Write a comment

 

מי לא מחפש את הכדור שיעשה אותו עשיר יותר מביל גייטס ושמח יותר מציפי שביט, בלי לעשות יותר מדי בשביל שניהם. בתפקיד הנחש התורן שמפתה אותנו לטעום מהתפוח, טימוטי פריס (Timothy Ferriss). הספר שלו, 'שבוע עבודה בן 4 שעות' (The 4-Hour Work Week) מככב בראש רשימת רבי המכר כבר 17 שבועות.

למי שלא ידע, להיות כבול למקום עבודה זה ההגדרה החדשה של מעמד הביניים. לעשירים החדשים יש כוח בחירה, יותר מאשר מזומנים. פריס מיחצן את הניצחון של בעלי הרצון החופשי על החלשים, שהם לא באמת חלשים. הם פשוט עבדים של המשכורת והמצפון שלהם עובד שעות נוספות.

האם העובדה שאנחנו אחראים או מציאותיים הביאה אותנו לאיזה שהוא מקום? פריס מתריס ועונה באותה נשימה שההפך הוא הנכון.

הביטוי 'לכל אחד יש תחליף' מצליח להלחיץ את רובנו. אבל על פריס הוא לא ממש עושה רושם. לפי ההמלצות שלו, מה שאנחנו באמת צריכים לעשות זה אאוט סורסינג, לבנות מערכת שתחליף אותנו. להאציל סמכויות לקבלני משנה שיעשו בשבילנו את כל הדברים שלא מספיק מעניינים אותנו. כי פריס לא מאמין בליהנות מהעבודה, או לקבל ממנה ערכים שלא בהכרח נמדדים בכסף. בעולם שלו, כולם שונאים את העבודה שלהם.

אחרי שמינינו אחרים שיעשו בשבילנו את העבודה, מגיע השלב הבא. להפחית את מה שאתם עושים בעצמכם למינימום אפשרי שעדיין יהיה אפקטיבי, ובלי שהבוס ישים לב. לבדוק אי-מיילים פעם אחת ביום, ולעולם לא בתור הדבר הראשון שעושים. כנ"ל לגבי הודעות במשיבון של הסלולארי. להתחמק מפגישות. לתת לעצמכם יד חופשית בעבודה, גם אם זה יעורר מהומה. תמיד אפשר להתנצל אחר כך. לא לבזבז אנרגיה על עסקאות שהתשומה מהן מוגבלת. עדיף להתמקד ב- 20% מהעבודה שמניבה רווח של 80%. מה- 80% האחרים, כדאי להיפטר. להיות קצת פחות נחמדים לאלה שמבזבזים את הזמן היקר שלנו. גם אם זה הבוס.

בסופו של תהליך, תצליחו לשחרר את עצמכם מנוכחות חובה במשרד. ועכשיו, משהרווחתם את הזמן היקר שלכם בחזרה תשתמשו בשעות שקיבלתם במתנה, כדי לתכנן את העסק שייצר לכם את הכסף שצריך בשביל הטיול בהימלאיה או בשביל ללמוד הונגרית.  לפי המלצתו, אתם יכולים למשל לשווק את עצמכם כאחד המומחים הגדולים ביותר בתחום "שקר כלשהו". וזה בכלל לא משנה שאתם לא. לפי פריס צריך בדיוק ארבעה שבועות כדי להיות מומחה במשהו. וכדי שהתחבולה תצליח, כל האמצעים כשרים.

האמת המוזרה היא שאם מתחברים ל- 300 העמודים של הספר, בצורה מודעת פריס אומר המון דברים נכונים. על עבודה משרדית, על מונוטוניות, על פגישות שנמשכות נצח ונגמרות בלא כלום, על החלטות זניחות שצריכות לקבל אינסוף אישורים, על תרבות האי-מיילים שגוזלת מיליון שעות עבודה, על הדרישה לשבת מול שולחן העבודה לפחות שמונה שעות, בזמן שאת רוב המטלות ניתן להשלים בתוך שעתיים. ואולי יותר מהכל, על מבנה הקריירה הטיפוסי, שאומר שאם נעבוד 8 שעות ביום, אולי בסוף אנחנו נהיה הבוס הגדול. וכשזה יקרה, נעבוד אפילו יותר. לפי פריס, זה רק דוחה את ההבטחות שלנו שבשנים המעטות שיישארו לנו אחרי שנפרוש ועד שנמות, נעשה רק מה שאנחנו רוצים. ויש סיכוי שעד שנגיע לזה, אפילו לא נהיה בריאים מספיק בשביל ליהנות מזה. המנטרה של פריס היא חודש אחד של כיף, על כל חודשיים של עבודה.

אבל, בצורה לא מודעת, הוא אומר אפילו יותר. למשל, מה יקרה אם הספר שלו יתגלגל בטעות לידיים של רופאים, מורים, שוטרים, או כל קבלני המשנה שהעברנו אליהם את רוב המשימות שלכם כחלק מההמלצות שלו. מה יקרה אם הם יבינו שהם יכולים לעשות כסף מלעשות אאוט סורסינג לנו? אלה השאלות האמיתיות, למרות שפריס לא מכיר בהן. בטח שלא עונה עליהן. אם היינו שואלים אותו, הוא בטח היה אומר : נכון! ובדיוק בגלל זה כדאי שתזדרזו

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.