Write a comment

 

התנועה זה החיים – ניתן לקבוע בביטחה כי אמירה זו הפכה לססמה עבור האדם המודרני. מדוע, אם כן, "היפודינאמיה" – חוסר פעילות גופנית – זכתה לכינוי "מחלת המאה"?

התשובה פשוטה למדי – האמת היא שאנחנו מניעים את גופנו במידה פחותה מאוד ומעדיפים את הנוחות של המכונית על פני הליכת רגליים.

"מכונית לכל פועל"

את הססמה הזו טבע בזמנו שמעון פרס, ובאמת – קשה לומר כי מכונית בימינו היא מותרות. המכונית משמשת אותנו לכל דבר. גם כדי להגיע למכולת, השוכנת ברחוב הסמוך, אנחנו מתיישבים ליד ההגה. אך עבור הנוחות הזו אנו משלמים בבריאותנו. הרי תופעות כמו כאבים בגב ובצוואר, רפיסות השרירים, קשיי נשימה בעת עלייה במדרגות, משקל יתר ובעיות נוספות – כל אלה הן תוצאות של אורח החיים 'הבלתי תנועתי' שלנו, בו המכונית ממלאת את אחד התפקידים הראשיים.

מעטים מבינינו מצליחים לחמוק מהפקקים, לפעמים אנחנו עומדים בהם שעות. אנחנו כבר רגילים למצבים כאלה ויודעים איך להעסיק מאת עצמנו – יש הקוראים את העיתון היומי או גולשים בסמארטפון, אחרים מנצלים את הזמן כדי לפטפט בנייד, ויש שסתם מקשיבים לרדיו ומזמזמים איזה שיר. אך ישנה אפשרות נוספת לנצל את זמן העמידה בפקקים לטובת הבריאות שלנו – אפשר לבצע תרגילי התעמלות גם מאחורי ההגה. לשם כך אין צורך אפילו לצאת מהמכונית. התרגילים האלה פשוטים וקלים לביצוע, הם אינם גוזלים זמן רב, ועם זאת, אם תקפידו עליהם בצורה סדירה, תוכלו לסייע לגופכם להילחם בכל התופעות הבעייתיות שנמנו לעיל.

תרגילים לפקק

בזמן הנהיגה הממושכת החלק בגופנו שהכי מתעייף הוא הצוואר. לשם כך יש שורה שלמה של תרגילים אשר יסייעו לכם להוריד את המתח ולהרפות.

תרגיל מס' 1: שלבו את אצבעות הידיים, שימו אותן מאחורי העורף ולחצו חזק עם העורף על הידיים. לאחר מכן כופפו את הראש קדימה.

תרגיל מס' 2: הקיפו את ראשכם מלמעלה ביד שמאל שלכם והניחו אותה על הרקה הימנית. לחצו עם הראש על היד ולאחר מכן כופפו אותו כלפי הכתף השמאלית. את התרגיל הזה עשו גם הפוך – עם יד ימין וגו'.

תרגיל מס' 3: שלבו את אצבעות הידיים, הניחו אותן מתחת לסנטר (מבלי להוריד את הראש) ולחצו עם הסנטר על הידיים. חיזרו על כל תרגיל חמש פעמים.

שורת תרגילים אחרת ממליצה להרחיק קצת את הגב מהמושב, לשלב את הידיים מאחורי הגב, לכופף את הראש למטה ולמתוח חזק את השרירים. עשו את זה למשך כ-10 שניות, לאחר מכן הניחו לראשכם ליפול קדימה והרפו את השרירים. כעבור כ-10-15 שניות חיזרו על התרגיל, ובסך הכל בצעו אותו פעמיים-שלוש.

תרגיל נוסף: הניחו את היד הימנית על המותניים, ואת היד השמאלית על העורף והשתדלו לכופף את הראש כמה שיותר קדימה, תוך כדי התנגדות הראש. עשו זאת במשך כ-8-10 שניות, ולאחר מכן הניחו את הידיים לצידי הגוף והרפו את השרירים. כעבור 5-10 שניות עשו את התרגיל הזה ביד השנייה, ובסך הכל בצעו אותו שלוש-ארבע פעמים.

התרגיל לכתפיים הוא פשוט מאוד – סובבו אותן קדימה ואחורה. בהפסקה בין הסיבובים כופפו את הראש קדימה, שמאלה, ימינה ובזהירות גם לאחור.

כשעומדים בפקק, ניתן גם לחזק את שרירי הגזרה והישבנים, והדבר מועיל הן לנשים והן לגברים. אחרי נשיפת אוויר החוצה, הכניסו את הבטן כמה שיותר פנימה, ספרו עד 5 והרפו. כנ"ל לגבי הישבנים. חיזרו על זה 15 פעמים.

תרגילי עיניים

גם העיניים די מתעייפות בזמן נהיגה ארוכה, מתחילות לדמוע ולכאוב. גם לכך יש תרגילים מיוחדים:

תרגיל מס' 1: הביטו על נקודה מרוחקת כלשהי במשך 3-5 שניות, ולאחר מכן מיקדו את המבט בקצה האצבע אותה קרבו למרחק 25-30 ס"מ מהעיניים. גם בה הביטו 3-5 שניות. חזרו על התרגיל 6-8 פעמים.

תרגיל מס' 2: מצמצו בעיניים במשך 10-15 שניות. פקחו את העיניים למשך אותו פרק זמן ותנוחו. לחזור על התרגיל פעמיים-שלוש.

תרגיל מס' 3: עצמו חזק את העיניים למשך 4-6 שניות, פקחו אותן למשך אותו פרק זמן. לחזור על התרגיל 6-8 פעמים.

עשו את "תרגילי הפקקים" לעתים קרובות ככל האפשר ואל תשימו לב למבטיהם התמהים של הנהגים שלידכם.

אגב, כל התרגילים האלה נכונים גם למי שעובד שעות ממושכות בעבודה משרדית ומתעצל או אין לו זמן לקום מהכיסא כדי לחלץ את העצמות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.