Write a comment

 

אם היו עושים בסין סדרה כמו ER, היא היתה נראית בערך ככה. הרופא הולך לעבודה (אבל לא להרבה זמן), חוזר הביתה (כדי לבלות זמן איכות עם המשפחה ולנוח), אוכל משהו (בטח לא פאסט-פוד) ואת שארית הזמן מקדיש להתפתחות רוחנית.

לא מאוד סקסי נכון? אבל תשכחו לרגע מהדרמה והאקשן של הטלוויזיה. בואו נדבר עלינו. אם אנחנו לא רוצים להוסיף לרזומה שלנו מחלות לב, סוכרת או כאבים, אנחנו צריכים רפואה מונעת.

היה היה

בסין המסורתית, לא טיפלו בחולים, אלא מנעו מהבריאים לחלות. כל כפר נמצא תחת טיפולו המסור של רופא. התפקיד שלו היה למנוע מהם לחלות מלכתחילה, ובתמורה הם דאגו לכל צרכיו. מזון, בגדים, מחסה. אם הם חלו (וזה בדרך כלל לא קרה), הם לא היו יכולים להמשיך לתמוך בו. כך שזה היה יותר הגיוני לשמור עליהם בריאים.

התפקיד היוקרתי ביותר היה לשמש כרופאו האישי של הקיסר. אם הקיסר היה חולה, הרופא היה יכול למצוא את עצמו חסר כל במקרה הטוב, או מוצא להורג במקרה הרע. להיות רופא בסין היה ברכה וקללה. שאלה של חיים או מוות.

אמת או אגדה, הסיפור הזה מדגיש את החשיבות של רפואה מונעת, על פני התערבות חירום רפואית. הרופאים הסינים תוגמלו על מניעת מחלות, הרפואה המערבית מתוגמלת כאשר החולה מחלים. אם אף אחד לא היה חולה, כנראה שרוב שרותי הרפואה היו פושטים את הרגל מזמן.

אבל אנחנו כן חולים. ובטח יצא לכם להיתקל במונח אדיופטי. מחלה שהגורם שלה לא ידוע. ואם תבדקו בעקביות, תגלו שיש די הרבה מחלות כאלה. לרפואה המערבית יש הבנה נרחבת לגבי הדרך בה מחלות מתפתחות מכלום למשהו, ועוד המון גילויים חשובים, אבל גם הרבה דברים שעדיין לא מבינים.

ברפואה הסינית, המחלה האדיופטית היחידה היא מחלה שלא אובחנה כהלכה. הרפואה הסינית מסבירה בפשטות במונחים שלה, 99.9% מהמקרים, ומציעה פתרונות מניעתיים. יש לה כלים אחרים לזהות מחלות, ולהשיב את האיזון לגוף, במקום לאפשר לסימפטומים להחריף. ברגע שמזהים את הטבע של חוסר האיזון, התרופות הן תזונה, פעילות גופנית, רפואת צמחים, דיקור סיני והרגלי חיים שיתפסו את התהליך בראשיתו, או לפחות יאטו אותו.

רפואה מונעת
הרעיון של מניעה לפי הרפואה הסינית מורכב משינויים באורח החיים (תזונה ופעילות גופנית), מטיפול בצמחי מרפא סיניים (פורמולה אישית) משולב בטיפול בדיקור סיני. רק אחרי שמשיגים את האיזון, אפשר להתחיל לדבר במונחים יותר מערביים.

נכון, יש מטפלים שרוצים שתשנו את כל החיים, עכשיו. שתתחילו לאכול כמו שצריך, לקחת את הפורמולה כמה פעמים שצריך ולהיפגש איתם כל שבוע. קשה לשנות הרגלי חיים ותזונה וזה כמעט בלתי אפשרי לעשות את זה בבת אחת, כי שינוי אמיתי דורש זמן. אבל הדיקור, הצמחים והתזונה יכולים לעשות את המעבר הזה אפשרי ונוח יותר. כזה שקל יותר להתמיד בו. תאמינו או לא, בנקודה מסוימת הכל יהיה מאוזן. ותוכלו להמשיך בטיפול, אם תרצו, בתדירות נמוכה יותר.

כמה שכולנו רוצים להרגיש יותר טוב, לחיות רפואה מונעת זה לא תמיד כמו כיף גדול. יכול להיות שתצטרכו להפסיק לאכול מזון שמן, מטוגן, או מתוק. או אולי לוותר על הקפה שאתם כל כך אוהבים. אולי אפילו למצוא עבודה שתאפשר לכם להיות יותר רגועים ולהקדיש זמן לדברים אחרים. אולי לא יהיה לכם מספיק כסף לנסוע לחופשה בקריביים. אבל, אולי בכלל לא תצטרכו אותה. כי רפואה מונעת קוראת לנו לבחון מחדש כל אספקט בחיים שלנו. בחירות, ערכים, תוכניות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.