Write a comment

 

הכבד הוא בטח המקום האחרון שחשבתם שממנו מגיעים כאבי הראש שלכם, אבל אצל הרפואה הסינית המסורתית הכל קשור להכל. בעיקר מה שאנחנו מרגישים בפנים, למה שאנחנו מרגישים בחוץ.

לא מהיום אומרים לנו שהגוף קשור לנפש, אבל אצל הסינים חוץ מתזונה, סביבה, אורח חיים ותורשה, גם רגשות הם אחד הדברים שיכולים לעשות אותנו חולים. 

רגשות מעורבים

הסינים מאמינים שהגוף בנוי מתנועה של אנרגיה. זורמת, חמקמקה, משתנה באופן תמידי. אותה תנועה פנימית של אנרגיה משפיעה על תפקוד המערכות הפנימיות ועל התפקוד בכלל.

גם רגש הוא סוג של אנרגיה, וגם הוא מייצר תנועה. הפילוסופיה של הרפואה הסינית המסורתית מגדירה שבעה סוגי רגשות. שמחה, כעס, חרדה, דאגה, צער, פחד ואימה. כל רגש שייך לאחד מחמשת האלמנטים (מים, אש, עץ, אדמה, מתכת) ומשפיע בהתאמה על האיבר שקשור אליו וכמובן גם על האיזון הכללי.

זה לא העוצמה של הרגש, כמו משך הזמן או הקיצוניות שלו שעושים את הבעיות. תגובה רגשית היא הרי דבר טבעי, ומי יודע איפה היינו בלעדיה. אבל, בראייה סינית, כל רגש שיוצא משליטה, יכול לגרום לפגיעה, אפילו למחלה, גם כי הוא מפר את האיזון העדין בין ין ויאנג ובעיקר בגלל שהוא מפר את הזרימה הטבעית של האנרגיה בגוף.

בראייה סינית, עודף שמחה למשל, היא לא בהכרח דבר טוב. האיבר שקשור לשמחה הוא כמובן הלב, וכשהשמחה יוצאת משליטה היא הופכת להתרגשות יתר. ובגלל שהגוף והנפש הם אחד, הביטוי הפיסי של התרגשות יתר יכול להיות סערת רגשות, נדודי שינה, דפיקות לב, אפילו אי שפיות זמנית.

לא סתם אנחנו מרגישים שהדם עולה לנו לראש כשאנחנו כועסים. זה באמת ככה. ברפואה הסינית המסורתית, כעס קשור לכבד והתנועה שלו היא בדרך כלל כלפי מעלה. בגלל זה למשל, אנחנו מסמיקים. כעס שיוצא משליטה יכול לגרום לכאבי ראש וסחרחורות ובטווח הרחוק ללחץ דם גבוה, ובעיות בקיבה ובטחול.

מי שסובל מחרדה בטח יודע שחלק מהסימפטומים שלה, הם הקושי בנשימה. ברפואה הסינית המסורתית האיבר שקשור לחרדה הן הריאות, ולכן הדבר הראשון שנפגע היא הנשימה. הסינים רואים בזה אנרגיה שתקועה ולא זזה. בגלל שהריאות קשורות למעי הגס, הוא הבא בתור. גם צער, בדומה לחרדה, מחליש את האנרגיה בריאות, ומשם משפיע ישירות על העור. 

לכל המחשבות שמעסיקות אותנו, קוראים בסינית, והאמת שגם אצלנו, דאגה. כל פעילות שדורשת מאמץ מחשבתי גדול, גוררת אחריה חוסר איזון גדול. האיבר שנפגע מזה הוא הטחול ומה שאנחנו מרגישים זה עייפות, איטיות וחוסר ריכוז.

פחד הוא רגש טבעי. יש אפילו כאלה שאומרים הישרדותי. אבל כשהוא מסיים לשרת את המטרה שלו ולא עובר, הוא יוביל לחוסר איזון בכליות. ואצל הסינים, כליות הן הבטן הרכה. שם מרוכזת כל המהות שלנו. פחד מתמשך קשור להזעה, לשלפוחית השתן וכל מה שקשור לאלמנט המים. אימה דומה לפחד, אבל מובחנת ממנו בגלל הטבע הבלתי צפוי שלה. בשלבים הראשונים היא בדרך כלל פוגעת בלב. משם היא זורמת בטבעיות לכליות.

