Write a comment

 

הריון משנה את הכל. הוא מתחיל עם הגוף, עם איך שהוא נראה ואיך שהוא מתנהג. את לוקחת בחשבון שהבטן תתרחב, שתרגישי עייפה מהרגיל, ויכול להיות שפה ושם גם תקיאי. מה שאת לא לוקחת בחשבון, זה שיעור יתר, עצירות, טחורים, וכל שאר התופעות, שבסך הכל נחשבות לסימנים תקינים של הריון, אבל אצל הרופא נשמעות יותר כמו "זה ממש מביך, אבל...."

הריון- כל התופעות שנשים לא מדברות עליהן

גזים
שטף ההורמונים בזמן ההריון יכול בין היתר גם להאט את הפעילות במערכת העיכול, מה שעשוי בתגובה לעורר נפיחות וגזים באופן פוטנציאלי אצל כל אשה בהריון. במקרה הזה, לא בטוח שיש הרבה מה לעשות. השליטה בשרירים לפני הריון, היא לא השליטה בשרירים במהלך ההריון. מעבר לשרירים, זה גם לא בדיוק אותם גזים. הם יכולים להופיע בלי שליטה, ברגע הכי לא נכון, במקום הכי לא נכון, מול האדם הכי לא נכון. אז אולי אי אפשר להיפטר מהבעיה לחלוטין, אבל אפשר להפחית את תדירות הגזים באמצעות פעילות גופנית ושינויים בתזונה. פעילות גופנית עוזרת להגביר את התנועתיות במערכת העיכול ומעודדת את המזון לנוע מהר יותר. ככל שלמזון יש פחות זמן לבלות במערכת, כך הוא מייצר פחות תוצרי לוואי כמו גזים. החלק של התזונה, נשאר בדיוק כמו לפני ההריון, ההימור הכי בטוח הוא להימנע ממשקאות תוססים, שעועית, ברוקולי, כרובית ופירות יבשים.

אי שליטה על סוגרים
סיפורים על נשים בהריון שכל עיטוש מרוקן את שלפוחית השתן שלהן בזמן שהן היו עם חברים, או בישיבה עם הבוס לא תשמעו הרבה. נשים רבות סובלות במהלך ההריון מדליפות לא רצוניות כתוצאה מאי שליטה על הסוגרים בגלל שיעול, עיטוש, או אפילו צחוק. לא מדובר על כמויות גדולות, אבל עדיין רוב הנשים יתארו את זה כמביך. ככל שהעובר גדל ברחם, בסופו של דבר לקראת הלידה הוא מתיישב בדיוק על קצה השלפוחית ולוחץ עליה. מאמצים מודעים לריקון השלפוחית (אפילו אם לא ממש מרגישים צורך) יכולים לעזור.

שיער פנים
ההורמונים המשוגעים אחראים לתופעת לוואי לא נעימה נוספת בהריון-שיער שצומח במקומות שהוא לא אמור לצמוח בהם. רוב הנשים יגיבו באימה לעובדה שיש סיכוי שבקרוב הן יאתרו פלומה חדשה של שיער על החזה, הבטן והפנים. שעווה נחשבת לצורה הבטוחה ביותר להסרת שיער במהלך ההריון. בכל מקרה של פרוצדורה קוסמטית לא רפואית, רוב הדרמטולוגים והרופאים יעדיפו לדחות את זה לאחרי ההריון. במהלך ההריון, טיפולי לייזר יכולים להשפיע על פיגמנטים ועלולים לגרום להצטלקות. בכל מקרה, שיער כזה הולך כלעומת שבא.

ריחות
חלק מהנשים מפתחות רגישות חזקה במיוחד לריחות בזמן ההריון. למשל, נשים רבות מפתחות סלידה מריחות חזקים של מזון, כמו למשל כל מה שמגיע מהים ומריח כמו ים. אחוז קטן מהנשים, במיוחד בשלבים המתקדמים של ההריון, יסבלו מהריח שלהן עצמן או של בן הזוג, מה שיכול להיות לא נעים. סלידה מריחות יכול להיות תוצאה של הורמונים ושינויים פיסיים אחרים. אבל בפועל, הריחות לא הפכו חזקים יותר, זה חוש הריח שלך שהפך רגיש יותר. אם הרגישות לריח מגיעה מכיוון האזורים האינטימיים, חשוב לדבר עם רופא כדי לשלול אפשרות של זיהום. גם במקרה הזה, אפשר לטפל בבטחה במהלך ההריון.

טחורים
כולנו יודעים שעצירות היא אחת התופעות השכיחות בהריון. תשאלו כל אמא טריה על טחורים, ואם היא תסכים לדבר על זה, תתכוננו לסיפור שיגרום לכם לזוז בחוסר מנוחה על הכסא. טחורים הם הימור די בטוח כאשר אשה נכנסת להריון. הרבה פעמים הם מגיעים עם עצירות ועם כל תופעות הלוואי האחרות שמלוות את הניסיונות לעורר תנועה במעיים. כדי להפחית את הסיכון לסבול מטחורים, חשוב לשתות הרבה מים ולאכול יותר סיבים.  אם בכל זאת סובלים מטחורים, יש משחות מיוחדות שיכולות לעזור ונחשבות בטוחות במהלך ההריון.

אקנה
פצעונים גדולים יותר או פחות נחשבים שכיחים במיוחד במהלך הטרימסטר הראשון, בעיקר בזכות תוספת ההורמונים שמסתובבת במערכת. חלק מהטיפולים התרופתיים לאקנה נחשבים מחוץ לתחום במהלך ההריון, אבל בחלק אפשר להשתמש. רוב התכשירים לניקוי הפנים נחשבים בטוחים, מכיוון שהמוצר לא נשאר על גבי העור למשך זמן רב, אבל ליתר ביטחון תמיד עדיף להתייעץ עם רופא.

עניינים שבינו לבינה
העלייה במשקל, הרגישות בחזה, הגזים, העצירות, הבחילות וכל השינויים האחרים, פיסיים או רגשיים, יכולים לגרום לחלק מהנשים להרגיש מאוד לא נוח ומאוד לא מושכות. כתוצאה מכך, זה עלול להוביל לבעיות תקשורת ואינטימיות. אם בעיות כאלה מתעוררות, חשוב לדבר עליהן, או לשתף את בן הזוג, לבקש ממנו להתלוות לבדיקות, או כל דבר אחר שיכול לעזור לשמור על האינטימיות והקרבה, גם אם (לפחות כרגע) לא במובן הפיסי.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.