Write a comment

 

עולם הצומח הרבה יותר חכם ממה שאנחנו חושבים. הוא האוכל שלנו (אורז, חיטה, תירס), השתיה שלנו (תה), הבגדים שלנו (כותנה) וגם התרופות שלנו (בפרט ברפואה הסינית וההודיות המסורתית).

עם בוא האביב, הרפואה הסינית מזכירה לנו למה כדאי לנו לדבר בפרחים קצת יותר

יערה (Lunicera flowers)

ניב  מקומי: jin yin hua

ביערה, שנקראת גם פרח הכסף והזהב, השתמשו ברפואה המסורתית לטיפול בהתקררות, שפעת וגרון כואב. לאחרונה, מחירו של הסטרפסילס של הטבע עלה פי 4, לא מעט בזכות העובדה שהוא אחד מארבעת הצמחים שמרכיבים את הפורמולה שנרקחה כדי להילחם בשפעת החזירים. לאורך השנים והמחקרים, יערה הוכחה כבעלת תכונות אנטיביוטיות וחברתיות (היא משתלבת מעולה עם צמחים אחרים) ויצרנים רבים אימצו אותה בתור רכיב מפתח בפורמולות צמחים רבות.

סיגלית (Viola flower)

ניב מקומי: Zi hua Di Ding

סיגלית, או בשם החיבה (המפתיע) שלה 'הפרח הסגול', בעלת תכונות רפואיות רבות, שהעיקריות שבהן הן נוגדת דלקת והשפעה מורידת חום, מה שאומר שבמקרה של חום וזיהומים היא הכתובת הראשונה. במונחים של הרפואה הסינית, סיגלית מנקה את המעיים, מנקה את הכבד מחום ורעלים ומחזקת אותו. במשך עשורים, השימוש העיקרי בפרח היה כתרופת צמחים טבעית לטיפול בהכשות נחשים, בזכות היכולת שלה להפחית נפיחות ולהיפטר מרעלים בגוף.

קמליה (Pagoda flower)

ניב מקומי : Huai Hua

ברפואה הסינית המסורתית, קמליה שייכת למשפחת הצמחים שנחשבים עוצרי דימום. מה שאומר שהשימוש העיקרי בצמח (גם בפרחים עצמם וגם בשורש) היה כדי לעצור דימומים ובעיות הנובעות מכך. דוגמאות טובות יכולות להיות טחורים, דימום כבד במהלך המחזור החודשי, ודימומים במערכת העיכול שהם תוצאה של כיבים, או בעיות מערכת עיכול כרוניות, כמו קוליטיס.

חרצית (Chrysanthemum Flower)

ניב מקומי: Ju Hua

לפני הכל: הבהרה. לחרצית אמנם יש למעלה מ- 30 מינים שונים, אבל זה שגדל אצלכם בחצר האחורית בגינה לא משמש למטרות רפואיות. ברפואה המסורתית, חרצית נחשבת לאחד הטיפולים הטבעיים הטובים ליובש וגירוי בעיניים, וגם לטיפול בחום, או כאבי ראש שנובעים מהתקררות, בעיות כרוניות כמו יתר לחץ דם, סחרחורת ועוד. כשמשלבים אותה עם צמחים אחרים של הרפואה הסינית, היא מתאימה לטיפול בבעיות נוספות. ברפואת הצמחים המערבית זיקקו ממנה משקה שדמה ליין, והיה בעל סגולות למערכת העיכול וחילוף החומרים.

קורטם (Safflower)

סינית Hong Hua

קורטם מגיע בצהוב, כתום ואדום, אבל האדום ידוע בזכות היכולת שלו להמריץ את זרימת הדם ולכן משמש לטיפול בכל מה שקשור לבעיות נשיות: וסת, התכווצויות, איחורים, הקדמות, כולל הקלה על תסמינים של תסמונת קדם וסתית (PMS). הוא אחד הצמחים שנלמד בחריצות ובעקביות, וחוץ מביות מחזור, הוא יכול לסייע גם לטיפול בבעיות לב ודלקות מפרקים.

מגנוליה (Magnolia)

סינית Xin Yi Hua

ברפואה הסינית המסורתית, פרחי מגנוליה (או יותר נכון הניצנים שלהם) משמשים לטיפול בגודש באף ונזלת מכל הסיבות: התקררות, סינוסיטיס ואפילו נזלת אלרגית. בגלל שהוא מעט חריף, פרח המגנוליה נחשב לאחד הצמחים היעילים ביותר לאף סתום וסינוסיטיס כרוני, והוא יכול בקלות לנקות את מעברי האוויר ולהקל גם על תופעות הלוואי של גודש באף, כמו למשל כאבי ראש של סינוסיטיס.

לוטוס (Lotus flower)

סינית Lian Zi Xin

עוד הרבה לפני שהוא הפך לתנוחת יוגה, לוטוס היה אחד הצמחים הפופולאריים ביותר. ברפואה הסינית למשל, משתמשים בשמונה חלקים שונים של הלוטוס (זרע, ליבת הזרע, אבקנים, עלים, גביע הפרח, ענפים, הפירות והשורש), כל אחד בשל התכונות הרפואיות שלו. הוא נחשב כצמח מטפל בבעיות דימום, חום, חוסר שקט ובעיות עיכול (כמו שלשול למשל).

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.