Write a comment

 

שיטת הטיפול באמצעות דולפינים (DAT) קיימת בערך משנות ה-70. היא שייכת לתחום של זואותרפיה- טיפול באמצעות בעלי חיים שמיועד לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. הרעיון מאחורי זואותרפיה הוא, שבעל החיים מקבל את האדם ללא תנאי וללא שיפוט, מה שמאפשר למטופל תקשורת פשוטה ופתוחה יותר. עכשיו, לאחר שנים של טיפול באמצעות השיטה, מתחילים להתעורר סימני שאלה.

בטיפול
הדולפינים משתייכים למשפחת הלוויתנאים (Cetacea), משפחה שמונה כ-40 סוגים שונים. הדולפין שאנחנו מכירים, הדולפין הים תיכוני (Bottle nose Dolphin), נחשב ליונק הימי הכי חכם והכי ידידותי.

הטיפול מתחיל בהיכרות בסיסית ובמטלות פשוטות כמו האכלה, תמיד בליווי מדריך. זה משרת מטרות כמו תקשורת ואינטראקציה, משימות לא פשוטות כשמדובר באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. הרבה פעמים רק התחושה של קשר שיש בו אהבה וקבלה, משנה את התמונה. לאחר שיש שיפור, הטיפול נפסק בהדרגה. בטווח המיידי המטופלים רגועים יותר ופחות אלימים, כלפי עצמם וכלפי הסביבה. בטווח הארוך הם מגלים יותר עצמאות, ריכוז, פחות תלות בתרופות ושיפור כללי במצב הבריאותי.

יש חוקרים שמניחים שעצם המגע והטיפול במים, עושים את שלהם. יש חוקרים שאומרים שהדולפינים פשוט משתעשעים, ויש כאלה שמייחסים לדולפינים אינטואיציה ואת היכולת לפענח מצוקה אצל בני אדם. מאיזה סיבה שזה לא יהיה, לחוקרים הספיק לראות את התוצאות וההישגים. לפחות עד עכשיו.

לשחרר את ווילי
למרות שדולפינים במהותם יצורים חברותיים, לעיתים הם עשויים לגלות אלימות כלפי יונקים ימיים אחרים וגם כלפי בני אדם. אנחנו לא שומעים על זה הרבה, כי אין שום מנגנון שמחייב דיווח, אבל מסתבר שמקרים כאלה שכיחים הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים.

מקרים של אלימות של דולפינים כלפי בני אדם מתרחשים בקרב דולפינים שהוצאו מסביבת הגידול הטבעית שלהם. דולפינים שמוחזקים בשבי, עלולים לפרש את התנהגות האדם כאלימה, כחדירה למרחב האישי שלהם. ידועים לא מעט מקרים של שברים או חבורות שנגרמו לבני אדם כתוצאה מנשיכות, אבל גם כתוצאה מהשתוללות תמימה של דולפין, שבשל גודלו ומשקלו עלול לגרום לנזקים חמורים. בנוסף, שיטת הטיפול חושפת את הבאים במגע עם הדולפינים למחלות וזיהומים. חלק מהם עלולים לגרום לקדחת ים תיכונית (brucellosis).

אינטראקציה כזאת (מטבעה) היא דו סיטרית, ועלולה לפגוע גם בדולפין. "להחזקה של חיות בשבי יש השלכות חמורות על אותו מין, כולל ירידה משמעותית בתוחלת החיים שלהם. לצערנו, יותר ויותר חיות נפגעות מהתעשייה הזאת " מסבירה קאת'י וויליאמסון (Cathy Williamson) מטעם העמותה לשימור לוויתנים ודולפינים. רק לאחרונה הועברו 28 דולפינים מסביבת הגידול הטבעית שלהם באיי שלמה, לשֵבי בדובאי.

כל הסיבות האלה הביאו את העמותה, לצאת בקריאה חד משמעית להחרים את השימוש בשיטת טיפול זו (30/10/07). בעמותה טוענים כי השיטה אכזרית לחיות, מעמידה בסיכון את המטופלים, יקרה, ומעל לכל- אין שום הוכחה שהיא באמת עובדת. "יש פה ניצול של אוכלוסיה תמימה, שמשלמת הון על שיטת טיפול שלא בוססה מעולם, והחזקה של חיות בתנאים שרחוקים מלהיות מתאימים" מוסיפה וויליאמסון.

לקריאה הזאת מצטרפת גם העמותה לחקר האוטיזם בבריטניה. שתיהן טוענות כי לשיטה שפוגעת בחיות, אין שום מקום ברפואה. "אנו מבינים שהורים יעשו כל דבר שעשוי לעזור לילד שלהם, אבל נמשיך ונפציר באנשים לנהוג במשנה זהירות " מסביר ריצ'ארד מילס (Richard Mills), חוקר אוטיזם.

לא ברור מה יעלה בגורלה של השיטה, שעד כה נחשבה ידידותית. בינתיים, אנשים רבים עלולים למצוא את עצמם בסיכון, ללא תמורה לכסף הרב שהם משלמים, ודולפינים רבים נמצאים באיום ממשי על קיומם.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.