Write a comment
דיקור יכול לשפר את הבריאות במגוון היבטים, אבל יש לו גם בעיה בולטת אחת – המחטים שמעורבות בו אמנם אינן מכאיבות, אך יכולות לייצר לא מעט פחד אצל חלק מהמטופלים. זו הדרך ליהנות מכל היתרונות המדהימים של הדיקור – ללא הדקירה המפחידה

בעשורים האחרונים מתרחשת מגמה מעודדת ומשמחת בעולם הרפואה – טיפולים אלטרנטיביים כמו דיקור, שבעבר חלק מהאנשים היו מזלזלים בהם, נחשבים כיום שיטות טיפול לגיטימיות ויעילות ביותר – שזוכות גם לגיבוי ותמיכה של חוקרים, רופאים ומוסדות רפואיים מובילים בארץ ובעולם.

מחקרים הוכיחו שדיקור הוא כלי יעיל בין היתר בהפחתת חרדה, בהתגברות על כאבים כרוניים, בשחרור מתחים בגוף ובשיפור יכולות הקשב והריכוז. הדיקור גם עשוי לשפר את זרימת הדם, להפחית את הסיכון למחלות שונות ואפילו לעזור למתמודדים עם לחץ מתמשך ודיכאון. אבל מה עושים כאשר הפחד ממחטים לא מאפשר ליהנות מהתרומה האדירה של הטיפול הזה לבריאות הגוף והנפש? בואו נכיר את שיטת הדיקור ללא מחטים שמגיעה אלינו כל הדרך מיפן.

מה זה שונישין ולמי זה מתאים?

לפני כמאה שנים, פיתחו ביפן שיטת טיפול חדשה, אשר מבוססת על העקרונות והידע של הדיקור הסיני, אך מאפשרת לבצע את הטיפול ללא מחטים, דקירות או עזרים פולשניים אחרים. המילה שונשין (Shōnishin)מורכבת מהמילים היפניות "ילד" (שין) ו"קטן" ("שוני").

השיטה אמנם פותחה כדי לאפשר גם לילדים ליהנות מיתרונות הדיקור, אך היא בהחלט יכולה להועיל גם למבוגרים שמפחדים מדקירות וכן לאנשים שלא יכולים לבצע את הדיקור הסיני בגלל דימום אינטנסיבי, בעיות בקרישת הדם או עור רגיש במיוחד.

איך מתנהל הטיפול?

דיקור סיני, כמו גם רפלקסולוגיה, מתבסס על ההבנה שכל איברי הגוף מקושרים אחד לשני באמצעות מערכת מסועפת של עצבים, שרירים וכלי דם. כאשר אנחנו מפעילים לחץ על נקודות ייחודיות בגוף – כך אנחנו יכולים להשפיע ביעילות על אזורים אחרים לגמרי בו – וכן על תהליכים פנימיים, על קצב זרימת הדם, על שרירים תפוסים ואפילו על בעיות רפואיות מורכבות.

גם בטיפולי שונישין מתמקדים בנקודות ספציפיות בגוף, בדומה לנקודות שמופעלות במהלך הדיקור, אך במקום להחדיר אליהן מחטים מיקרוסקופיות, משתמשים בלחץ עדין באמצעות כלים שונים על מנת לתרום לתהליך הריפוי. הלחץ מופעל בעיקר באזור הטורסו (פלג הגוף העליון) והגפיים (הידיים והרגליים).

זהו תהליך נעים שאינו מכאיב למטופל ולא נחשב מפחיד או מאיים בעבורו. התהליך נועד גם להשרות רוגע ושלווה על המטופל ולכן הוא בדרך כלל מתנהל בליווי של מוסיקה מרגיעה וניחוחות שמשרים תחושה נעימה. הטיפול לא כרוך בתופעות לוואי או בסיכונים ולכן ניתן להציע אותו גם לפעוטות ולילדים ללא חשש. הוא גם קצר יחסית לטיפולים אחרים ובדרך כלל נמשך בין שתיים לעשרים דקות – בהתאם לגיל הילד ולצרכים שלו.

באילו בעיות ניתן לטפל באמצעות השיטה הזאת?

טיפולי שונישין מיועדים כאמור לטיפול במגוון רחב של בעיות גופניות ונפשיות. קודם אמרנו שהטיפול מתאים לאנשים בכל גיל, אך הוא אידאלי לטיפול בפעוטות ובילדים הסובלים מהמצבים הבאים: קשיים בשינה, בעיות בדרכי העיכול, קשיים מוטוריים, הפרעות קשב וריכוז, עייפות כרונית, בעיות התנהגות והיפראקטיביות.

הטיפול עשוי להיות יעיל גם לילדים שסובלים מבעיות בעור כמו אקזמה, אסתמה של העור או זיהומים. הוא יכול לתרום גם לשליטה טובה יותר בתסמיני אסתמה ואלרגיה, להפחית את הנטייה של הילדים להרטיב במיטה וכן למנוע כאבי ראש חוזרים ונשנים אצל ילדיכם. מומחים מדגישים כי מדובר בכלי יעיל שמסייע גם לווסת את הרגשות אצל הילדים ולמנוע קשיים נפשיים בהווה ובעתיד.

עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר בטיפול תומך לבעיות אלו בלבד וכי הוא לא מהווה תחליף לייעוץ רפואי מקצועי ולטיפולים קונבנציונליים. הוא בהחלט עשוי להיות יעיל בפיתרון בעיות רפואיות שונות או בהפחתת עוצמתן – אך חשוב במקביל אליו להיוועץ גם עם גורמים רפואיים מוסמכים על מנת למצוא פיתרונות לבעיות האלו.


mitot banner3


תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.