Write a comment

 

בשנים האחרונות, עם העלייה במודעות לצורך להגן על הטבע, התיירות האקולוגית זוכה ליותר ויותר פופולאריות. האם יש דבר נפלא יותר מלהפיק הנאה מהטבע ובאותה עת לשמור עליו ולטפח אותו? ואם אתם באמת משתוקקים לתרום, תוכלו אפילו להצטרף במסגרת טיולכם לאחד מן הארגונים הפועלים ברחבי העולם למען הסביבה.

על אף שכולנו אוהבים טיולים, נופשים ונסיעות לחו"ל, יש להודות בכך שהתיירות "הקונוונציונלית" אינה נחשבת לרוב לפעילות ידידותית לסביבה, וזאת מכיוון שהיא כרוכה בשימוש בתחבורה אווירית ויבשתית, בבזבוז משאבים ולעתים בהשחתת הסביבה על ידי המבקרים. התיירות האקולוגית אינה תמיד חפה מכל אלו, ואולם, היא שואפת למזער את הנזקים של התיירות "הקונוונציונלית" וכן היא יכולה לסייע בהעלאת המודעות לשמירה על הסביבה.

נשיונל ג'יאוגרפיק

תיירות אקולוגית היא תיירות המתרכזת במפגש עם הטבע ועם עולם החי והצומח. אך מעבר לטיולים ולסיורים בטבע, התיירות האקולוגית מבטאת אידיאולוגיה של אחריות וסולידאריות כלפי הסביבה. שכן, הרעיון שבבסיס התיירות האקולוגית הוא להגן על הטבע ובד בבד לעזור לשיפור הרווחה של התושבים המקומיים. בהתאם למגמה להקנות ערכים בנושאי אקולוגיה, הפכו אתרי טבע רבים בעולם לאתרי תיירות. בל נשכח שבצד המטרות הנעלות, התיירות האקולוגית נחשבת לאטרקטיבית, במיוחד כשמדובר ביעדים המאפשרים לנו לחוש קרבה אמיתית לטבע הפראי והמפואר. בעולם של טבע הולך ונעלם, מי לא חולם לטייל בג'ונגלים ובסוואנות, לצפות בלווייתנים בלב האוקיינוס או לצאת למסעות בעקבות הדוב הלבן בקוטב הצפוני? אחרי הכל, מדובר במקומות שבדרך כלל ניתן לראותם רק מרחוק, בסרטי הטבע שבערוץ "נשיונל ג'יאוגרפיק"!

הישרדות

אחת המטרות של התיירות האקולוגית היא, כאמור, לעזור בפיתוח הכלכלה המקומית. למעשה, הפוטנציאל הכלכלי הטמון בתיירות האקולוגית מעודד במקרים רבים את האוכלוסייה המקומית להימנע מלפגוע בסביבה ובבעלי החיים. קחו לדוגמא את המדינה קוסטה ריקה שבמרכז אמריקה. מדינה זו מכוסה ביערות גשם מרהיבים המשמשים כבית גידול לזנים רבים של חי וצומח. בתחילת שנות השישים עמדו היערות בפני סכנת כליה, לאחר שגורמים שונים התכוונו לכרות אותם במטרה לפתח את האזור. למרבה המזל, בוטלה תוכנית זו בסופו של דבר בעקבות לחץ בינלאומי. כיום יערות אלו, שהוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסקו, מושכים אליהם תיירים מכל העולם. כך הפך ענף התיירות האקולוגית למקור ההכנסה העיקרי של קוסטה ריקה.  

דוגמא אחרת: באזורים רבים באפריקה ניצודות חיות בר רבות, בעיקר בשל האינטרס הכלכלי של הציידים לסחור בעורות, בפרוות, בשנהב ובאיברי החיות. עם זאת, במדינות כמו קניה ודרום אפריקה הקמתן של שמורות הטבע הצילה זנים רבים של בעלי חיים שעמדו בפני סכנת הכחדה כתוצאה מהציד האינטנסיבי. אף על פי שהציד באפריקה עדיין נפוץ באזורים רבים, שמורות הטבע, שהפכו למוקד משיכה תיירותי, מוכיחות לאוכלוסיות המתפרנסות מציד שיש אלטרנטיבה אחרת: כלומר, שאפשר להתפרנס מתיירות במקום מצייד. ואכן, רבים מהתושבים המקומיים המתגוררים בסמיכות לשמורות הטבע עובדים לפרנסתם כמדריכי טיולים או בתפקידים אחרים הקשורים בתיירות המקומית.  

          

נופש פעיל

בנוסף, מגוון האפשרויות העומד בפנינו, במסגרת התיירות האקולוגית, נותן לנו כיום הזדמנות לא רק לצפות בטבע ולהתפעל מיופיו, אלא גם לפעול בשטח כדי לעזור לשמור על הסביבה, על החי ועל הצומח. ארגונים הפועלים למען הסביבה (כמו הארגון הצרפתי A pas de loup) מגייסים מתנדבים מכל קצוות תבל לפעילויות שונות ברחבי העולם הכוללות, בין היתר, סיוע לבעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה: החל מהצלת צבי ים בחופי יוון, וכלה במעקב אחר קופי אורנג אוטנג ביערות בורנאו במטרה לעזור לחוקרים באיסוף מידע.

אז בפעם הבאה שאתם מתכננים לצאת לנופש, חישבו כיצד תוכלו להימנע ככל האפשר מהשפעותיה ההרסניות של התיירות "הקונוונציונאלית". נסו ליהנות במהלך טיולכם ממשאבי הטבע מבלי לפגוע בהם. וכמובן, אם במסגרת טיולכם הקרוב תירתמו לאחד מן הפרויקטים הפועלים למען הסביבה, מובטח לכם שהנופש שלכם יהפוך לבעל ערך מוסף ולחוויה בלתי נשכחת.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.