Write a comment

 

כשזה מגיע לקיץ, אף אחד לא גילה את אמריקה. אולי חוץ מהסינים. לפי הרפואה הסינית המסורתית, קיץ הוא הזמן המושלם לקום עם אור ראשון, ללכת לישון עם הכוכב האחרון ולאכול הרבה אבטיח על הסכין.

החופש הגדול. הגרסא הסינית.

העונה החמה

לפי הרפואה הסינית המסורתית, כל עונה בשנה שייכת לאחד מחמשת האלמנטים, לצבע ספציפי, לטעם אחר, לריחות, מערכות שונות בגוף וצורות שונות של אנרגיה. אבל זה לא נגמר כאן. על אותו משקל, גם אנחנו (כחלק בלתי נפרד מהטבע) מושפעים מאותה מחזוריות שמשפיעה על העונות. ולכן, כשמתחלפת עונה, גם משהו בנו חייב להשתנות.

לפי המסגרת התיאורטית הזאת, שנקראת תורת חמשת האלמנטים, עונת הקיץ שייכת לאלמנט האש. בהקשר הזה, אלמנט האש מסמל כל דבר שמגיע למקסימום הפוטנציאל שלו. הוא בשיאו, הוא דינאמי, זז, אדום ולוהט. קיץ הוא התקופה הכי יאנגית בשנה, זמן בו הגוף עובר שינויים אנרגטיים, תקופה של התרחבות, צמיחה, יצירתיות, יציאה החוצה. גם במשמעות הפיסית וגם במשמעות הסמלית. מה שאומר, שקיץ הוא הזמן המושלם להתמקד בשינויים בחיים, צמיחה ומודעות רוחנית.

מבחינה אנטומית, אלמנט האש אחראי על הלב, הלשון והמעי הדק. בראייה מערבית, התפקוד העיקרי של הלב הוא לפמפמם דם עשיר בחמצן לאורך הגוף. אבל ברפואה הסינית המסורתית המשמעות של הלב היא קצת יותר רחבה. הלב הוא מקום מושבה של הדעת (Mind) והביטוי הגבוה ביותר שלו הוא אהבה. חוץ מרגשות, גם תהליכי זיכרון, מחשבה ומודעות נמצאים באחריות הלב.

כאשר אלמנט האש מאוזן, הלב עובד בצורה נכונה, מזרים דם ומבטיח ספיגה נכונה של מזון במעי הדק. מבחינה מנטאלית, המחשבה שלנו יציבה ורגועה והשינה שקטה. מבחינה רגשית, אלמנט אש מאוזן קשור לשמחה, יצירתיות, התרגשות ורגישות.

כאשר אלמנט האש לא מאוזן, חסרה לנו שמחת חיים (דיכאון), או שאנחנו מרגישים עודף שמחה (מאניה), ורגשות כמו התלהבות הופכים לשנאה, חוסר סבלנות, סערת רוחות, עצבנות ונדודי שינה.

לו"ז לקיץ

לא צריך לפתוח יומנים. המתכון הסיני לקיץ רגוע הוא מאוד פשוט. כדי להישאר מאוזנים, הרפואה הסינית המסורתית ממליצה לנצל את הימים הארוכים, להתעורר מוקדם בבוקר, ללכת לישון מאוחר, לנוח מנוחה קלה באמצע היום, ולא להתעצבן יותר מדי משום דבר.

תזונה
התזונה לפי הרפואה הסינית מסווגת לפי האיכות האנרגטית של מזון (טמפרטורה וטעם). באופן מאוד כללי, אפשר להגיד שמזונות מקררים נוטים לכיוון הצבע הירוק, כמו למשל חסה ומלפפון. בנוסף, בגלל שהקיץ קשור לאלמנט האש, ואלמנט האש קשור למעי הדק, הרפואה הסינית ממליצה על תזונה קלה שלא מכבידה על מערכת העיכול. בין המזונות שיכולים לעזור לגוף לווסת את הטמפרטורה שלו, אפשר למצוא משמש, מלון, לימון, אפרסק, תפוז, אספרגוס, נבטים, ברוקולי, כרוב, תירס, מלפפון, תרד, אפונה, דלעת, כוסברה, נענע, שמיר ובמיוחד אבטיח, שמקרר, מנקה את המערכת ומשמש כמשתן טבעי. ממזון כבד, שמן, מטוגן, או מוצרי חלב מומלץ לשמור על מרחק ביטחון.

בריאות
תורת חמשת האלמנטים היא הרבה יותר מתיאוריה על הניר. אפשר להשתמש בה כדי לעודד איזון ובריאות. בגלל הקשר לאלמנט האש, תשומת לב מיוחדת מקבלים הלב, הלשון והמעי הדק. חוסר איזון באלמנט האש, יכול לגרום לבעיה עם אחד מהאיברים האלה.

ככל שהימים הופכים חמים ולחים, המצב המקביל עשוי להתרחש גם אצלנו בגוף. לחות קשורה לאלמנט האדמה והיא פעילה במיוחד לקראת סוף הקיץ (שלפי הפילוסופיה הסינית מוגדר כעונה החמישית). הקאות, בעיות במערכת העיכול (שלשול), עייפות ותחושת כבדות מוגדרות כולן כתוצאה של עודף לחות. אבל אם תשתו הרבה מים, תנוחו ותאכלו כמו שצריך, עד החורף זה יעבור.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.