Write a comment

 

'האם הלידה התחילה, או שזה רק כאב בטן?' היא השאלה השניה הכי נשאלת בהריון (אחרי 'האם אני בהריון, או שסתם השמנתי'?) ובצדק. השלב האחרון בהריון באמת יכול להיות מבלבל. אף אחד לא באמת יודע מה גורם לצירים להתחיל, מתי הם יתחילו, כמה זמן הם ימשכו, באיזו עוצמה ועוד.

אבל, שינויים הורמונאליים ופיסיים מסוימים יכולים להעיד על תחילתה של הורות מופלאה. הסימנים העיקריים של לידה.

צירים
הסימן העיקרי לכך שהלידה התחילה הם ללא ספק הצירים. איך בדיוק אפשר לבלבל כאב של ציר עם משהו אחר? אפשר כאשר הכאב מגיע מאותה משפחה. לפני שהצירים האמיתיים מתחילים, יכולים להופיע כאבים שמוכרים בתור ברקסטון היקס  (
Braxton Hicks). במילון, ברקסטון היקס מוגדרים כהתכווצויות לא כואבות, שנמשכות בין 10 ל-20 שניות, נחשבות נורמאליות לחלוטין, ויכולות להופיע בכל זמן של ההריון, אחרי הטרימסטר הראשון. ולמרות שהמילון מגדיר אותן כהתכווצויות לא כואבות, נשים בהריון מספרות סיפור קצת אחר. לא כל אחת תחווה צירים מהסוג הזה, והנשים שכן ירגישו, יכולות לנשום עמוק, להתקלח, לעסות את אזור הבטן או הגב, או כל דבר אחר שעוזר להירגע, ולהזכיר לעצמן שזאת רק הדרך של הגוף להתכונן לדבר האמיתי.

יש כמה דרכים להבדיל בין צירים אמיתיים לברקסטון היקס. באופן כללי, אפשר להגיד שעם הזמן צירים אמיתיים יהפכו ארוכים יותר במשך שלהם, קרובים יותר אחד לשני בתדירות, וחזקים יותר בעוצמה. ברקסטון לא קרובים אחד לשני, לא מתארכים עם הזמן, ולא מתחזקים. ברוב המקרים הם חלשים וברוב המקרים הם גם נשארים כאלה.

צירים אמיתיים בדרך כלל גורמים לכאב עמום (לפחות בהתחלה) בגב ובבטן התחתונה, מלווה בתחושת לחץ באזור האגן. צירים אמיתיים נעים בתנועה של גל, מהאזור התחתון של הגב, לאזור הקדמי של הבטן.

בשונה מצירים מדומים, צירים אמיתיים של לידה לא מפסיקים כאשר משנים תנוחה או נושמים עמוק. ברקסטון אולי לא נעימים, אבל ההתכווצויות יכולות להירגע בזמן צעידה, או מנוחה, או לפעמים אפילו להפסיק לחלוטין.

אם את חושבת שהצירים לא יכולים להיות אמיתיים יותר, כדאי להתחיל למדוד זמנים. צירים אמיתיים מתרחשים במרווחי זמן קבועים. ככל שהם נמשכים, המרווחים ביניהם מתקצרים (או ההפסקות ביניהם מתקצרות, תלוי איך מסתכלים על זה). בצירים מדומים, ההתכווצויות לא מגיעות במרווחי זמן קבועים, או מסודרים.

צירים בדרך כלל מתחילים עם מרווח של 15 עד 20 שניות ביניהם, ונמשכים בין 60 ל-90 שניות. בזמן לידה פעילה (הזמן שבו מומלץ להגיע לבית החולים) הצירים נמשכים בין 45 עד 60 שניות, עם מרווחים של 3 עד 4 דקות בין ציר לציר.

הפרשות
הפרשות הן אחת הדרכים של הרחם להגיד מה עובר עליו. בשלבים האחרונים של ההריון, שינוי בגוון ההפרשה יכול להעיד על כך שצוואר הרחם משתנה, מתרחב, או נע קדימה כהכנה לקראת הלידה. שינוי בגוון ההפרשה (למשל הפרשה בעלת גוון ורדרד, חום, או אדום) עשוי להופיע גם לאחר קיום יחסי מין, או בדיקה וגינאלית. אלה כמובן שני דברים נפרדים. שינוי בהפרשה שמגיע בעקבות שינוי של הרחם, יכול להעיד שהלידה היא ממש במרחק של שבועות עד שעות.

ירידה
מבחוץ, זה נראה כאילו הבטן קצת שוקעת. מבפנים, העובר מתמקם ממש בתוך החלק התחתון של הרחם, כמה שיותר קרוב לתעלת הלידה. חושבת שעכשיו את הולכת הרבה לשירותים? בגלל שהרחם הרבה יותר קרוב לשלפוחית השתן מאשר בכל שלב אחר של ההריון, מעכשיו ועד הלידה הצורך להתפנות ילך ויהיה יותר ויותר תדיר ותכוף. אור בקצה המנהרה? הלידה ממש קרובה.

פקק רירי
פקק לא נשמע מושג ששייך להריון, אבל הגוף שלנו יותר חכם מזה ותסמכו עליו שמאחורי כל דבר שקורה, יש סיבה ממש טובה. במהלך ההריון, כאשר הרחם מתחיל להתרחב ולהשתנות, הפרשות שונות מהנרתיק מצטברות והופכות למעיין שכבה שחוסמת את פתח הרחם ושומרת על העובר מכל משמר. ככל שהלידה מתקרבת, והרחם משתנה ומתרחב חלק מהפקק יכול להשתחרר. לעיתים אפשר להבחין רק בשינוי בהפרשות, לעיתים אפשר לראות את הפקק בשלמותו. זמן נחיתה משוער? הלידה יכולה להתחיל ממש אחרי שהפקק מופרש, גג שבועיים מאוחר יותר.

מחיקה ופתיחה
גם שני מונחים שלא נשמעים מתאימים לתאר יצירת חיים חדשים, אבל שניהם סימן לשלב מתקדם של הלידה. כאשר הלידה נכנסת לשלב פעיל (וכמעט סופי), צוואר הרחם מתקצר על מנת שיוכל להתרחב, להימתח ולהיפתח סביב ראש העובר. להתקצרות הזאת קוראים מחיקה. מחיקה נמדדת באחוזים בין 0 ל-100. אם אין שינוי בצוואר הרחם, הוא 0% מחוק. כאשר צוואר הרחם פתוח לחלוטין הוא 100% מחוק. ההתרחבות של הרחם נמדדת בסנטימטרים, כאשר פתיחה מלאה נמדדת ב-10 סנטימטרים. ההתקדמות בלידה נמדדת בשני המדדים: עד כמה הרחם נפתח, ועד כמה צוואר הרחם נמחק כדי לאפשר לתינוק לצאת לעולם.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.