Write a comment

 

במשך עשרות אלפי שנים, כל התרבויות חיפשו את מעיין הנעורים. זה שירפא את כל המחלות, ימנע אותן עוד לפני שהן מתחילות ויעזור לשמור על בריאות אופטימאלית.

כולם, חוץ מההודים, שישבו בצד וצחקו. כי הם כבר מצאו את התשובה מזמן. צמח הנים (Neem) הסוד של הודו.  

נים ולא נים

פתגם הודי עתיק אומר שבאדמה שעליה גדל הנים, אין מחלות ומוות. הנים הוא חלק אינטגראלי מהרפואה ההודית המסורתית (האיור-וודה) כבר בערך 2,000 שנים, והוא חלק מאורח החיים ההודי כמעט כמו קפה של בוקר אצלנו. הם קוראים לו המרפא של כל המחלות, או בית המרקחת של הטבע, או העץ בעל 1001 השימושים, ובערך 75% מהתרופות ההודיות הטבעיות, מכילות נים בצורה כזאת או אחרת.

המיתולוגיה על הבן-דוד הבוטני של עץ המהגוני, מספרת על היסטוריה ארוכה של שימוש בצמח נגד מחלות ובעיות רפואיות שונות. במשך דורות, המרפאים ההודים המסורתיים רקחו מתמציות הצמח משחות שנועדו לטיפולים שונים. החל מלעיסת העלים כדי לשמור על היגיינת הפה ובריאות החניכיים, דרך הרחקת חרקים וטפילים, ועד לטיפול בבעיות עור כמו אקנה, פסוריאזיס ואקזמה, או מחלות כמו הרפס וצהבת. ברובם משתמשים עד היום, בדיוק כמו אז.

מבין כל התרופות הטבעיות שהרפואה ההודית משתמשת בהן בשל התכונות הרפואיות שלהם, עץ הנים הוא בעל היתרונות הטובים ביותר. יותר מכל צמח הודי אחר, הנים מסייע ליכולת של הגוף להתנגד למחלות, ומחזיר את האיזון בין מערכות הגוף השונות.  

חוכמה ישנה, מחקרים חדשים

ברפואה ההודית נוהגים להשתמש בתמציות מכל חלקי העץ: העלים, הפירות, הזרעים, הקליפה והשורש. לכל אחד מהם תכונה טיפולית מיוחדת. אולם, מחקרים עכשוויים מראים כי הריכוז הגבוה ביותר של חומרים פעילים נמצא בשמן המופק מן הזרעים, ומעט פחות בקליפת העץ ובעלים. השמן שנקרח מרכיבי העץ בעל תכונות דומות לפעולה של סטרואידים, והוא מכיל את חומצות השומן החיוניות אומגה 3, אומגה-6 ואומגה-9.

בעוד שאלפי חומרים נוסו ונבדקו, מעטים הצליחו לעמוד בסטנדרטים מדעיים מודרניים. נים הוא אחד מהם. חוקרים הצליחו לזהות בערך 150 רכיבים פעילים שונים בצמח הנים, רובם עמדו במבחן המעבדה והצדיקו את כל מה שהפולקלור מספר עליהם. הרכיבים הפעילים העיקריים בצמח הנים הם נימבדין, נימבידול, נימבינאט וחומצה נימבידית. או בתרגום משפת הנים: הוא נוגד חימצון חזק, נוגד דלקת, נוגד חיידקים ווירוסים, ונוגד פטריות, כאשר לעלים ולפרחים תכונות נוגדות חימצון חזקות יותר משאר רכיבי העץ האחרים.

בפועל, זה אומר שנים יכול לספק הגנה כמעט מכל בעיה: וירוסים, פטריות, חיידקים, בקטריות ודלקות. את מערכת החיסון הוא מחזק בכל רמה אפשרית, בשימוש חיצוני בעור הוא מתאים לכל המצבים, מהקלה על פצעים וחתכים קטנים ועד לטיפול בבעיות עור כרוניות כמו אקנה, אקזמה ופסוריאזיס.

לפי הרפואה ההודית, שימוש בנים יכול להפחית דלקת ונפיחות במקרים של דלקת מפרקים, להקל על כאבים ולמנוע התפתחות של המחלה. במערכת העיכול השימוש העיקרי בו הוא לטיפול בבעיות עיכול, כמו צרבת וחומציות, כאבים ועצירות. במערכת הדם מאמינים שהוא מנקה את הדם ומסייע לזרימה טובה יותר. במקרים של סוכרת הוא יכול לאזן את מצב הסוכר בדם ומגביר את הרגישות לאינסולין ומרבית המחקר העכשווי מתמקד ביתרונות של נים בתמיכה בטיפול בסוכרת.

ובכל זאת, נים הוא צמח וחלק מהחומרים החזקים ביותר מגיעים מהטבע. את נושא בטיחות השימוש בנים אפשר לסכם ככה: מספר מצומצם של מחקרים בדקו את תופעות הלוואי של השימוש בנים. חלקם הגיעו למסקנה שבמינון גבוה ובשימוש ממושך עשויות להתעורר תופעות לוואי. אחרים לא מצאו תופעות לוואי לשימוש בנים ומוצרי נים, אפילו במינון גבוה ואפילו לאורך זמן.

ובכל זאת, אי  אפשר להתעלם מהשימוש המסורתי בנים ברפואה ההודית המסורתית. באיור-וודה מאמינים שנים הוא הרבה יותר מתרופה לכל הבעיות. הוא הצהרה. הוא אומר לנו שאנחנו יכולים לסמוך על המשאבים הטבעיים שהטבע נתן.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.