Write a comment

 

אם ברפואה הסינית בריאות היא תוצאה של זרימה תקינה של אנרגיה, ואם הכבד הוא האיבר שאחראי שהאנרגיה תזרום בצורה תקינה ללא הפרעות, אין פלא שמנקודת מבט סינית, הכבד הוא כנראה הגורם החשוב ביותר במצב הרגשי והפיסי שלנו.

כועסים או עצבניים?. עייפים או חסרי אנרגיה?. כדאי שתשאלו את הכבד שלכם מה שלומו.

תפקודי כבד
כדי לדבר על החשיבות הרבה של הכבד, צריך קודם כל לדבר קצת על רפואה סינית. מסגרת העבודה שלנו היא תורת חמשת האלמנטים. לפי התורה הזאת, כל איבר שייך לאחד מחמשת האלמנטים. אבל זה לא נגמר כאן. לכל איבר מיוחסת שעה ביום, עונה בשנה, צבע, טעם ורגש.

מבין חמשת האלמנטים, הכבד שייך לאלמנט העץ, לצבע הירוק, לרגש הכעס, לטעם החמוץ ולעונת האביב. בתרגום מסינית, זה אומר שהתנועה של האנרגיה של הכבד היא למעלה ולכל הכיוונים (בדומה לצמיחה של עץ), ירקות ירוקים ועליים מרגיעים אותו, כעס מוציא אותו מאיזון ואם קורה לו משהו, זה בדרך כלל קורה באביב.

כל אלה הם מאפיינים של כבד מאוזן ושמח. אבל לא תמיד זה ככה. למען האמת, תקיעות הצ'י של הכבד (liver qi stagnation) היא אחת האבחנות השכיחות ביותר בקליניקות הסיניות. אין מה להילחץ, או לקבוע תור לבדיקת תפקודי כבד. זה אפילו לא קרוב לאבחנה שאנחנו מכירים מהרפואה המערבית. ברפואה הסינית, תקיעות בצ'י של הכבד היא אבחנה שמתארת מצב של תחושה כבדה בחזה (כולל ניסיון להקל עליה עם אנחת רווחה), מתח בצוואר או בכתפיים, ואפילו כאבי ראש, נדודי שינה וחלומות שהיינו מעדיפים לשכוח. כל כך הרבה תסמינים לאבחנה אחת?. התשובה הקצרה היא כן. המרידיאן של הכבד עובר לאורך החזה, דרך הכתפיים והצוואר, ועד לראש, ולכן כל אחד מהתסמינים האלה באים בחשבון.

הכבד לא אחראי רק לזרימת האנרגיה. לפי הרפואה הסינית, הוא גם האיבר החשוב ביותר בגוף באחסון דם. הרפואה הסינית מאמינה כי הכבד מאחסן את הדם, והלב הוא שמניע אותו. למשל, הפונקציה הזאת שלו משחקת תפקיד חשוב בוויסות המחזור החודשי אצל נשים. אי סדירות במחזור החודשי כמעט תמיד תהיה קשורה לתפקוד הכבד. כאשר הכבד עובד בצורה אופטימאלית, נשים נהנות ממחזור סדיר, ומעט מאוד תחושת חוסר נוחות.

כשהכבד מווסת את זרימת הדם, אחד מהשיקולים שלו היא פעילות גופנית. זרימת הדם משתנה לפי השעה ביום, העונה בשנה, המבנה של האדם, והמצב הפיסי והמנטאלי שלו. בזמן שינה או מנוחה, הדם זורם בקצב נמוך יותר וחוזר בחזרה לכבד. כאשר הגוף פעיל או נמצא בתנועה, הדם זורם לאורך כל הגוף, דרך השרירים, הרצועות והרקמות. כאשר התפקיד הזה מתבצע בהרמוניה, יש לנו אנרגיה טובה לאורך היום ואנחנו מרגישים את זה כבר כשאנחנו מתעוררים בבוקר.

בתור חלק ממערכת העיכול, הכבד חיוני גם לחילוף החומרים של פחמימות, שומנים וחלבונים והוא מאחסן סוכרים (אנרגיה), ויטמינים ומינרלים כמו ברזל. הוא אחראי להפרשת מיצי עיכול, מגביר את הספיגה של חומצות שומן וויטמינים מסיסים בשומן, ובשכבה הפנימית שלו יש תאים מיוחדים שמתמחים בסילוק רעלים ופולשים זרים מהדם. במצב של עודף רעלים למשל, הפונקציה מטהרת הרעלים של הכבד נמצאת בעומס יתר, וכתוצאה מכך נפגעים התפקודים האחרים של הכבד.

הכבד אחראי גם על הגידים, המפרקים, הציפורניים והעיניים. הסינים מאמינים שאפילו בעיות כמו תסמונת התעלה הקרפלית, או בעיה בראיית לילה מתחילות בכבד. בחור רציני הכבד שלנו, אבל די רגיש. מה שעוד פוגע בכבד, הם רגשות. אבל כאן זה עובד בשני הכיוונים. כאשר האנרגיה של הכבד תקועה, יש נטייה לדיכאון ומצבי רוח. מצד שני, גם סטרס ותסכול ממקור חיצוני בחיים שלנו, הם הגורם הגדול שמוביל לחוסר איזון של הכבד.

לא שותה, לא מעשן
הסינים אומרים שכאשר האנרגיה זורמת, אין כאב או מחלה. ואם הכבד הוא זה שאחראי שהאנרגיה תזרום, כדאי שנשמור עליו קצת יותר. 

אמרנו כבר שרגשות שליליים (במיוחד כאשר הם מתמשכים) מצליחים להוציא את הכבד שלנו מאיזון ולגרום לזרימת האנרגיה להיתקע. גם הרגלי תזונה (כמו מזון שמן ומתובל), צריכה של אלכוהול וניקוטין עושים בדיוק את אותו דבר ומצליחים לערער אותו כל פעם מחדש.

ואם כבר תזונה, מה שעושה לכבד שלנו טוב עליו הוא כל מה שהוא ירוק או חמוץ. תרד, פטרוזיליה, כוסברה, שמיר, שעועית ירוקה, חסה ובמיוחד נבטים. כי לפי הרפואה הסינית, גם התנועה שלהם, כמו של הכבד,  עולה למעלה ומתפשטת לכל הכיוונים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.