא של ארבעה ימים, היא אפקטיבית מבחינת מטרות הצום שהן מניעת מחלות ושיפור איכות החיים, וגם מתאימה לאורח החיים של האדם הבריא" מסבירה אמיר.

מיץ או מים?

יש כאלה שטוענים שאין הבדל בין צום מיצים לצום מים. אבל לאלה שחושבים שיש הבדל, יש הרבה מה להגיד. בארצות הברית למשל, נהוג יותר צום מים. "צום מים נתפש כדרסטי בשל קצב פירוק הרקמות המהיר, לכן הוא מתבצע בפיקוח רפואי בלבד" מסבירה אמיר. "ההיגייניסטים טוענים כי במהלך צום מים תחושת הרעב נעלמת כמעט לחלוטין בערך אחרי יומיים, זמן הריפוי נחשב קצר יותר, הירידה במשקל דרמטית יותר ומיוחסת לאובדן רקמת שומן".

"מנגד יש את צום המיצים שנהוג יותר באירופה ובארץ, ונחשב להדרגתי ובטוח יותר". הפירות והירקות הם בעלי ערך תזונתי גבוה, במהלך הסחיטה הם שומרים על הערכים התזונתיים שלהם והם נספגים בגוף במהירות וביעילות, מבלי לאמץ יותר מדי את מערכת העיכול, ומבלי לפתח תחושת רעב. הפירות והירקות מספקים לגוף את הויטמינים והמינרלים הדרושים לחילוף החומרים, לנטרול רעלים ולסילוק המזהמים השונים.

מיץ או מים, הגוף ינצל רק רקמות לא חיוניות כמו שומן, הרקמות החיוניות לא יפגעו.
"תהליך פירוק השומן מתרחש בגוף כל הזמן, אבל צובר תאוצה במהלך הצום. רכיבי המזון האגורים ברקמות הגוף עוברים תהליך פירוק ומשמשים את תאי הגוף לייצור אנרגיה".


"הצום הינו סכין הניתוחים של הטבע"- היפוקרטס

במשך השנים נערכו תצפיות רבות על צום רפואי, וההשפעות הפיסיות והמטבוליות שלו תועדו במהלך צומות רבי משתתפים. כולם הגיעו למסקנה אחת, לצום סגולות רפואיות רבות. "בין אם אלו חומרים שחדרו לגוף מהאוויר, ממזון או מתכשירים שאנו משתמשים בהם, אלו הם רעלים. הדבר הראשון שהצום עושה, זה לנקות את כולם" מסבירה אמיר. ואם כבר מדברים על רעלים, מומלץ כעשרה ימים לפני הצום להוריד מינונים של רעלים, כמו קפה וסיגריות. "הצום אחת הדרכים המהירות לסילוק רעלים ולזירוז תהליכי ריפוי של הגוף

ללא תופעות לוואי, מאחר והגוף מקבל את כל מה שהוא זקוק לו".

"המהות של הצום הרפואי היא מניעת מחלות ולימוד אורח חיים בריא, אבל הוא גם מתאים לטיפול במחלות כרוניות, כגון יתר לחץ דם" אומרת אמיר, ומציינת מחקר שנערך ע"י ד"ר גולדהמר ובו מטופלים הסובלים מיתר לחץ דם, התנסו בצום מים במשך כעשרה ימים. התוצאה הייתה ירידה בלחץ דם, כשהירידה הדרמטית ביותר הייתה בקרב אלה שמלכתחילה הגיעו עם לחץ דם גבוה יותר.

עד שהצליחו לשכנע אותנו, שלצום זה הדבר האחרון שצריך לעשות בשביל להוריד במשקל, בא הצום ומוכיח אחרת. "באותו מחקר התברר כי הירידה הממוצעת במשקל הייתה6.9 ק"ג, כשהירידה הגדולה הייתה במסת שומן הגוף, כמו כן הסיקו כי הצום מהווה מוטיבציה לשמירה על משקל גוף תקין. הצום מעניק לנו תחושה של שליטה ורגיעה, שמאפשרות אחר כך לשמור על הרגלי אכילה נכונים". השיא אגב, שמור לאדם שצם במשך 382 ימים והשיל ממשקלו130 ק"ג.

מעבר לכך מציינת אמיר, כי הצום ידוע כאפקטיבי בטיפול גם במחלות לב, הסתיידות עורקים, סכרת, דלקת פרקים,פסוריאזיס, מחלות אוטואימוניות,csf, התקררות. הוא משמש כאמצעי אבחון וטיפול באי סבילות למוצרי מזון מסוימים (אלרגיות) ונחשב יעיל בטיפול באסטמה, אפילפסיה,דיכאוןוסכיזופרניה. המערכת החיסונית עמידה יותר אחרי צום ומערכת העצבים מראה סימנים של רגיעה, וניתן להבחין אף בשינויים הורמונאליים כגון ירידה בכמות האינסולין ובהורמוני בלוטת התריס. מנגד ניתן להבחין בעלייה בהורמון הגדילה, עלייה ברמות קורטיזול (שמשפיע על המטבוליזם בגוף) ועלייה במלטונין (מווסת את תהליכי ההזדקנות).

היתרונות בצום רבים, על כך אין עוררין. הלשון חוזרת להיות ורודה, הגוף קל ונקי, אתם רגועים. אבל אולי היתרון הכי המשמעותי מבין כל אלה, הוא שאנחנו עושים משהו למען הבריאות שלנו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.