Write a comment

 

כמעט כולם מתמודדים עם סטרס, אבל כמעט כולנו נלחצים אחרת. חלק מזה קשור לסוג הטיפוס שאנחנו. לא תמיד יש לנו מה לעשות עם זה, אבל תמיד יש מקום ללמוד.

גם אם אתם טיפוס A, וגם אם אתם טיפוסB , בין שתי נקודות עובר קו ישר אחד


א"ב של אישיות
התיאוריה של שני סוגי טיפוסים היא תיאוריה ששייכת לג'אנר של תיאוריות אישיות. היא מתארת תבניות התנהגותיות, שבעבר השתמשו בהן להערכת גורמי הסיכון להתפתחות מחלות לב.

מאז ההמצאה שלה, בשנות ה-50 של המאה הקודמת, התיאוריה התקבלה בפופולאריות כמעט באותה מידה שספגה ביקורת. התיאוריה מתארת שני סוגי טיפוסים, שונים בתכלית, שבהמשך התפתחו לתתי טיפוסים. כנראה מהסיבה הפשוטה שבכולנו יש גם מזה וגם מזה.

חלק מהתכונות הן תכונות מולדות, שבדיוק כמו מאפיינים פיסיים, לא תמיד יש לנו יכולת לשנות. אבל, בהתחשב בעובדה שחלקים רבים מהאישיות שלנו מעוצבים מניסיון החיים האישי (איך גדלנו, באיזו תרבות ועוד) לאחרונה החלו להשתמש בתיאוריה להתפתחות אישית: כדי להבין מה הנקודות החלשות שלנו, איך אנחנו יכולים ללמוד לאזן את הטבע שלנו, ולמה כדאי לנו לפעמים לצאת מאזור הנוחות שלנו.

טיפוס A

טיפוסי A הם ג'אנקים של סטרס. הם מוחצנים, מהירים, תמיד ממהרים, תמיד בתנועה, בדרך לאיפשהו, להספיק עוד משהו. הם אלה שתמיד מחפשים דרך יותר טובה לעשות דברים, והם גם אלה שתמיד מוצאים אותה, כי סיכונים לא ממש מפחידים אותם. מה שכן מפחיד אותם זאת שגרה. ככה שאתם יכולים להיות בטוחים שאם הם נתנו לכם משהו לעשות (וזה לא יקרה הרבה, כי הם אוהבים לעשות הכל לבד) זאת כנראה משימה שגרתית ומשעממת. אבל זה לא אומר שהם לא יעילים ואסטרטגים. הם נכנסים לעומקם של דברים, אבל מסוגלים להתמודד עם כמה במקביל, אוהבים מאוד לוחות זמנים, לא אוהבים בכלל דחיות ועיכובים, מאוד ממוקדים, מפיקים הנאה גדולה ממשימות שהושלמו, ואוהבים שמדברים איתם בשורה תחתונה. וכשהם מדברים, הם יסבירו את עצמם רק פעם אחת. הם מצפים שכולם יקשיבו ויבינו, כי הם מבחינתם כבר מזמן התקדמו לפרויקט הבא. הם רוצים לראות את העבודה מתבצעת ואת הפרויקט קורם עור וגידים. עם טיפוסי A לעולם לא יהיו לכם סימני שאלה. אתם כבר תדעו בדיוק מה הם חושבים עליכם. סבלנות? לא אחד מהצדדים החזקים שלהם. יחסי אנוש? חברים יש באגד. זמן? טס כשנהנים. ואלה בדיוק הפינות שטיפוסי A צריכים ללמוד לשים-לב אליהן. כי בסופו של דבר, אפילו טיפוסי A נלחצים. ובמקרה שלהם, המזג החם הופך לרותח, והפיוז מתקצר אפילו יותר. ולחץ מהסוג הזה לא במיוחד בריא.

טיפוס B

טיפוסי B לא תמיד מחבבים את טיפוסי A. זמן לא אומר להם כלום וחברים אומרים להם הכל. טיפוסי B יהיו איפה שצריכים אותם. הם, הסבלנות, האמפתיה והסנטימנטליות שלהם. טיפוס B הוא הכתף שאתם יכולים לבכות עליה, או הגב שאתם יכולים להישען עליו. טיפוסי B נוטים להיות זהירים, הם צריכים לדעת את כל התרחישים האפשריים לפני שהם מקבלים החלטה. וגם אז שום דבר לא בטוח. וזה לא בגלל שהם לא רוצים. להיפך, יש להם את כוח הרצון, ההתמדה והסבלנות להשלים כל משימה, אלא שהם שמרניים, זהירים, ויש להם את כל הזמן שבעולם. אם טיפוסי A אוהבים לעשות את הדברים בדרכם, טיפוסי B (למרות שהם קצת ביישנים) מעדיפים שבדרך שלהם יהיו אנשים. רצוי שהם יהיו טובים, ורצוי שהם יחשבו את אותו הדבר עליהם. הם מאוד אוהבים לעבוד בקבוצה, מאוד חשוב להם שיחבבו אותם והם לוקחים את זה אישית (במלוא מובן המילה) אם לא. זמן? מושג ערטילאי. דד-ליין? למה לעשות היום את מה שאפשר לדחות למחר?. וזה בדיוק מה שמוביל את טיפוסי B לקצה גבול היכולת. כי למרות הקלילות שלהם, הם תמיד אחרונים, תמיד לא מספיקים, ובסופו של דבר, גם תמיד לחוצים. ובגלל שדווקא הם צריכים כל-כך הרבה ביטחון, זה מעלה עוד יותר את רמת הסטרס שהם חווים.

טיפוס AB

או טיפוסי A מינוס. תחשבו על איש מכירות. אחד כזה שאוהב לקשקש ויכול לשכנע אתכם שמה שיש לו, זה בדיוק מה שחסר לכם בבית. כמו טיפוסי A, גם הם מוחצנים, מעוררי השראה, מעניינים, משכנעים, מלאי ביטחון וצמאים לחיים. ה- B מביא לתוך המשוואה הזאת רוגע. איך זה מסתדר? ככה ככה. כשטיפוסי AB נלחצים, אתם לא רוצים להיות בסביבה. הם יורים לכל הכיוונים, מדברים בלי הפסקה, מאבדים את ההיגיון הבריא שלהם ומתחילים לעשות שטויות. כל סטרס נוסף, הופך את החיים למבולבלים יותר, קדחתניים יותר ובעיקר לחוצים הרבה יותר.

טיפוס BA

כמו טיפוסי A, הם אוהבים לסמן וי ברשימת המשימות שלהם. כמו טיפוסי B הם זהירים, מחושבים, שמים לב לפרטים הקטנים, ובדרך-כלל גם צודקים בכל מילה. סטרס הופך את השילוב הזה לקצת פחות אטרקטיבי. סטרס משתק אותם. תחת סטרס, טיפוסי BA הופכים להיות רואי שחורות, מחמירים, לא גמישים, לא סלחניים, ואפילו קצת נקמניים. ודווקא כשהם צריכים הכי הרבה עזרה, אף אחד לא נמצא שם בשביל לעזור. טוב, אי אפשר ממש להאשים אותם.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.