Write a comment

כל הורה מכיר את השיטה הבטוחה להרדים את תינוקו – לספר לו סיפור. עם זאת לא כל ההורים מודעים לכך שסיפורים לפני השינה משמשים לרוב לא רק כאמצעי להרדמה אלא גם כסוג של שיטה פסיכולוגית. בעזרת סיפור-אגדה נכון ניתן "לרפא" את הילד מביישנות או למשל להבין את הסיבות להתנהגותו "הרעה".

למרות שאנשים מספרים אגדות זה אלפי שנים, “תרפיית האגדות" כתחום ספציפי בפסיכולוגיה היא עניין חדש יחסית, ונולדה בסוף המאה הקודמת. כשיטות רבות אחרות, גם את האמצעי הזו ניסו תחילה על ילדים "מיוחדים" (אוטיסטים, היפר-אקטיביים וכו').  

אגדה של סיפור

התוצאות היו מדהימות: בעזרת האגדות הפסיכולוגים הגיעו להישגים משמעותיים במצבם של תינוקות עם בעיות. ואם השיטה הזו פועלת בקרב ילדים עם בעיות פסיכולוגיות רציניות, אז לקפריזות וחרדות של הקטנים שלכם היא ודאי תוכל לסייע. 

תרפיית האגדות למעשה היא מניפולציה של סיפור אגדה, והילד לא אמור רק להקשיב לו או לקרוא אותו, אלא לעבד ולפרש אותו בדרכו האישית, להיכנס לתוך הדמויות ולהסביר את הסיבות להתנהגות של דמות זו או אחרת. הלבטים והתסביכים של התינוק יצוצו על פני השטח תוך כדי שהוא מוסיף אותם לגיבורי האגדה. ואז, ברגע שתבינו מה מייסר, מדאיג ומפחיד את התינוק, יהיה לכם הרבה יותר קל למצוא איתו שפה משותפת ולעזור לו לפתור את בעיותיו. 

מדריך פעולה

אינכם זקוקים לדיפלומה של פסיכולוג מקצועי על מנת ליישם את תרפיית האגדות במציאות, מספיק שתבקשו מהילד לספר בעצמו את האגדה האהובה עליו. במהלך הסיפור ההיו קשובים, אל תיכנסו לדבריו, אך אל תשכחו גם לחדד את הנקודות הלא ברורות בסיפור. במהלך השיחה ביניכם ניתן לגלות דברים מאוד מעניינים. כך למשל יתברר כי הזאב מהכיפה האדומה היה רשע כי הכיפה והסבתא שלה לא רצו להיות חברים שלו, והוא הרגיש בודד. קרוב לוודאי שגם הפספוס שלכם הולך מכות עם ילדים אחרים במגרש המשחקים לא בגלל האופי הבעייתי שלו, אלא בגלל שהילדים האחרים לא מזמינים אותו להצטרף למשחקיהם. והנסיכה שלא מחייכת לעולם בוכה מהבוקר עד הערב בגלל שאמא ואבא שלה רבים כל הזמן. במקרה הזה הנסיכה העצובה היא הבת שלם, ואת ובעלך – הוריה. כנראה שהיחסים ביניכם מדאיגים את התינוק הרבה יותר משחשבתם. 

ברגע שאיתרתם את מקור הבעיה – נסו לפתור אותה: מה יכול לתקן את המצב, לשמח את הנסיכה או איך לעזור לזאב הרע בשום אופן אל תכוונו את התינוק אל התשובה הנראית לכם נכונה. כשהוא מספר את האגדה כפי שהוא מבין אותה, הילד יבחר את הגרסה המתאימה ביותר למצבו הפנימי. זו תהיה התשובה שלא רק תיתן לכם את המפתח לפתרון הבעיה אלא גם תאפשר לילד להשתחרר מהמתח הפנימי האצור בו.

היו קשובים: אם התינוק שלכם משנה את הסוף הטוב של האגדה לרע, הופך את הגיבור הטוב לאכזרי או נקמני מדי, או כשהוא ממציא סיפור, הוא מרבה להכניס אלמנטים של אלימות ותוקפנות – כדאי לשקול פנייה לפסיכולוג ילדים. במקרים הרציניים, גם אם הם מתבטאים בינתיים באגדות, חייב לטפל מקצוען. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.