Write a comment

 

הקפדה על בריאות השיניים היא, כידוע, לא דבר שיש להסביר את התועלת שלו.  יש כאלה שמקפידים יותר, ויש שפחות. התוצאות – בהתאם. אלה שמקפידים יותר, מבקרים אצל רופא שיניים לפחות פעמיים בשנה, משתמשים במשחות ובמברשות שיניים אולטרא-חדישות, וכמובן גם בנוזל לשטיפה הפה ובחוט דנטאלי. אך האם בכך אנחנו מכוסים מבעיות בשיניים?

לא ולא. למרות שכל הפעולות הללו הן נכונות ומועילות, לפעמים אנו מזיקים לשינינו מבלי לשים לב לכך. לפניכם כמה מפעולות כאלה, שכדאי מאוד להימנע מהן.

 

היגיינה קפדנית מדי

נכון, בדיוק למקרה הזה הומצאה האימרה: לפעמים יותר מדי הוא פחות מדי. שימוש במברשות עם שיניים קשיחות מדי, משחות מורכבות מדי ובמי פה המפירים את המקרופלורה בתוך הפה – כל זה לא משפיע בהכרח לטובה על מצב האמייל או זגוגית השן, אותה שכבת הציפוי החלקה והחזקה שמצפה את השן ומגנה על עליו מפני פגיעות ובלאי. לפעמים צחצוח שיניים מאומץ מדי עלול להזיק לשכבת האמייל. כמו כן, עלול להיגרם נזק לחניכיים, ובכך גובר הסיכון לזיהומים ולמחלות חניכיים אחרות, כגון פריודונטיטיס – דלקת חניכיים כרונית, ואף לגרום לאובדן שיניים.

שימוש ב"אמצעים הביתיים" להלבנת שיניים

לא רק שהיעילות של השיטות האלה היא נמוכה מאוד – היא גם עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לשיניים, שוב – לפגוע בזגוגית השן ולגרום לדלקת חניכיים. כיום קיימות שיטות בטוחות וזולות יחסית להלבנת השיניים. שאלו את רופא השיניים שלכם.

משקאות חמים או קרים מדי

רבים מאיתנו אוהבים למשל, במיוחד בימי הקיץ החמים האלה, לשתות את הקפה שלהם עם כדור גלידה או לקנח ארוחה חמה בכוס מים עם קוביות קרח. למען בריאות שינינו, כדאי  להימנע מההרגלים האלה. המעבר החד בין החם לקר ולהיפך עלול לפגוע בזגוגית השן וליצור בה סדקים אשר משמשים מעין "פריצה הקוראת לגנב", אלא שבמקרה הזה הגנב הוא בקטריות למיניהן. כמו כן הדבר עלול להביא לרגישות יתר של השיניים. אם הבחנתם בסדקים קטנטנים בחלק הקדמי של שיניכם, עליכם לעבור ללא שהות הליך של כיסוי זגוגית השן בלאק אצל רופא השיניים 
.

נזק מכני

לקטגוריה הזו שייכים כל הפיצוחים למיניהם שכה אהובים עלינו – גרעינים, אגוזים וכו', אותם אנו מפצחים בשינינו. כמו כן לקטגוריה הזו שייכים כל הפעולות שלא נועדו להתבצע באמצעות השיניים, כמו לנגוס בחוט בעת תפירה, להחזיק דבר מה כבד בשינינו (לדוגמה, את מפתחות המכונית, כאשר אנו מחפשים משהו בתיק) או לפתוח פקק של בקבוק קולה בשינינו (כן, מסתבר שיש לא מעטים בינינו, בני נוער בעיקר, שעושים זאת, מבלי להיות מודעים לנזק שהדבר גורם). כולנו רואים מדי יום שיניים מחוספסות או מכורסמות – כל זה מהפיצוחים. ודאי שהדבר אינו מוסיף יופי לאיש, ודאי שלא לאישה.

התעלמות מבעיות אורתודנטיות

הכוונה למנשך לא נכון או למה שנקרא, “שיניים עקומות". כיום רופאי השיניים ממליצים על תיקון הבעיות האורתודנטיות לא רק בגלל שזה "לא יפה", אלא בעיקר בגלל שמנשך לא נכון ושיניים הממוקמות בצורה לא פרופורציונאלית עלולים לגרום לשורה של סיבוכים – שחיקה מואצת של שיניים, נזק לזגוגית השן, סיבוכים בחניכיים. באופן כללי, את הטיפול האורתודנטי אפשר לעבור בכל גיל – החל מגיל 5 ועד הגיל שבו רוב שינינו כבר אבודות. כמובו מוטב מוקדם מאשר מאוחר: ככל שהפציינט צעיר יותר, כך השיניים "נגישות" יותר לטיפול, והדבר חוסך זמן ומונע הוצאות כספיות וכאבים מיותרים.

מזון ומשקאות מזיקים

למשפחה זו שייכים משקאות, מזונות וגומי לעיסה בעלי צבע וחומצות מאכל, ממתיקים למיניהם, שכאשר הם באים במגע עם הרוק, יוצרים תגובה כימית העלולה לגרום לקורוזיה של זגוגית השן.

כל התופעות הללו נראות שוליות לכאורה, אך הן במצטבר והן כל אחת לחוד עלולות לגרום לשינינו נזק רציני, גם אם נשתמש מדי יום בחוט דנטאלי ובמים לשטיפת הפה.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.