Write a comment

 

בטווח הקצר, שתייה חריפה אולי דופקת קצת את הראש, אבל בטווח הארוך, כך לפי מחקר חדש, משקאות אלכוהוליים מגינים על קליפת המוח ומשפרים את הזיכרון בקרב קשישים מגיל 60 ומעלה

 

אלכוהול אינו טוב רק ליצירת זכרונות, אלא גם לשמירה עליהם. בשורה טובה לחובבי הקוקטיילים, בירה, יין ושאר משקאות חריפים ומשמחים. למרות שמשקאות אלכוהוליים נתפסים כמזיקים לתאי המוח, מחקר חדש שפורסם בארה"ב טוען כי צריכה מתונה של אלכוהול דווקא משפרת את הזיכרון, במיוחד בקרב אנשים מגיל 60 והלאה.

משקה-שניים ביום - ואתם מסודרים

לפי החוקרים, מאוניברסיטאות טקסס, מרילנד וקנטאקי, כמות קטנה של אלכוהול יעילה לשיפור וחידוד הזיכרון האירועי (Episodic memory). הזיכרון האירועי מכיל זכרונות אישיים ואוטוביוגרפיים המאורגנים לפי סדר כרונולוגי וההקשר שלהם אלינו. זהו הבסיס ליכולת האנושית להיזכר באירועים מהעבר ולחוות אותם שוב, בזמן, מקום ובמיוחד בהקשר שונה. מחלות דמנטיות כמו אלצהיימר פוגעות בזיכרון האירועי באופן ניכר.

בארה"ב, הרשות הלאומית לטיפול באלכוהוליזם קבעה כי "כמות קטנה" של אלכוהול היא שני משקאות לגבר ומשקה אחד לאישה מדי יום. נראה כי אין צורך להרחיב ולומר כי מחקרים רבים בעבר הוכיחו מעל לכל ספק את הקשר בין שתייה כבדה של אלכוהול לפגיעה בזיכרון בפרט ובתפקוד המוח בכלל. המחקר האמור פורסם בגליון של המגזין האמריקאי לאלצהיימר ומחלות דמנטיות (American Journal of Alzheimer’s Disease and Other Dementias). 

לחיי גיל הזהב

לפי המחקר, כמות מדודה וצנועה של אלכוהול מדי יום גורמת לפעילות מוגברת של ההיפוקמפוס – חלק בקליפת המוח שיש לו תפקיד מכריע בזיכרון האנושי. ללא אותה פעילות מוגברת של ההיפוקמפוס לא נרשם קשר נוסף בין מערכת הזיכרון לשתיית אלכוהול. הנקודה המעניינת היא שהקשר בין צריכת אלכוהול לשיפור הזיכרון הארעי נמצא רק בקרב קשישים מגיל 60 וצפונה, ולא בקרב צעירים מגיל זה. 

המחקר נערך בקרב 664 איש אשר החוקרים בחנו את יכולותיהם הקוגנטיביות וכן ערכו סקירות לבדיקת פעילות המוח. "עם השנים אנחנו לא מאבדים את הזיכרון כיצד לבצע פעולות מסוימות, כמו נהיגה או שתיית קפה", אמר עורך המחקר, פרופ' פאיקה זאנז'ני מאוניברסיטת מרילנד. "אנחנו שוכחים אירועים, מקרים שקרו לנו, זה לא רק לשכוח איפה המפתחות. זה לשכוח 'אירועי מפתח' בחיינו".

פרופ' זאנזני מכנה את ההיפוקמפוס "השריר של הזיכרון": "מחקרים קודמים הראו התכווצות של ההיפוקמפוס בקרב אנשים החולים האלצהיימר. במחקר שלנו, בדיקות ה-MRI הראו כי בקרב אלו ששתו, ההיפוקמפוס היה גדול יותר, כך שאלכוהול בעצם מגן על אזור זה של המוח – ועל הזיכרון בפרט".

הכל הולך, רק במידה

אז מה עדיף – יין, בירה, וודקה, עראק? ואולי משהו שונה לגמרי? מתברר כי כל התשובות נכונות. לא משנה איזה סוג של משקה לוגמים, כל עוד שומרים על כלל הזהב, או נכון יותר – על גבול ברור. משקה-שניים ביום טוב לשמירה על הזיכרון, שישה כבר ממש לא. "כל מה שטוב ויעיל באלכוהול עבור המוח הופך לרע ומזיק אם עוברים את הרף האמור", ציין פרופ' זאנז'ני. "שתייה מוגזמת מאיצה את הזדקנות המוח ואובדן הזיכרון. המחקר מראה כי שתיית אלכוהול טובה לזיכרון, אבל המסקנה הזו בתוקף כל עוד לא מקבלים הרעלת אלכוהול או שמפסיקים לבצע פעולות מסוימות".

לא על האלכוהול לבד

ומה יעשו אלה שהשתייה אסורה עליהם? למשל, מסיבות דתיות, או בריאותיות? על הזיכרון, כך מתברר ממחקרים קודמים, אפשר לשמור בדרכים נוספות. ידוע כי מומלץ לקרוא, לפתור תשבצים (וגם סודוקו), להתעסק בתחביב כלשהו, לשחק משחקי חשיבה, ובעיקר לא להשאיר את המוח בטל ללא תעסוקה.

מבחינה תזונתית, ישנם כמובן מאכלים הטובים לשמירה ולחידוד הזיכרון. להבדיל מדיאטה להורדת משקל, בדיאטה לשיפור הזיכרון מרגישים את התוצאות כבר אחרי שבועיים. אין המדובר במאכלים ספציפיים, אלא בחומרים מסוימים שכדאי לצרוך, ומחלק שמומלץ להימנע.

נוגדי חמצון: חשובים ויעילים למניעת הפגיעה של הרדיקלים החופשיים שבגוף. הרדיקלים החופשיים נוצרים בגוף בתהליכים טבעיים שונים, כמו נשימה וחילוף חומרים והם בעלי חשיבות רבה לגוף. אולם כאשר מספרם יוצא מאיזון ועולה, הם תוקפים חלבונים וחומצות שומן, ומזיקים לגוף. חוקרים מעריכים כי הרדיקלים החופשיים קשורים להיווצרות מחלות רבות, בהן סרטן, ומכאן החשיבות הרבה של נוגדי החימצון. תמצאו אותם בירקות משלל צבעים ובפירות, אם חיפשתם עוד סיבה להרבות באכילה מהם.

אומגה 3: נמצאה חיונית אף היא למוח. מחקר מצא כי מוח בו נמדדה רמה נמוכה של חומצת השומן אומגה 3 היה זקן בשנתיים ממוח באותו גיל ביולוגי אשר בו נמדדה רמה תקינה של חומצת השומן האמורה. דגים כמו סלמון, הרינג ומקרל, שמנים צמחיים כמו שמן קנולה ופשתן, אגוזי מלך – אלה הם מקורות מצוינים לאומגה 3.

ויטמין B12: מחקרים הראו כי אלו שבגופם נמדדה רמה נמוכה של ויטמין B12 השיגו תוצאות ירודות במבחני זיכרון שונים. הרמה היומית המומלצת היא 2.5 ממ"ג ותמצאו אותו בבשר בקר, כבד, ביצים, מוצרי חלב, דגים, פירות ים, וכמובן במוצרים מועשרים באופן מלאכותי. 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.