Write a comment

 

לקח לנו קצת זמן, אם להיות מדויקים כמה אלפים של שנים, להבין מה שאנשים בחלקים אחרים של העולם גילו כבר מזמן: לטיפולים אלטרנטיביים, כמו דיקור סיני ומדיטציה, יש יתרונות רפואיים אמיתיים.

לא קונים? גם הרפואה המערבית מגבה את המסורת, ולא רק שהיא מגבה אותה, מסתבר שביחד הן עובדות הכי טוב.

אינטגרציה
כשזה מגיע לבריאות, לפעמים נראה שאנחנו צריכים לבחור בין טיפול מערבי (תרופות, זריקות, ניתוחים) לתרופות המסורתיות של המזרח (מדיטציה, צמחי מרפא, דיקור סיני). אבל, גוף הולך וגדל של מחקרים מצביע על אופציה שלישית, טובה יותר מכל אחת לחוד, והיא השילוב ביניהם.

לשילוב הזה קוראים רפואה אינטגרטיבית. למעשה, לשילוב הזה יש לא מעט שמות, כמו למשל רפואה משלימה, אלטרנטיבית, רפואה הוליסטית, או רפואה פונקציונאלית. אבל, מטפלים ורופאים בדרך כלל מעדיפים להשתמש בשם 'אינטגרטיבית', בגלל שהוא מתאר בצורה הטובה ביותר את השילוב בין מזרח למערב.

לפי ההערכה בערך כ-40% מהאוכלוסייה משתמשת ברפואה אינטגרטיבית. חלק מתוך אמונה ואידיאולוגיה, וחלק בגלל שהם בוחרים להתחיל עם האפשרות הטבעית ביותר בתקווה שלא יצטרכו לשלוף נשק כבד יותר. כך או כך, לפעמים מנסים לצמצם את הבעיה לכדור אחד. אבל מה שהרפואה האינטגרטיבית לקחה מהרפואה המשלימה, הוא הרעיון שצריך לטפל באדם, ולא במחלה.

דיקור סיני
הפרקטיקה של לטפל באנשים עם מחטים זעירות כדי להגיע למצב אופטימאלי של בריאות היתה בסביבה במשך אלפי שנים. היום, המדע המודרני ומחקרים מגבים את יעילות הטיפול בדיקור סיני בחלק מהבעיות השכיחות ביותר: כאבי ראש, כאבי גב, תסמונת קדם וסתית (PMS), קשיים בפוריות, חרדה ודיכאון. ואם חשבתם שדיקור הוא כמו אקמול, רק ידידותי יותר, תחשבו שוב. דיקור סיני לא נועד רק להרגיע סימפטומים, הוא פותר את הבעיה מהשורש.

למשל, דיקור יכול לפתור לחלוטין בעיית כאב כרוני ממושכת. במחקר שפורסם בכתב העת Nature Neuroscience, בקרב המשתתפים שטופלו בדיקור סיני, נמצאו רמות גבוהות באופן משמעותי של  נוגד הדלקת ומשכך הכאבים אדנוזין (adenosine) שנמצא באופן טבעי בגוף.

איך זה עובד? אם תשאלו מטפל ברפואה סינית הוא יגיד שדיקור עוזר לווסת את הצ'י, סוג של אנרגיה שזורמת לאורך הגוף. אם תשאלו רופא מערבי, הוא יגיד שנקודות הדיקור ככל הנראה נמצאות על ערוצים של רקמות החיבור בגוף, מקום המפגש של דם, קצות עצבים ופעילות לימפטית. והמחטים, ככל הנראה, מעודדות את המערכת לשלוח מסר של דגל לבן למוח. אם תשאלו את שניהם, הם יגידו שזה פשוט עובד. ובחלק מהמקרים, השילוב בין רפואה מערבית לרפואה סינית הוא הפתרון הטוב ביותר. למרות שכל מה שאתם צריכים לעשות בטיפול הוא להירגע, אחרי הטיפול עשויים להרגיש רגועים מדי. המפתח הוא לתת לגוף את מה שהוא צריך. ואם מפחדים מזריקות, לא לדאוג. מחטי הדיקור הן בעובי שערה והן לא מוחדרות לעומק.

מדיטציה
למצוא חצי שעה של זמן פנוי. לשאוף, לנשוף. לא לחשוב על כלום. למי יש זמן לזה? צודקים. אבל לפני שאתם חוזרים לעשות עשרה דברים במקביל, כדאי לזכור שמדיטציה הפכה לאחד מהכלים הרפואיים הנלמדים והנחקרים ביותר, ואחת מהתרפיות בקטגוריה גוף-נפש שרופאים ממליצים עליה יותר. תרגול מדיטציה יכול להאט את הפעילות במוח באזורים הקשורים לכאב, לאורך זמן הוא יכול לחזק את מערכת החיסון, לסייע להפחית יתר לחץ דם, להקל על תסמינים של דיכאון, ולפי מחקר שפורסם בכתב העת Psychiatry Research, גם להגביר את הצפיפות של החומר האפור במוח באזורים שקשורים ללמידה וזיכרון. כולם נושאים שאפילו הרפואה המתקדמת ביותר מנסה לטפל בהם ללא תופעות לוואי. וכמעט כל מי שמבין בתחום, משוכנע שאם כולנו היינו מתרגלים מדיטציה, העולם היה בריא יותר.

מדיטציה לבדה לא תרפא אותנו מהתקררות למשל. אבל היא יכולה להפחית את רמת הסטרס, שהוא כידוע שחקן מרכזי בהתפתחות של חלק מהמחלות היותר גדולות. לא צריך שנה באשראם בהודו, מנטרות, או קטורות כדי להגיע לתוצאות. אפשר לעשות את זה בכל מקום. אפילו בזמן שמדיחים כלים, בתנאי שמתמקדים רק בזה. למתחילים באמת עדיף לבחור מקום שקט להתחיל בו, ופשוט לשבת בנוחות בעיניים עצומות ולהתמקד בנשימה. וכן, חמש דקות הראשונות הן הכי קשות. אבל ככל שמתרגלים, המדיטציה מאמנת אותנו ואת המוח למקד את המחשבה יותר בקלות.

צמחי מרפא
בדומה לדיקור, גם צמחי מרפא יכולים למנוע או לטפל בדלקת, כאבי ראש, דיכאון, יתר לחץ דם ועוד. הצמחים הנכונים יכולים לעזור גם להרגיע סטרס. מוכרת במיוחד היא קבוצה של צמחים שנקראת אדפטוגנים (adaptogens), וכוללת את ג'ינסנג ורודיולה (rhodiola) ועוזרת לגוף להתמודד עם מצבים שונים, ולווסת את המנגנונים השונים בגוף. למשל, כאשר מרגישים שחוקים, אדפטוגנים יכולים להחזיר חלק מהאנרגיה ולאזן את הגוף. רוב המטפלים מתייחסים אליהם כשווים לחלוטין לטיפול תרופתי. קיימים צמחים רבים, בעלי יכולות ריפוי שונות, חלקם מגובים במדע. אבל, רק בגלל שצמחים הם טבעיים, זה לא אומר שהם נכונים לכולם, או משתלבים עם כל טיפול תרופתי. חשוב להתייעץ עם מטפל מוסמך ולא לנסות לטפל בעצמכם.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.