הלכה למעשה

איך זה עובד בפועל? כל רגש קשור לאיבר מסוים בגוף, אבל הוא יכול להשפיע בצורה אחרת, תלוי בתפקידים הפיסיים של אותו איבר. לדוגמא, כעס ורגשות כמו טינה, תסכול, מרירות, וחוסר סבלנות קשורים לכבד. התפקיד של הכבד הוא להעביר אנרגיה ודם בצורה חלקה וזורמת, לווסת הפרשה של מיצי מרה והוא קשור גם לציפורניים ולעיניים. לכן כעס יכול לבוא לידי ביטוי בכל מה שקשור בתפקידים של הכבד, כמו דם (תסמונת קדם מחזור), מיגרנות, או עיניים יבשות ואדומות. כולם סימפטומים של חוסר איזון בכבד, אבל בתבנית אחרת, שמצריכה גישת טיפול אחרת.

הטחול קשור לרגשות כמו דאגה או התמקדות מחשבתית בנושא אחד. התפקיד הפיסי שלו הוא לעכל את המזון ולספוג ממנו את החומרים המזינים. חוץ מזה הוא גם עוזר בייצור של דם ואנרגיה, וקשור לשרירים, לפה והוא מעורב בתהליכי חשיבה, למידה וזיכרון. לכן, מרבי נכסים ומרבי דאגות עלולים לסבול מעייפות וחולשה, אובדן תיאבון, בעיות בעיכול, נפיחות בבטן, שלשולים, ושפתיים חיוורות.

התפקיד של הריאות הוא לנשום. ליצור אנרגיה מאוויר ולחלק אותה לשאר האיברים בגוף. ביחד עם הכליות, הריאות עובדות על ויסות חילוף החומרים של המים בגוף, ויסות פעולת בלוטות ההזעה, הן חשובות למערכת החיסונית ואחראיות על השיער, הגוף והלחות של העור. הרגש שקשור לריאות הוא צער ועצבות. קוצר נשימה, נשימה רדודה, הזעה, עייפות, שיעול, התקררויות תכופות, אלרגיות, אסטמה, עור יבש, ודיכאון הם כולם סימנים לכך שהצער הכניע את הריאות.

הלב שלנו שומר על כלי הדם ואחראי שיהיה לנו דופק שווה ורגיל כל הזמן. הוא גם משפיע על החיוניות, ועל מצב הרוח, ומבחינה פיסית קשור גם ללשון, גוון עור והעורקים. עודף שמחה מוציאה את הלב שלנו מאיזון, והסימנים לזה שאנחנו לוקחים יותר מדי ללב יכולים להיות חוסר מנוחה נפשי, נדודי שינה, קצב לב לא סדיר, עודף חלומות, בעיות בזיכרון לטווח קצר ואפילו הפרעות פסיכולוגיות כמו דיכאון.

לפי הפילוסופיה הסינית, הכליות הן איבר מרכזי בקיום שלנו. הן אחראיות על התפתחות, הבגרות ובהמשך על פוריות. מבחינה פיסית, הן עובדות ביחד עם הריאות על חילוף החומרים של מים, וקשורות לעצמות, לשיניים, לאוזניים ושיער הראש. בגלל שהכליות קשורות לאלמנט המים, הסימנים לחוסר איזון בכליות יתבטאו בכל מה שקשור במים. השתנה תכופה, אי שליטה על סוגרים, הזעת לילה, יובש בפה, וגם בעיות בזיכרון לטווח קצר, כאבים בגב תחתון, צלצולים באוזניים ואפילו אובדן שמיעה, שיער אפור בגיל מוקדם, או אובדן שיער. הרגש שגורם לכל הבלגאן הזה הוא פחד.

אבל לא תמיד זה חייב לעבוד ככה. מה שהרפואה הסינית טוענת הוא שאם רגש אחד יכול לעשות אותנו חולים, הוא גם יכול לעשות אותנו בריאים, ושרגש אחד יכול לאזן רגש אחר. כמו שמים יכולים לכבות אש, או להרוות אדמה. ואז בעצם משתמשים ברגש כדי לחזק את הפוטנציאל הפנימי שלנו, להתפתח, או במקרה הכי גרוע, פשוט להיות בריאים יותר. זה בערך גם מה שאומרים אצלנו. מה שלא הורג מחשל.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.