1 Comment

 

כמו שכל אשה בת שלושים פלוס בטח יודעת, ככל שהשנים עוברות קשה יותר להיכנס להיריון. וכשמנסים להיכנס להיריון ולא מצליחים, זה לא ממש נעים והמצב הלא נעים הזה פוקד אחד מתוך שמונה זוגות ברחבי העולם. הגישה הרפואית לטיפול בקשיים להיכנס להיריון מאוד יעילה, אבל לא לכל הנשים. יותר מזה, עבור חלק מהנשים התערבות רפואית היא בכלל לא אופציה, בגלל בחירה, בגלל זמינות, וגם בגלל העלות הכספית.

טיפולי פוריות הוליסטית מציעים גישה שונה לחלוטין, שמעבר ליעילות שלה, הנשים הן שותפות מלאות ופעילות בתהליך.

חמישה גופים
הקשר בין מתח והיריון לא חדש לאף אחד. מתח הוא אולי לא ה-גורם לחוסר פוריות, אבל מה שבטוח, חוסר פוריות ללא ספק גורמת למתח. מחקר שנערך כבר לפני 15 שנים, בשנת 1993, ופורסם בכתב העת 'פוריות ועקרות' (Fertility and Sterility) מצא כי נשים שנמצאו בתהליכי הפריה חוץ גופית, חוו רמות של חרדה ודיכאון ברמה זהה לנשים שחולות בסרטן או באיידס.

לכן, זה לא מפתיע שיותר ויותר נשים פונות היום לטכניקות הוליסטיות כדי להעלות את הסיכויים שלהן להיכנס להיריון ויותר חשוב, כדי להתמודד עם המתח שמלווה את התקופה.

ספר חדש שנקרא 'תוכנית 12 השבועות לפוריות אופטימאלית' (A Holistic 12 Week Plan for Optimal Fertility) מציג מודל אינטגרטיבי, שהבסיס שלו מונח בטקסטים יוגים עתיקים. המודל טוען שיש לנו חמישה גופים שביחד מהווים את הקיום שלנו. גוף פיסי בשר ודם, גוף אנרגטי שעשוי מפראנה (אנרגיה), גוף שמורכב מרגשות ומחשבות, גוף של חוכמה ואינטואיציה, וגוף שבנוי משמחה טהורה. הגופים האלה נקראים קושות (koshas) או מעטפות. הגופים משפיעים אחד על השני ומושפעים אחד מהשני. וכשאנחנו יוצרים מודעות גדולה ומנקים חסימות, הקיום שלנו בריא יותר, מוגשם יותר ושקט יותר.

אז איך עושים את זה?

יוגה

התנוחות והמתיחות שרובנו מכירים כיוגה, הן רק קצה קצהו של קרחון. את תנוחות היוגה, שנקראות אסאנה, תרגלו היוגים הראשונים במערות במטרה לחזק את הגוף ולהגמיש אותו, כדי שיוכלו להישאר במדיטציה לאורך זמן. על הדרך, הם התחילו לשים לב ליתרונות הבריאותיים של תרגול תנוחות שונות וככה התפתח סוג חדש של יוגה שנקרא יוגה צ'יקיטסה (yoga chikitsa) או יוגה טיפולית. במקרה של פוריות, תנוחות היוגה שמותחות ופותחות את אזור אגן הירכיים מגבירות את זרימת הדם לאזור, כך שיותר דם, ודם נקי יותר, מזין את השחלות והרחם. אבל היתרון העיקרי של היוגה הוא בנשימות. נשימות עמוקות ומודעות מפחיתות את רמות הורמון המתח, קורטיזול, שידוע שהוא מפריע לפעילות של תפקוד הורמונאלי תקין במערכת הרבייה ובכלל.

רפואה סינית

הרפואה הסינית כוללת כמה שיטות, שהידועות יותר הן דיקור סיני, רפואת צמחים, טאי צ'י וצ'י קונג. המטרה של כולן היא להשיג איזון בין גוף ונפש, כי כשהגוף מאוזן, הוא מתפקד כמו שצריך. השינה נינוחה, המערכת החיסונית חזקה, ואנחנו רגועים. ולמרות שהיא הוכיחה את עצמה לפני אלפי שנים במזרח, הרפואה הסינית המסורתית הפכה מקובלת במערב רק בשנת 2002, כאשר קבוצה של חוקרים גרמניים הראתה שדיקור העלה את שיעורי ההצלחה של טיפולי פוריות ב- 61%, כאשר בוצע לפני ואחרי הפריה חוץ גופית. במחקרים אחרים מאוחרים יותר הוכח כי רפואה סינית מפחיתה שיעורי הפלות, מחזקת את הרחם ומשפרת את איכות הזרע.

תזונה

12% מהמקרים של בעיות פוריות נגרמים בגלל עודף או תת משקל. מתוכם בערך 75% יפתרו בזכות שינויים תזונתיים. שומן טראנס, ירקות כמקור לחלבון, פחמימות פשוטות, מוצרי חלב שמנים, נמצאו קשורים לשיעורים נמוכים יותר של ביוץ. כמו היוגה והרפואה הסינית, גם המלצות התזונה צריכות להיות מותאמות באופן אישי. אבל בכל מקרה, המלצות התזונה משלבות בין מקורות מערביים מודרניים ובין הידע העתיק מהמזרח.

גוף-נפש

כנראה שהחלק הכי חשוב בתוכנית, הוא ההתמודדות עם חרדה ומתח שמצליחים לפלוש לטריטוריה, למרות שאף אחד לא רוצה אותם. לכן, החלק האחרון בספר מוקדש להתמודדות עם תהליך הכניסה להיריון ולשבירת תבניות חשיבה הרסניות, דרך יוגה ומדיטציה.

הספר מחלק את התוכנית לשלושה חלקים. הוא מתחיל בהכשרת הקרקע. רגיעה באמצעות יוגה, ניקוי הגוף והזנתו דרך תזונה. כאשר הדרך סלולה, אפשר לחזק את הגוף, ובזה מתמקד החלק השני. החלק האחרון מתמקד בהתמודדות הנפשית בתהליך הכניסה להיריון. תוכנית כזאת יכולה להיות יעילה בפני עצמה, או בשילוב עם טיפול רפואי. כל אחת יכולה לעשות את זה, בכל מקום.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.