Write a comment
אומרים שלפני המזון המעובד, זיהום האוויר והסמארטפונים – החיים כאן היו הרבה יותר בריאים, שלווים ומאוזנים. האם זה באמת היה המצב ועד כמה בריאים היו אבות אבותינו? התשובה כנראה תפתיע אתכם

במאה השנים האחרונות העולם שלנו השתנה לטובה במובנים מסוימים – המגפות כבר לא מאיימות למחוק קהילות שלמות, הרעב הצטמצם בצורה דרמטית ואפילו מלחמות בין מדינות הן כבר עניין נדיר יחסית, למעט במחוזותינו. אולם, בתקופה הזאת גם התחלואה בסרטן זינקה, הסטרס הקולקטיבי עלה וההשמנה החליפה את תת-התזונה כמגפה גלובלית.  

השינויים הכל-כך קיצוניים האלו בסגנון החיים ובמחלות שמאיימות עלינו מעלים את השאלה האם פעם באמת היה כאן טוב יותר. כיום ניתן לראות אנשים רבים שבוחרים במודע "לחזור למקורות", מאמצים דיאטות שמבוססות על אורח החיים הקדום ומתנתקים מהטכנולוגיה.

למעשה, גם חוקרי אבולוציה קובעים שההתפתחות של האדם נועדה כדי להכין אותו לחיים בטבע ולא לעולם החדש שיצרנו לעצמנו. אבל האם באמת נכון לקבוע שבעבר האדם היה בריא ומאושר יותר? בואו נבדוק מה אומרים על כך המחקרים:

בבריכה הגנטית של אבות אבותינו

בשנת 2017, חוקרים מהמכון הטכנולוגי של ג'ורג'יה בארצות הברית החליטו לנתח DNA מעצמות של בני אדם מתקופות קדומות ולהשוות אותן לאלו של האדם המודרני. כמה קדומות? עד 50 אלף שנים אחורה. הם גילו, באופן לא מפתיע, שאנשים שחיו לפני כמה עשרות אלפי שנים היו הרבה יותר חולים מאיתנו, אבל באופן מפתיע, זה לא היה המצב לכל אורך ההיסטוריה.

על פי המחקר, אנשים שחיו כאן לפני כאלף שנים, היו למעשה בריאים יותר מאיתנו מבחינת שיעור המחלות הגנטיות. אז נכון, בתקופה הזאת רבים מתו בילדות ומגפות הכחידו לפעמים כפרים שלמים, אבל בניגוד לדעה הרווחת, רבים מאלו שכן שרדו את הילדות, הצליחו לחיות גם עד גיל 70.

נקודה חשובה נוספת היא שבתקופה ההיא גם אנשים שסבלו מבעיות גנטיות פשוטות לכאורה כמו קוצר ראייה, אלרגיה או אפילו תסמונת המעי הרגיז, לא שרדו הרבה או הביאו ילדים. לכן, הגיוני כי ב-DNA בעצמות שבחנו החוקרים, היו גם מחלות גנטיות נוספות שכיום כלל לא מוכרות לנו בגלל שהן מזמן נכחדו.

מנגד, בעידן הנוכחי, אנשים רבים חיים עם מחלות שונות. יש לכך יתרונות ברורים אך גם חסרונות – המחלות האלו ממשיכות ללוות את האנושות ולא נכחדות מהגנום שלנו. במצב שבו כבר לא רק החזק שורד, אלא גם אלו שלא בהכרח מסתגלים לתנאי המחיה, הגיוני שיש עלייה במחלות אחרות, שבעבר אנשים היו מתים הרבה לפני שהן היו מתגלות.

איזה תפריט בריא יותר?

דיאטת פוליאו צברה פופולריות אדירה הודות להבטחה שהתזונה של האדם הקדמון הכוללת בשר, דגים, פירות, ירקות וקטניות – תוכל לשפר את הבריאות ולהפחית את הסיכון למחלות.

ואכן, מחקרים מראים כי באופן די אירוני, הלקטים-ציידים שלא ידעו מה זה מברשות שיניים או שטיפת פה, סבלו מפחות חורים בשיניים ומבעיות דנטליות מהאדם המודרני. זאת על פי עצמות שנותרו מהתקופה הזאת. הסיבה לכך היא שהאדם הקדמון לא גידל חיטה בשדות. חיטה נחשבת עתירה בפחמימות, שאלו בעצם סוכרים שנשארים בפה ומעודדים עששת וחורים בשיניים.

מדענים מעריכים כי גם הנחירות הן בעיה של העולם החדש, בגלל שהאוכל המודרני הוא רך יותר ולכן בני האדם החלו בהדרגה לפתח לסטות קטנות יותר. בעבר, אנשים עם לסתות גדולות ועוצמתיות נהנו מסיכוי גדול יותר לשרוד, מכיוון שנדרשו לעכל בשר נא ואוכל קשה יותר. הלסתות הקטנות, כך על פי ההערכות, מקשות על הנשימה בלילה ומובילות לנחירות.

אז האם זה אומר שצריך לזרוק את ההרגלים שלנו ולהתחיל לחיות כמו האדם הקדמון? ובכן, גם זאת כנראה לא הדרך לחיים ארוכים ומאושרים יותר. בעוד שיהיה נכון לאמץ את הרגלי ההתעמלות של אבות אבותינו, שהעבירו את רוב זמנם על הרגליים ובתנועה, לא בטוח שהתזונה שלהם תעשה לכם חסד.

האמת היא שעברו לא מעט מים בנהר מעידן הלקטים-ציידים וגם מערכת העיכול שלנו הסתגלה בהדרגה למזונות החדשים. מאז שהתחלנו לגדל פרות ולשתות חלב, גם הקיבה שלנו התאימה את עצמה. למעשה, לאנשים שרגישים ללקטוז יש גנים שהצליחו לשרוד עוד מתקופת האדם הקדמון. כיום כאמור הלסתות שלנו קטנות יותר ופחות מתאימות לתזונת העבר וכן מערכת העיכול הסתגלה לפרק יותר עמילן ופחות מאכלים נאים.

חשוב להבין גם שלא הכול שלילי בתזונה שלנו כיום. מאז שהאדם גילה את הבישול, נרשם גידול מסיבי באוכלוסייה ושיפור באיכות החיים. זאת מכיוון שהבישול מאפשר לאדם לבזבז פחות אנרגיה על עיכול ולספוג יותר חומרים מזינים כמו ויטמינים ומינרלים.

אז מה עדיף?

לסיכום, נדמה שאין תשובה ברורה לשאלה איזו דרך חיים טובה יותר. מה שבטוח, החיים שלנו השתנו ללא היכר מאז האנשים הראשונים שחיו בסוואנה באפריקה. לחיי האדם הקדמון היו את היתרונות והחסרונות שלהם ולחיים שלנו יש יתרונות רבים ואחרים – וכמובן גם חסרונות.

אז מה עושים? מנסים לאזן את התפריט שלנו, לזוז יותר ולהתרחק מהמסכים והטכנולוגיה כשאפשר. ברור שהיום כבר אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור, אך אפשר לעשות מאמצים על מנת לאזן ככל הניתן את החיים ולשאוב גם את היתרונות שהיו בחיים הקדומים.

chair banner1מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.