Write a comment

 

חושבים שבגלל שקצת קר בחוץ אתם פטורים מלהזיע? אתם טועים. נכון שהתפקיד העיקרי של מנגנון ההזעה הוא לקרר את הגוף, ונכון שלא תמיד היא נעימה ושבדרך כלל אנחנו מנסים להיפטר ממנה.

אבל לזיעה יש תפקיד חשוב בבריאות שלנו (גם בחורף!) ורופאים אומרים שפה ושם, היא אפילו ממש טובה לבריאות.

מקררת
לא סתם זיעה מוכרת בעיקר בתור המנגנון בילד-אין של הגוף לויסות טמפרטורה. התפקיד העיקרי של זיעה היא לקרר את הגוף בזמן שהטמפרטורה הפנימית שלנו עולה, למשל בזמן פעילות גופנית, סאונה, או יום ממש חם. הזיעה עוזרת לגוף להיפטר מעודף חום, כדי שלא נתבשל. ואם לא היה לנו את המנגנון הזה, לא היינו פה. ככה שבסך הכל, אנחנו צריכים להודות על היכולת הזאת, גם אם לפעמים נדמה לנו שהיינו יכולים להסתדר בחיים הרבה יותר טוב בלעדיה.

מבריאה
אי פעם תהיתם למה אתם שטופי זיעה כאשר אתם סובלים מחום גבוה? אותו תהליך של הזעה שמתרחש בזמן פעילות גופנית, או כאשר חם בחוץ, כאמצעי של ויסות טמפרטורה, מתרחש גם כשאנחנו חולים. זיעה היא הדרך של הגוף להכניס את מערכת החיסון לפעולה, ולרמוז לה להתחיל להילחם במה שזה לא יהיה שגורם לנו להיות חולים. תהליך ההזעה מגביר את קצב חילוף החומרים. וכתוצאה מהעלייה בפעילות המטבולית, גם מערכת החיסון מתעוררת (ואפילו שורפים יותר קלוריות). בזכות החומציות שלה, זיעה יכולה להתגבר על פטריות, חיידקים ווירוסים על פני שטח העור, ביניהם גם MRSA (Methicillin-Resistant Staphylococcus Aureus) אחד הוירוסים האימתניים ביותר.

מנקה
אזור ההזעה העיקרי שלכם הוא הפנים? אם כן, תגידו תודה. כי כתוצאה מכך הפנים שלכם יותר נקיות. זיעה לא טובה רק כמנגנון ויסות הטמפרטורה הפנימית, היא גם פותחת את הנקבוביות ולוקחת איתה את כל הלכלוך ותאי העור המתים. בעור בריא, הבלוטות מפרישות שומן טבעי דרך זקיקי השיער, לשטח עור הפנים. אם תאי עור מתים, או עודף שומן חוסמים את הנקבוביות, הפרשת השומן ממשיכה, ממלאת את זקיק השיער ועלולה לגרום לפצעונים או אקנה. זיעה אמנם מנקה את הפנים, אבל זה לא אומר שחסכנו לעצמנו שטיפה אמיתית. כאשר משאירים את הזיעה להתייבש על הפנים, משיגים את התוצאה ההפוכה.

פותחת
לפי מחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן (Michigan) זיעה יכולה להפחית את הסיכון להתקף אסטמה. וככל שמזיעים יותר במהלך פעילות גופנית, ככה הסיכון נמוך יותר. אנשים הסובלים מאסטמה ושכיחות ההתקפים שלהם עולה לאחר פעילות גופנית, מרוויחים יותר. אנשים הסובלים מסוג כזה של אסטמה נוטים ליצר פחות זיעה, דמעות ורוק בהשוואה לאנשים שלא סובלים מבעיות נשימה. למרות שהחוקרים לא יודעים לשרטט בוודאות את החוט המקשר בין מנגנון ההזעה לאסטמה, ההשערה היא שהתגובות בגוף שאחראיות לוויסות הנשימה, קשורות גם לכמות הנוזלים שמופרשת על ידי מעברי האוויר. כתוצאה- אצל אנשים שמזיעים פחות, מעברי האוויר יבשים יותר. וכאשר מעברי האוויר יבשים, זה רק הגיוני שהנטייה להתקפי אסטמה כתוצאה מפעילות גופנית גוברת.

מטהרת
עם בערך 2 עד 5 מיליון בלוטות זיעה על פני שטח העור, זה לא ממש מפתיע שלזיעה יש תפקיד חשוב בסילוק רעלים רבים מהגוף. זיעה עוזרת לגוף להיפטר מרעלים, והיא עושה באופן טבעי. רוב הזיעה מיוצרת בבלוטות הזיעה שנמצאות על פני שטח העור. הרעלים לעומת זאת, נמצאים בדרך כלל בעומק, והם משתחררים דרך הנקבוביות, בזכות הזיעה, וביחד עם לכלוך ושומן. מחקרים שבדקו את הרכב הזיעה שלנו, מראים שזיעה מכילה סוגים שונים של רכיבים, כולל חלקיקים קטנים של מתכות שיכולות להיות די הרסניות. כל הרעלים האלה שיוצאים מהגוף, יכולים לתת למערכת החיסון דחיפה טובה, ולעזור להימנע משפעת, התקררויות ושאר מחלות.

זורמת
הבסיס של כל בלוטת זיעה ממוקם עמוק בתוך שכבת העור, בסמוך לכלי דם זעירים. כאשר מזיעים קצב הלב מתגבר, ובעקבותיו הסירקולציה, במיוחד בעור. ככל שהפעילות בבלוטות הזיעה מתגברת, קצב זרימת הדם בעור מתגבר. התהליך הזה עוזר לכל מערכת מחזור הדם והסירקולציה. סאונה יכולה לדמות את התהליך הזה, אבל אין באמת תחליף לזיעה (ולעלייה בקצב פעימות הלב והתחושה הכללית) של אחרי פעילות גופנית. 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.