Write a comment

 

הוא שייך לאלמנט האש, מאופיין על ידי הצבע אדום ועונת הקיץ, אבל באופן אירוני רגיש לחום חיצוני. וכמה שהוא חזק, הוא צריך אותנו שנשמור עליו.

הלב שלנו לפי הרפואה הסינית

הקיסר

מנקודת מבט רפואית לחלוטין, בדרך כלל מקובל לחשוב על הלב בתור האיבר שמפמפם דם, מעביר אותו לאורך הגוף וכשהוא מזדקן הוא עלול לסבול מבעיות כמו התקף לב. בדיוק כמו הרפואה המערבית, גם הרפואה הסינית מאמינה כי הלב אחראי לדם ולכלי הדם. אם הלב חזק, תהיה זרימה טובה של דם, כל הרקמות בגוף יקבלו הזנה. הדופק יהיה מלא ותקין. אבל בערך כאן נגמר הדמיון בין שתיהן.

במונחים מערביים קצת קשה להבין את הרעיון, אבל לפי הרפואה הסינית, הלב הוא הבית של התודעה (mind) ולפי הרפואה הסינית לבריאות הלב יש קשר משמעותי לפעילות מנטאלית, לרגשות, אפילו למודעות. לפי הרפואה הסינית הלב הוא הקיסר של הארמון. הוא שולט על יתר האיברים, על התנועה של ארבעת הקצוות, הוא הממלכה של הרוח והחומר.

לפי הרפואה הסינית הלב הוא האיבר שמאחסן את השן (Shen), התודעה, הנפש, הרוח, המודעות והמהות שלנו. כמובן שמבחינה פיסית הלב באמת מעביר דם לאורך הגוף, אבל הרפואה הסינית מאמינה שבהשוואה לתפקיד שלו עם השן, העבודה הזאת היא משנית.

הלב אחראי ליכולת שלנו לישון שינה שלווה ושקטה, לחשוב בצורה צלולה, לזכור. כאשר האנרגיה של הלב לא מאוזנת, עלולים להופיע תסמינים של חרדה, נדודי שינה, שכחה, חוסר יכולת להתרכז. ללב בריא יש גם תפקיד חשוב בבריאות הרגשית שלנו. ביכולת שלנו לבטא את עצמנו. במערכות היחסים שאנחנו יוצרים.

סימנים לחוסר איזון של אנרגית הלב יכולים להיות נדודי שינה, חלומות חיים ופעילים, או סימפטומים פיסיים לחלוטין- כאבים בחזה, בעיות חניכיים, תחושת חום, תחושת צמא מוגברת והזעת יתר.

תיאורית הקשר
כמו שהעיניים הן הראי של הנשמה, בריאות הלב משתקפת בפנים. כאשר הלב חזק, גוון הפנים הוא ורוד וחי. כאשר הלב לא מאוזן מבחינה אנרגטית, גוון הפנים יהיה חיוור. כאשר הדם לא זורם בחופשיות לאורך הגוף, צבע הפנים מקבל גוון סגלגל. כאשר יש מצב של עודף חום בלב (בעקבות דאגה, סטרס, טראומה, אבל) צבע הפנים יהיה אדום.

חוץ מהפנים, האיבר הקשור ללב היא הלשון. למרות שהלב קשור לכל האיברים ואחראי עליהם, ולמרות שהלשון עצמה משקפת את מצב כל האיברים, הקשר ללב הוא חזק במיוחד. מערכת היחסים שלו עם הלשון היא היכולת לייצר מילים, ולבטא את השן שלנו. הלב משתקף במיוחד בקצה הלשון, אבל כל פתולוגיה של הלב משתקפת בצורה ברורה על גבי הלשון. בצבע, בצורה ובמראה הכללי.

לפי תורת חמשת האלמנטים, הלב קשור לרגש השמחה, לצבע האדום ולעונת הקיץ. אבל בדיוק כמו דאגות רבות, גם עודף שמחה או עודף התרגשות יכולים להוציא את הצ'י של הלב מאיזון. האלמנט הקשור ללב הוא אש, וככזה הלב הוא איבר חם ופעיל. הפעילות שלו אחראית להניע. גם דם אבל באותה מידה גם מחשבות.

מזינים את הלב
למרות שזה נראה לנו הגיוני לנצח את החום עם הרבה קרח, מזון קר בהגדרה דווקא לא עושה טוב לאנרגיה של מערכת העיכול ושל הלב. מבחינת הרפואה הסינית, לטבע יש נטייה לתת לנו בדיוק מה שאנחנו צריכים, ולכן מומלץ לאכול הרבה פירות וירקות עונתיים וטריים בעלי אנרגטיקה מקררת, במיוחד ברוקולי, כרוב, גזר, תירס, סלרי, מלפפון, קישואים, מלון, אפרסק ואבטיח. מזונות נוספים שנחשבים מקררים, הם אצות, טופו, ותבלינים מרעננים כמו כוסברה, שמיר ונענע. ככה אנחנו גם מזינים את מערכת הלב והוא מצידו עוזר לגוף להתמודד עם העונה החמה.

בגלל שהלב קשור לרגש השמחה, כל מזון שמביא שמחה מזין את הלב. בין אם זה משהו שאנחנו אוהבים במיוחד לאכול, ארוחה שבושלה באהבה רבה, או התכנסות עם חברים ומשפחה.

הסינים מאמינים שהמפתח האמיתי להזין את הלב הוא בחיבור. חיבור לתחושה, למטרה, לדרך, לחקירה, לאנשים אחרים, למשהו שהוא יותר גדול מאיתנו. אבל עזבו אתכם ממילים גדולות. בגלל שהצבע המאפיין את הלב הוא אדום, להזין אותו יכול להיות פשוט כמו מעט בשר אדום, עם כוס יין אדום לידו, אולי אפילו עם מישהו שאוהבים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.