Write a comment

 

מהשבוע הראשון קצת קשה לדמיין איך שבוע 40 הולך להיראות, וגם את כל מה שיקרה בדרך, עד לרגע שבו סוף-סוף תפגשי את העובר. טבעי להסתקרן, להתרגש, ואפילו קצת לחשוש. טבעי לרצות להיות מוכנה עד כמה שאפשר.

שלבים בהריון -  התינוק שלך, הגוף שלך.

טרימסטר ראשון
בשביל נשים רבות, במיוחד נשים שנמצאות בהריון הראשון שלהן, בשלב הזה כמעט בלתי אפשרי לדעת שהן בהריון. בתור אמא לעתיד חדשה, את לא מראה הרבה, אם בכלל, ואולי הסימן היחיד להריון הוא החיוך הזה מאוזן לאוזן שאת פשוט לא מצליחה לכבוש.

למרות שמבחוץ אולי לא רואים כלום, מבפנים, גם העובר וגם הגוף שלך כבר עובדים בכל הכוח מסביב לשעון. במהלך 13 השבועות הבאים העובר יגדל ויתפתח משלב מאוד ראשוני שנקרא בלסטוציסט (
blastocyst) לשלב מפותח יותר. בערך בין השבוע השלישי לשבוע ה- 12 יקבע הפיגמנט בצבע העיניים, תתפתח לשון קטנטנה עם בלוטות טעם קטנות, ויבנה לב קטנטן, עם ארבעה חלקים, שפועם בקצב של 180 פעימות לדקה. הזמן הזה נחשב לזמן קריטי, בו נוצרות כל מערכות האיברים העיקריות של העובר. אם להיות יותר ספציפיים, ההתפתחות העוברית העיקרית מתרחשת בין השבוע השמיני לשבוע העשירי.

בינתיים, אצלך, עד לסוף הטרימסטר הראשון, הלב מכוון את מרבית המאמצים שלו לכיוון הרחם, שמתרחב מגודל של אגרוף בערך, לגודל של מלון קטן. במקביל, את עשויה לחוש בסימנים ראשונים של ההריון- חזה רגיש למגע ובכלל, העור שהופך יבש או שמנוני יותר מהרגיל, וכמובן בחילות בוקר שמחכות ל- 70%-80% מהנשים (ולאו דווקא בבוקר).

טרימסטר שני
התקופה הזאת נקראת לפעמים גם ירח הדבש  של ההריון. אצל רוב הנשים, עד השלב הזה הבחילות, הרגישות בחזה והעייפות של הטרימסטר הראשון עברו. את כבר גדולה מספיק בשביל להשוויץ בגאווה עם הבטן, אבל לא עד כדי כך גדולה בשביל שההריון יכביד.

במהלך הטרימסטר השני, העובר ישלש את הגודל שלו, פחות או יותר מ-10 סנטימטרים בשבוע ה- 14, ל-30 סנטימטרים בשבוע ה- 27. במקביל, העובר מפתח את חוש השמיעה ומתחיל לשמוע בתוך הרחם קולות עמומים כמו פעימות הלב שלך, ארוחת הצהריים שמתעכלת או את המוסיקה הקלאסית שאת משמיעה לו. במקביל תצמח לו פלומת שיער קטנה, בדרך כלל באזור הגבות והשפה העליונה.

גם את משתנה מבפנים ומבחוץ. אצל רוב הנשים מתחילים לראות את ההריון בטרימסטר השני. ואם עד סוף הטרימסטר הראשון הצלחת לשמור על המשקל בגבולות הסביר, מכאן והלאה מחוג המשקל הולך רק לכיוון אחד, והכיוון הזה הוא למעלה. בנוסף לעלייה במשקל, גם האיברים הפנימיים עושים מקום לרחם ומסתדרים מחדש. כלוב הצלעות למשל יכול לזוז עד חמישה סנטימטרים כלפי מעלה.

טרימסטר שלישי- קרוב לקו הסיום
לטרימסטר השלישי, כמו שני הטרימסטרים שקדמו לו, יש את הרגעים הקשים שלו. אבל, את כבר ממש קרובה לקו הסיום. הטרימסטר השלישי הוא כולו על עלייה במשקל. גם אצלך ובטח אצל העובר. ככל שמועד הלידה המשוער מתקרב, את עשויה לחוש עייפות, כבדות, חוסר נשימה. הצד החיובי הוא שבמקביל את נהנית מבטן עגולה ויפה, שבתוכה עובר שהופך חזק ומוכן יותר בכל יום שעובר. הוא מתחיל לתרגל נשימה ותנועה, ואם הוא ממש פעיל אפשר אפילו לזהות כף יד או כף רגל.

ככל שהראש של העובר יורד ומתקדם לכיוון הרחם, הלחץ שעד לפני טרימסטר אחד היה כולו על הצלעות, עובר לאזור שלפוחית השתן. מצד אחד, זה אומר שאת יכולה לנשום ולאכול יותר בקלות. מצד שני, סביר להניח שאת רצה לשירותים לא מעט. בקרוב מאוד כל התחושות האלה יעברו. נשאר לך רק עוד שלב אחד ואחרון בדרך. הלידה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.