Write a comment

במדינות לא מפותחות אין כזה דבר מחלות מעיים. יכול להיות שזה קשור לעובדה שהם לא משתמשים כמונו באנטיביוטיקה (שפוגעת בפלורת המעיים) ואוכלים קצת יותר בריא (הבסיס ליצירת פלורת מעיים). מחלות מעיים דלקתיות ((IBD באות לידי ביטוי בדלקות ובכיבים באזורים מסוימים במעיים. מי שחולה בהן מרגיש את זה טוב טוב (שלשולים, כאבי בטן, עייפות ותחושה כללית של חולי).

הן נחשבות למחלות אוטואימוניות שלא ממש יודעים מה הגורם להן, אבל מניחים שהן קשורות לתורשה ולמצב נפשי. שתי המחלות השייכות לקבוצה זו הן קרוהן (Crohn's Disease) וקוליטיס (Ulcerative Colitis).

צילי וגילי

קרוהן וקוליטיס דומות בסימפטומים, בשכיחות ובתופעות לוואי, מה שהופך את האבחנה ביניהן ללא פשוטה. אבל, בכל זאת קיימים מספר הבדלים. קוליטיס אוהבת את המעי הגס, קרוהן לעומתה מתיישבת בדרך כלל במעי הדק או ברקטום. קוליטיס אוהבת את צד שמאל, קרוהן אוהבת את ימין. קוליטיס שטחית ולא פוגעת בשכבות העמוקות של המעי, קרוהן עמוקה, מה שהופך את הסיבוכים הקשורים בה להרבה יותר קשים. שתיהן מלוות בשלשולים, אבל בקוליטיס המצב חמור יותר מבחינת תכיפות (עד 30 פעם ביום) ותמיד מלווה בדימום.

בגלל שהמעיים קשורים בכל כך הרבה תהליכים בעיכול, דלקת במעיים זה כמו כדור שלג, זה מתחיל ולוקח איתו למטה את כולם. הדלקת גורמת לעיכול לקוי, כתוצאה מכך חסרים לגוף ויטמינים, מינרלים, חלבונים ושומן. כל החוסרים האלה יכולים לבוא לידי ביטוי בהפרעות אחרות כמו תת משקל, בעיות עור, דלקות פרקים, אוסטיאופורוזיס, אלרגיות ועוד. לפעמים מתפתחת גם אנמיה בשל איבוד דם רב ובמקרים מסוימים תיתכן היצרות או התנפחות של חלקים במעיים, ושכיחות גבוהה לסרטן.

זה יגמר בדמעות

הטיפול התרופתי בשתי התופעות דומה וכולל תרופות נוגדות דלקת, תרופות המדכאות את המערכת החיסונית ותרופות לטיפול בסימפטומים ה"כאילו" קלים (שלשולים). התרופות שנמצאות בשימוש הן פרדניזון, איפרמיד, סולפסלזין ועוד. בגלל ששתיהן מתאפיינות בהתקפים שבאים והולכים, קשה להעריך עד כמה הטיפול התרופתי באמת יעיל. חוץ מזה, הטיפול התרופתי מלווה בתופעות לוואי (כמו בחילות והקאות) שזה בערך הדבר האחרון שחסר לחולי קוליטיס וקרוהן.

לא תמיד הטיפול התרופתי עוזר, כרבע מהמקרים של דלקות מעיים יסתיימו בניתוח להסרת האזור הפגוע. בחלק מהניתוחים יסירו את כל המעי (total colectomy), בחלק יסירו רק את החלק הפגוע ויחברו בין המקטעים של המעי שנכרת. לחולי קוליטיס ניתוח יכול יעזור, לקרוהן לא ממש.

כבוד למגזר

קרוהן וקוליטיס נחשבות למחלות ללא מרפא. אבל, במקום שהרפואה המערבית התבלבלה, הסבתות הבדואיות גילו את התשובה כבר מזמן. השימוש בחלב הנאקה לריפוי מחלות רבות נהוג כבר שנים רבות. חלב הנאקה מכיל סידן, ברזל ואנטיביוטיקה טבעית. הוא מהווה מקור טבעי לויטמינים, פרוטאינים וחלבונים בכמות גבוהה.

 

תזונה היא חלק חשוב בהתמודדות עם מחלות מעיים דלקתיות. יש לה תפקיד בחיזוק המערכת החיסונית ובהשלמת החוסרים שנוצרו בגוף בעקבות המחלה. בטיפול הנטרופתי למשל, מעשירים את התזונה של החולים בברזל, אבץ, וויטמינים לפעמים ברמה של עד פי 5 מהנורמה.

את כל הרכיבים האלה מכיל חלק הנאקה בשפע. חולי IBD שהשתמשו בחלב הנאקה הראו הקלה משמעותית בכל המדדים, תוך פרק זמן קצר. בתור התחלה, הכאבים פחתו עד שנעלמו באופן סופי בתוך מספר שבועות, הסימפטומים (שלשולים ודימומים) ותופעות הלוואי הנלוות למחלה נעלמו כמעט לחלוטין, מאזן החומרים בגוף (כמו סידן וויטמינים) השתפר ומערכת החיסון התחזקה. הרכיבים הרבים שמכיל חלב הנאקה יכולים לסייע לטפל גם בתופעות הנלוות ל-IBD כמו אנמיה, בעיות עור ועוד. מעטים הם החולים שלא הרגישו בכל שינוי. רובם המכריע הרגיש הקלה מיידית, ושיפור משמעותי בטווח הלא מאוד רחוק.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.