Write a comment

 

אולי לא שמתם לב, אבל ביחד עם מחירי הדלק שמרקיעים שחקים, עלו גם המחירים של הדבש. למה אתם שואלים? האמת שלאף אחד אין תשובה, אף אחד לא יודע לאן ולמה, אבל מאיזו שהיא סיבה מסתורית הדבורים פשוט נעלמות.  

לדבורים יש את התפקיד החשוב ביותר בשרשרת המזון של האדם. כשדבורה מבקרת את הפרח לאסוף את המיץ ואת האבקה שלו, היא מעבירה זרעי אבקה מפרח אחד לאחר, מפרה אותו ומאיצה את יצור הפרי והזרעים. בלי המנגנון המתוחכם הזה של הטבע, המערכת האקולוגית עלולה לסבול מנזק בלתי הפיך. ענפים חקלאיים שלמים עלולים להיכחד. דמיינו עולם בלי מלפפונים, תפוחים, מלונים, אבוקדו, קיווי, דובדבנים, שזיפים, אגסים, מנגו ועוד.

היעלמות מאסיבית של דבורים הוא לא משהו שלא שמעו עליו. למעשה, היו כמה מקרים כאלה במאה החולפת. הפעם הראשונה שנתקלו בתופעה המסתורית הזאת היתה בסביבות שנות ה- 40, אבל אז זה לא השפיע על הגידולים החקלאיים. בשנות ה-90 המאוחרות דיווחו כוורנים צרפתים על אובדן מאסיבי של דבורים. הם האמינו שזה קשור לקבוצה של כימיקלים (Neonicotinois) ובמיוחד לאחד מהם (Imidacloprid), מדביר חרקים שמשתמשים בו בארצות הברית ובאירופה נגד טפילים בשדות תירס, במגרשי גולף ובמשטחי דשא ביתיים. אבל למרות 2 המקרים האלה, לחוקרים יש יסוד להאמין שהם מתמודדים עם עכשיו עם משהו חדש לחלוטין.  

הפעם הראשונה ששמו לב לגל הנוכחי היתה בחודש נובמבר בשנת 2006. לתופעה המשונה הזאת שמצליחה למוטט כוורת דבורים בערך ביומיים, בלי להשאיר גופות ובלי לגעת במלכה, קראו 'הפרעת התמוטטות המושבות' (Colony Collapse Disorder) ומי שנתן לה את השם היא ד"ר דיאנה קוקס פורסטר (Diana Cox-Foster), שעומדת בראש קבוצת חוקרים שמנסה למצוא תשובה לתעלומה המסתורית. עד עכשיו, החשודים העיקריים הם וירוס או פטריה שפוגע בגידולים ודרכם בדבורים, כימיקלים וקוטלי מזיקים, קרינה (סלולארית או אחרת), שינויי מזג האוויר והתחממות כדור הארץ.

כשהמגיפה הכתה בצרפת בשנות ה-90 המאוחרות, קראו לזה 'מחלת הדבורה המשוגעת'. הם גילו כי חומר כימי בשם גאוצ'ו (Gaucho) גרם לדבורים להתבלבל ולאבד כיוון, להתרחק מהכוורת, ולמות כתוצאה מחשיפה לקור. גאוצ'ו לא הרג אותן במו ידיו, אבל הוא היה שותף לדבר העבירה.

מאז שנות ה-90 עבר קצת זמן וקרו כמה דברים. היום, לא מעט מדינות ברחבי העולם כבר מכירות את התופעה מקרוב. לפי ההערכות 15% מאוכלוסיית הדבורים בארץ נעלמה, בארצות הברית בין 50%-90% מהדבורים הוכרזו כנעדרות, ובאירופה בערך 30%.  

עד שתהיה פריצת דרך בחקירה, דגימות של 117 כימיקלים שונים ששותפים בתהליך המחזורי הזה נשלחו להסתכלות במעבדה ומי שמונתה כמחליפה לדבורה הרגילה היתה דבורת העץ (Bumble bee). אלא שלאחרונה גם מינים של דבורת העץ החלו להיפגע, ומין אחד אף הוכחד לחלוטין. בלי קצה חוט נוסף, החקלאים יצטרכו להתחיל לחשוב על חלופות אחרות.

ובזמן שהחקירה הנוכחית נכנסת לשלבים גורליים, חוקרים במרכז המחקר באוניברסיטת קולומביה (Columbia) התחילו לאסוף דגימות ממדינות שונות, ולערוך נתיחת גופות וניתוחים גנטיים לדבורים. עד כה הם הצליחו לחשוף נוכחות של גופים קטנים, בדבורים שנמצאו בכוורות או במושבות שספגו מכה קשה. הנוכחות של אותם גופים מראה שיש משהו שמחליש את המערכת החיסונית של הדבורים. בנוסף, החוקרים מצאו בדבורים הפגועות פטריה מסוג מסוים, שקיימת גם בבני אדם שהמערכת החיסונית שלהם נפגעה על ידי נגיף האיידס או על ידי סרטן. אבל הפתרון עדיין רחוק. יכול להיות שזה קשור. יכול להיות שלא.

מחולל המחלה היחיד שנמצא בכל הדגימות שנלקחו מהכוורות שסבלו מהתופעה (ולא נמצא בכוורות הבריאות), הוא וירוס שהתגלה בארץ לפני כשנתיים ונקרא Israeli Acute Paralysis Virus (IAPV) אבל המקור שלו כנראה באוסטרליה. החוקרים משוכנעים כי בעקבות הגילוי של הווירוס, יצליחו בעתיד לפתח דבורים שחסינות לנגיף.  

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.