Write a comment

 

על פי תוצאות המחקר שנערך באחרונה על ידי המרכז הפדראלי למניעת המחלות בארה"ב, האמריקאים שנולדו בשנת 2005 יחיו בממוצע עד גיל 77,9. במשך 100 שנה  המספר הזה גדל ביותר מ-30 שנה (הנתונים משנת 1900 מצביעים על הגיל הממוצע – 47,3 שנים). ולמרות שהגידול הזה עשוי להיראות משמעותי, ארה"ב אפילו לא נכנסת לרשימת 20 הארצות שתושביהם חיים הכי הרבה שנים. המעצמה הגדולה בעולם נמצאת רק במקום ה-42

ברשימה זו. באילו מדינות, אם כן, מאריכים הכי הרבה שנים?

1. מונקו

במקום הראשון נמצאת הנסיכות מונקו. תושביה חיים בממוצע 89 שנים. במה, אם כן, החיים במונקו טובים יותר מאשר במקומות אחרים? התשובה היא חד משמעית: העושר והמרכזים הרפואיים המשוכללים, הממומנים על ידי המדינה. כמו כן יש לציין שרוב תושבי מונקו שומרים על דיאטה ים תיכונית, המקטינה בצורה ניכרת את הסיכון להיווצרות בעיות בריאות, בעיקר מחלות לב ולחץ דם גבוה. רבים טוענים כי תושבי מונקו חיים עד גיל מופלג בגלל האווירה הרגועה במדינה. בגלל שמונקו ממוקמת לאורך הריביירה הצרפתית, בין חוף הים התיכון לבין צרפת, הסביבה הנקייה מקטינה באופן משמעותי את רמת הסטרס. והרי עובדה ידועה היא שהסטרס משפיע על חוזק המערכת החיסונית וגורם להתפתחות מחלות לב למיניהן. הנוסחה, אם כן, פשוטה - אין סטרס – אין מחלות.

2. מקאו

תושבי חצי האי הזה, לחופה הדרומי של סין, מערבית להונג קונג, חיים בממוצע 84 שנים. את סיבות לכך נוטים לייחס לכלכלה הפורחת. נשאלת – בצדק – השאלה: בזכות מה פורחת המדינה הזו? התשובה עשויה להפתיע: ההימורים הם מקור הרווח העיקרי במקאו. כ-70 אחוז מהרווח של בתי הקזינו מושקע על ידי המדינה במרכזים הרפואיים ובבתי החולים.

3. יפן

האם מפליא הדבר שיפן היא השלישית ברשימה? היפנים חיים בממוצע 83 שנים. הסוד של אריכות החיים ביפן הוא פשוט – תזונה נכונה, הכוללת ירקות טריים, אורז ודגים. דגים טריים הם מקור עשיר מאוד של אומגה 3 וחומצות שומן בלתי רוויות, אשר שומרות על לחץ דם ומקטינות במידה ניכרת את הסיכון ללקות במחלות לב. חוץ מזה, היפנים נוהגים לצעוד הרבה ברגל ויש להם כלל – שבעת בארוחה? אל תמשיך להאביס את עצמך.

על פי הסטטיסטיקה תושבי אוקינאווה שוברים את השיא – על 100 אלף התושבים יש שם 34 איש שעברו את ה-100. השאיפה להאריך חיים כמו ביפן אפילו הביאה לתופעה של דיאטות הדומות לאלו של אוקינאווה, שהונהגו בכמה מדינות.

4. סינגפור

הגיל הממוצע בה חיים תושבי עיר מדינה הזו בדרום מזרח אסיה, מדרום למלזיה, הוא 83. הסיבות לכך הן שוב – תזונה נכונה וסביבה אקולוגית נקייה. בסינגפור דוגלים באופן פעיל באורח חיים בריא, ובגלל זה תושביה ניזונים בעיקר מירקות טריים ומאורז. פרט לתזונה הנכונה, במדינה יש חוק האסר לעשן במקומות ציבוריים – לכך מיועדים מקומות מגודרים. בניגוד לישראל, שגם בה יש חוק כזה, בסינגפור גם דואגים לאכוף אותו והעבריין מסתכן אפילו במאסר בפועל. כמו כן בסינגפור מונהגות תוכניות בריאות מיוחדות, הן עבור הצעירים והן עבור המבוגרים. 

