Write a comment

 

מחקרים מראים כי טיפול המשלב בין גישות טיפול מערביות לגישות טיפול הוליסטיות, הוא בעל היתרון הרב ביותר בטיפול בכאבי-ראש. הטיפול המשולב מפחית את תדירות הכאב וחומרתם ועשוי להפחית את התלות בטיפול תרופתי.

קליניקה לטיפול משולב מהסוג הזה הוקמה בבית החולים לניאדו, בהנהלת ד"ר דניאל עובד, והיא נותנת מענה למטופלים הסובלים מאחת מהבעיות השכיחות ביותר. 

כאב ראש
כאבי ראש הם אחת התלונות השכיחות ביותר בפנייה לרופא. כ- 80% מהאוכלוסייה סובלים לפחות אחת לשנה מכאבי ראש. את כאבי הראש ניתן לחלק לשני סוגים. כאבי ראש ראשונים וכאבי ראש משניים. מיגרנה וכאב ראש תעוקתי שייכים לקבוצה הראשונה.

השכיחות של מיגרנה באוכלוסיה הכללית היא כ-16%, והיא שכיחה יותר בקרב נשים בהשוואה לגברים. מנגנון פעולת המיגרנה עדיין אינו ברור מספיק, אבל המאפיינים שלה ברורים: הכאב לרוב חד צדדי, בעוצמה בינונית עד קשה, נמשך בין מספר שעות למספר ימים, ומלווה בבחילה, הקאות, רגישות לאור ולרעש.

חמור פחות, אבל שכיח הרבה יותר הוא כאב הראש התעוקתי. כ- 49% מהנשים, ו- 42% מהגברים יסבלו לפחות פעם אחת במהלך חייהם מכאב ראש תעוקתי. בין הגורמים לכאב ראש תעוקתי: מתח, עייפות או יציבה לא נכונה. כאב ראש תעוקתי לרוב יופיע בשני הצדדים, הוא נחשב קל עד בינוני,  והעוצמה והתדירות שלו משתנה, לעיתים אף יומיומית.

הטיפול המסורתי במיגרנה נחלק לטיפול לא תרופתי וטיפול תרופתי. הטיפולים הלא תרופתיים כוללים שינויים באורח החיים, הימנעות מסוג מסוים של מזון וממצבי מתח קיצוניים.

הטיפול התרופתי כולל תרופות משככות כאבים ונוגדות-דלקת מקבוצת ה- NSAID, או טיפולים מורכבים יותר. לטיפול בכאב ראש תעוקתי לעיתים יספיקו תרופות משככות כאב כמו אקמול, אופטלגין, אספירין. כאשר תדירות הכאבים עולה על ארבעה בחודש, נהוג לטפל בטיפול מונע, הכולל שילוב של תרופות שונות ותוספי תזונה וויטמינים.

רפואה אינטגרטיבית
כאבי ראש הם כאמור אחת מהבעיות השכיחות ביותר ולפחות במקרה של מיגרנה, הפגיעה בתפקוד היומיומי היא ניכרת. למעשה, מיגרנה מוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי כאחת המחלות המגבילות ביותר, הפוגעת בבריאות החולה, בקשריו המשפחתיים, בתפקודו החברתי וביכולתו לעבוד וללמוד, בדומה לדיכאון.

ד"ר דניאל עובד, מומחה בנוירולוגיה ורופא בכיר ביחידה הנוירולוגית של בי"ח לניאדו ומי שהקים את הקליניקה לטיפול בכאב בבית החולים לניאדו מכיר את זה מקרוב. הוא בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון, עבר התמחות בבית החולים בילינסון והתמחות נוספת וממוקדת יותר בטיפול בכאב, בהנחייתו של אחד המובילים בתחום הטיפול בכאבי ראש בארץ, ד"ר קוריצקי. מתוך הניסיון הרב שלו, הוא הבין שהרפואה המערבית לבדה לא מצליחה לספק מענה הולם לבעיה מורכבת זו.

מרפאת הכאב בניהולו מציגה מודל ייחודי חדשני לטיפול בכאבי ראש: גישה רפואית-מערבית בשילוב גישה הוליסטית ודיקור רפואי , רפואה אינטגרטיבית.


הדיקור הרפואי (או דיקור מערבי), מבוסס על הדיקור הסיני ומאמץ את השיטות של הרפואה הסינית שהוכחו מדעית, ובמקביל משלב טכניקות מערביות מתקדמות מתחום רפואת הכאב המודרנית, כגון שימוש במשככי כאב ונוגדי דלקת. הדיקור במרפאה מבוצע רק על ידי רופאים מוסמכים, והשילוב בין שתי הגישות נועד ללמד את הגוף לשכך בעצמו את הכאב ולהימנע משימוש בתרופות משככות כאב.

יותר ויותר מחקרים מראים כי דיקור כחלק מגישה מולטי-דיסציפלינארית לטיפול בכאב, הוא טיפול יעיל ובטוח. ד"ר דניאל מציין שתי סקירות חשובות בתחום, שפורסמו בספריית ה- Cochrane Collaboration. הסקירה הראשונה מתייחסת להשפעת הטיפול בדיקור סיני על כאב ראש תעוקתי. הממצאים מראים כי תדירות ההתקפים ועוצמת הכאבים פחתו באופן משמעותי בקבוצת הדיקור בהשוואה לקבוצת הביקורת. 47% מהמטופלים בקבוצת הדיקור דיווחו על ירידה של 50% בתדירות ההתקפים, בהשוואה ל-16% בקבוצת הביקורת.

הסקירה השניה בחנה את השפעת הטיפול בדיקור סיני על מיגרנה. על פי הממצאים, דיקור סיני כטיפול מניעתי היה אפקטיבי יותר במניעת תדירות ההתקפים, בהשוואה לטיפול תרופתי מניעתי. בנוסף, לדיקור הסיני היה ערך מוסף חשוב כאשר השתלב עם טיפול תרופתי.

השילוב בין הגישה הרפואית-מערבית והגישה ההוליסטית בקליניקה הוא ייחודי וחדשני. במרפאה מתבצעת הערכה כללית רפואית-מערבית והוליסטית של החולה בפגישה אישית. בנוסף, האבחון הוא רפואי-מערבי והוליסטי, הכולל בדיקה נוירולוגית  מלאה, בירור מעבדתי והדמייתי במידת הצורך (CT, MRI). הטיפול משלב טיפול בדיקור רפואי ספציפי לכאבי ראש, ללא טיפול תרופתי, או בשילוב טיפול תרופתי במידת הצורך.

 

יתרונות המודל בטיפול בכאבי ראש הוא ברור ומשלב את הטוב משני העולמות: ההערכה וקביעת האבחנה מתבצעת על ידי נוירולוג מומחה, על מנת להגיע לאבחנה מדויקת ככל הניתן. הדיקור מתבצע על ידי רופא- נוירולוג, אשר התמחה באופן ספציפי בטיפול ממוקד לכאבי ראש. השילוב מאפשר להשיג הפוגות מכאבי ראש, ולעיתים אף החלמה מוחלטת.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.