Write a comment

 

זוגות צעירים לא מעטים ניצבים בפני הדילמה הזאת: המאורע המשמח מתרחש - האישה נכנסת להריון, אך הדבר מביא איתו גם התלבטות: מה עושים עם חיית מחמד שאתם כה אוהבים ומטפחים? האם היא או הוא לא יסכנו את התינוק?

איש כמובן לא יוכל לערוב שהתינוק שלכם מיד ימצא בחתול או בכלב שלכם ידיד נאמן – מה שכן בטוח הוא שבהחלט יש תועלת לבריאותו של התינוק כשהוא גדל בחברת בעלי החיים.

היתרונות

והנה כמה וכמה סיבות לכך: המגע עם חיות המחמד הביתיות, כגון חתולים, כלבים, אוגרים, שרקנים, מסייע מאוד לפיתוח המוטוריקה הקלה אצל התינוקות. אין שום צעצוע, ויהיה החדיש או האינטראקטיבי ביותר, שאחריו הם יזחלו או איתו ישחקו בהתלהבות כמו עם חתלתול למשל.

חיות המחמד מפתחים את כושר התנועה של הילדים. כשהילדים שלכם משחקים בכדור עם הכלב, זה גורר לא רק ים של הנאה ושעשוע, אלא גם מסייע להתפתחות הקואורדינציה המוטורית שלהם.

סיפורי סבתא

יש הורים המשוכנעים על ידי סיפורי הדודה או הסבתא שאם יש בבית חתול או כלב, הרך הנולד בהכרח יסבול מאלרגיה. אך מדובר במיתוס שאין לו שום בסיס במציאות. לא רק זאת, מחקרים רבים שנעשו בארה"ב ובאירופה מוכיחים שהמגע עם בעלי החיים דווקא מוריד את הסיכון להתפתחות האלרגיות אצל הילדים. ברור כי אם לתינוק שלכם יש נטייה לאלרגיה, לא כדאי לאמץ בעל חיים, כדי לא להתחיל את תהליך הפרידה המייסר אחר כך.

כשהתינוק בא במגע עם בעלי החיים, הוא מפתח תכונות כמו אחריות ונדיבות. לחיות המחמד יש לעיתים קרובות גם "תפקיד" חינוכי בהקשר הזה – למשל הם מתגמלים את התינוק עבור התנהגות "נכונה": מלקקים אותו, נותנים לו ללטף אותם, מכשכשים בזנב ומגרגרים מרוב נחת. וגם ההיפך הוא הנכון: הם "מענישים" אותו על התנהגות "בלתי נכונה": מייללים ובורחים ממנו. כך, כשהם באים במגע עם בעלי החיים, הילדים לומדים גם להבדיל בין אמוציות שונות.

אל תשכחו שבזמן המשחק עם החבר על ארבע, התינוק רוכש הרגלים ראשונים של קשרים חברתיים. הילד שלכם, ויהיה הביישן ביותר, יוכל למצוא לעצמו בנקל ידידים בחצר כשיטייל עם הכלב או אפילו אם יוציא החוצה למשחק את הצב או את הארנב שלו. בעלי חיים תמיד יעוררו סקרנות אצל בני גילו.

החשיבות של החשיבה

חיות המחמד מסייעים גם להתפתחות החשיבה אצל הילדים. כך נמצא למשל, שילדים אשר באים במגע עם בעלי החיים משננים במהירות רבה יותר צורות וצבעים.

חברת בעלי החיים – והדבר הוכח כבר מזמן – משפיעה באופן כללי לטובה על הבריאות: היא מורידה את הסטרס, מווסתת את לחץ הדם, מרגיעה. המגע עם בעלי החיים מסייע בסדרה שלמה של הפרעות פסיכולוגיות. יש אפילו מגמה מיוחדת בנושא בפסיכותרפיה – זואו-תרפיה. בין השאר, נמצא כי חברת בעלי החיים עוזרת להפיג את החרדות אצל ילדים קטנים.

כמה כללי זהירות

אך לפני שבבית בו יש תינוק מאמצים בעל חיים, חובה להביאו בהקדם לבדיקה אצל וטרינר, גם אם קניתם אותו לפי מודעה או בחנות לחיות. אמנם, רוב המחלות של בעלי החיים לא עוברים לבני אדם, אך יש כאלה שכן. אפילו התוכים התמימים לכאורה עלולים להוות מקור לכל מיני חיידקים וזיהומים. וכמובן אין לשכוח את זריקות החיסון הסדירות אצל וטרינר.

יש לשמור מאוד על ההיגיינה של בעל החיים. לחתול או כלב חובה לתת תכשירים נגד תולעים לפחות אחת לחצי שנה. אם בעל החיים נדבק במחלת עור כלשהי, חובה לבודד אותו מהתינוק עד שיחלים.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.