5. סאן מרינו

אין הרבה מה לומר על סאן מרינו, מכיוון שהכל שם יותר מדי טוב. הרפובליקה הקטנה הזו, הנמצאת בדרום אירופה, ליד מונקו וותיקן, משיגה את ארה"ב באריכות החיים בחמש שנים. האנשים שם חיים בממוצע עד גיל 83. הכסף משחק תפקיד מכריע בסוגיה זו, סיבה חשובה נוספת היא שוק העבודה. כאן אף אחד לא עוסק בעבודה פיזית מפרכת מכיוון שכל תעשיית המדינה מתרכזת בעסקי הבנקאות ובתיירות.

6. גרנזי

גרנזי הוא  אי הממוקם בתעלת לה-מנש, ליד חופי צרפת. האי הוא חלק משטחי החסות של הכתר הבריטי, ואינו שייך לממלכה המאוחדת. תושבי האי חיים בממוצע עד גיל 82. זוהי מדינה עצמאית במובן זה שאם יחולו בעיות כלכליות בבריטניה, גרנזי לא תינזק. תושבי האי חיים שנים רבות מכיוון שהם עשירים יחסית ויכולים בקלות להרשות לעצמם מוצרי מזון איכותיים ויקרים. כמו כן, המיסים שם אינם גבוהים ושכר העבודה גבוה יחסית.

7. איטליה

האיטלקים חיים בממוצע עד גיל 81. המומחים מייחסים עובדה זו לתזונה, שאינה מוגבלת רק לפסטה, בשר וגבינה. המדענים הוכיחו כי סוג התזונה הים תיכונית מונע את רוב המחלות הקטלניות. אנטי אוקסידנטים הנמצאים בשמן זית הם האלמנט העיקרי באוכל האיטלקי, והם מונעים את היווצרות מחלות הלב.

8. אוסטרליה

האוסטרלים חיים בממוצע עד גיל 81. העישון והשמנת היתר ביבשת נמצאים ברמה נמוכה למדי. תושבי אוסטרליה מאוד אוהבים את אורח החיים האקטיבי, אם כי מומחים רבים טוענים כי הסוד של אריכות החיים כאן נמצא במרכזים הרפואיים המשוכללים. בניגוד לארה"ב, שם לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לקבל טיפול רפואי נאות, תושב אוסטרליה, ללא קשר למצב ארנקו ומעמדו, יקבל אותו בחינם.

במקום הכי נמוך

בתחתית הרשימה נמצאות ארצות אפריקה. הן סוגרות כמה עשיריות אחרונות ברייטינג החיים. במקום הכי נמוך ברשימה נמצאת מוזמביק – תושביה חיים בממוצע עד גיל 31,3 בלבד.

ומה בישראל?

למרות כל הבעיות, אנחנו במקום טוב באמצע. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, הגבר הישראלי חי בממוצע עד גיל 79, והנשים עד גיל 82, והנתון הזה עומד בעלייה מתמדת.

לסיכום

דרגת אריכות החיים היא סטטיסטיקה בלבד, אך אילו גורמים משפיעים עליה? כצפוי בסוגיה מורכבת זו, הם רבים ומגוונים. אז מהו המקום האידיאלי שבו האנשים חיים הכי הרבה? המדינה עם הממוצע הכי גבוה היא יעילה מבחינה כלכלית, קטנה ועשירה. לאוכלוסייתה יש גישה למי שתייה נקיים, תנאים סניטריים נאותים ושיטת רפואה מצוינת. תושבי מדינה כזו דוגלים בתזונה נכונה, באורח חיים בריא ובכושר הגופני. עקב רמת החיים הגבוהה, תושבי מדינה כזו לא נתונים ללחצים רבים - גורם נוסף המאריך את החיים.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.