Write a comment

 

המערכת האנדוקרינית היא כמו רכבת מאספת שעוצרת כמעט בכל אזור בגוף, מורידה הורמונים ואוספת חדשים. היא אחראית על ההתפתחות הפיסית, על מצבי רוח, על הפעילות ההורמונאלית, מערכת הרבייה ומערכת החיסון. לכן, זה לא מאוד מפתיע שכאשר היא לא עובדת בצורה תקינה, אנחנו רגישים יותר למחלות.

מה היא המערכת האנדוקרינית ומה אנחנו יכולים לעשות בשבילה

על אצטרובל, תריס ולבלב
למערכת האנדוקרינית יש רשימת מטלות יומית מאוד ארוכה. היא אחראית לתפקוד ההורמונאלי, חילוף חומרים וויסות תהליכים שונים. היא קשורה למערכת החיסון, לתהליכי צמיחה וההתפתחות, והתהליך הבסיסי של רבייה לא היה מתרחש בלעדיה.

את כל זה, המערכת האנדוקרינית עושה באמצעות השליחים שלה: ההיפותלמוס ששולט על ההורמונים, וההורמונים (30 במספר) שמיוצרים בבלוטות של המערכת האנדוקרינית, ביניהן הלבלב, האצטרובל, בלוטת התריס ובלוטת יותרת המוח. לכל אחד מההורמונים יש משימה מאוד ספציפית. ביחד, הם מסייעים בשמירה על הומיאוסטאזיס בגוף (סביבה פנימית קבועה).

בלוטות האדרנל מווסתות את תגובת הגוף לסטרס ועשויות משני חלקים עיקריים, חיצוני ופנימי, שכל אחד מהם מפריש מערך אחר של הורמונים. החלק החיצוני מייצר קורטיקוסטרואידים (Corticosteroid) שאחראים לתגובת הסטרס שלנו, לחילוף החומרים, לתפקוד מערכת החיסון, להתפתחות המינית (יצור זרע, מחזור וביוץ) ולתפקוד המיני. החלק הפנימי אחראי על הורמונים כמו אדרנלין, שמגבירים את  לחץ הדם וקצב הלב בתגובה לסטרס.

הלבלב מייצר אינסולין וגלוקגון (Glucagon), שני הורמונים אשר יחד עובדים כדי לשמור על אספקת אנרגיה קבועה (בצורה של סוכר) לתאים של הגוף.

בלוטת האצטרובל היא בלוטה קטנטנה בגודל אפונה, שקיבלה תפקיד גדול. היא מייצרת את מלטונין, ההורמון שמשפיע על מחזורי השינה והערות.

בלוטת יותרת המוח היא בעצם אוסף של תאים שאחראים להפרשת הורמון הגדילה (סומטוטרופין), אבל יותר מזה, היא אחראית על תקשורת ישירה בין המערכת האנדוקרינית לבין מערכת העצבים המרכזית. ובהתאם למסרים שהיא מקבלת, היא מפרישה יותר או פחות הורמונים.

הבלוטות של המערכת האנדוקרינית אחראיות גם על מערכת הרבייה ומפרישות הורמונים ששולטים על התפתחות מאפיינים גבריים, או נשיים. אצל גברים הן מפרישות הורמונים אנדרוגניים, במיוחד טסטוסטרון. אצל נשים הן מייצרות אסטרוגן, פרוגסטרון וביציות ובאופן כללי, הן מעורבות בתהליך הרבייה.

אי אפשר לדבר על המערכת האנדוקרינית בלי לדבר על בלוטת התריס (או בלוטת המגן), המנוע של חילוף החומרים. אם יש מעט מדי הורמונים, הגוף מאט. אם יש יותר מדי, הוא נשחק. בלוטת התריס מפרישה שני הורמונים חשובים: תירוקסין (T3) ותריודוטירונין (T4) שאחראים על חילוף החומרים בגוף, ועל ההתפתחות, הטמפרטורה והתפקוד של כל תא ותא.

איזון משאבים

מערכת אנדוקרינית בריאה מפרישה כמות מספיקה של הורמונים ושומרת עלינו בריאים ואנרגטיים. מערכת אנדוקרינית לא מאוזנת וחלשה, הופכת אותנו רגישים יותר להתפתחות מחלות. איך מוצאים את האיזון?

אמרתם איזון, אמרתם דיקור סיני. נקודת המפתח בדיקור סיני היתה ונשארה לשחזר את האיזון העדין בגוף, ולעורר את האינטליגנציה הטבעית של הגוף לעזור לעצמו להחלים.

במונחים של צ'י ומרידיאנים, זה אומר שאם המערכת האנדוקרינית חלשה, כלומר המרידיאנים בגוף מרוקנים מצ'י, אנחנו עלולים לסבול מעייפות, עלייה במשקל, בעיות פוריות, בעיות עיכול, נשירת שיער, דיכאון ועוד.

כאשר הרפואה הסינית מטפלת במקרה של מערכת אנדוקרינית חלשה, היא מחפשת את הגורם לבעיה, לחוסר האיזון. ולפי הרפואה הסינית, התשובה די פשוטה. המערכת האנדוקרינית קשורה קשר הדוק לאיזון הפנימי העדין בין אנרגית ין לאנרגיית יאנג. יאנג היא הדלק שמניע את המכונית, ין היא כמו הרדיאטור שדואג לצנן אותו. בלי דלק המכונית לא תיסע. מצד שני, בלי קירור, המנוע יתחמם וישחק. לכן, הרפואה הסינית עובדת כדי להחזיר את האיזון הפנימי החיוני ביניהם.

הטיפול ברפואה סינית לוקח את כל הסימפטומים בחשבון והמטרה שלו היא לאזן את האנרגיה בגוף, להביא לבריאות אופטימאלית, תפקוד תקין של מערכת החיסון וכמובן פעילות הורמונאלית מאוזנת. ואת כל זה, הרפואה הסינית משיגה באמצעות דיקור וצמחי מרפא. הדיקור מאזן, מווסת ומרגיע. צמחי המרפא מחזקים, מנקים ותומכים בתהליך.

דווקא במקרים של המערכת האנדוקרינית, מטופלים רבים מרוויחים מהשילוב בין רפואה מערבית ורפואה סינית. היתרון המשמעותי של רפואה מערבית הוא בהתמודדות עם מחלות שיכולות להוות סיכון ממשי לחיים. היתרון המשמעותי של הרפואה הסינית הוא שיפור איכות החיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.