Write a comment

 

תרומת דם, כידוע, היא פעולה אצילית. אך לא רבים יודעים כי מעבר למימד המוסרי, תרומת דם גם משפרת את בריאותו של התורם.

תרמו דם – ועזרו לעצמכם

תרומה לחיים

הסיכוי של האדם התורם דם באופן קבוע להישאר בחיים לאחר שטף דם מאסיבי גבוה לאין שיעור ממי שאינו כזה. למרבה הצער, בעולם המודרני לא חסרים מצבים העלולים לגרום לשטפי דם. מדובר בתאונות דרכים ופגיעות בעבודה למיניהן, ניתוחים קשים, והריונות מסובכים אצל נשים. על פי הנתונים הסטטיסטיים, נמצא שאלה התורמים דם באופן קבוע לא רק שעוברים יותר בקלות את שטפי הדם, אלא שהם גם מחלימים במהירות גדולה יותר מאלה שאינם תורמים.

ככלל, תרומת דם חד פעמית מוערכת בכ-350-450 מ"ל. זהו אבדן דם נמוך יחסית והוא כמעט לא משפיע על מצבו של אדם בריא. אך היות ובכל זאת נפח הנוזלים בגוף התורם קטן, מח העצם דואג לפצות על כך מיד. הוא מפיק תאי דם חדשים בקצב מואץ יותר. אם הדבר חוזר על עצמו באופן סדיר, האורגניזם "זוכר" את סכימת הפעולות ובמצבים קריטיים מתחיל לפעול על פיה, כשהוא ממלא מחדש אפילו שטפי דם מאסיביים.

כמו כן, תרומות דם קבועות מהוות מניעה בריאה של מה שנקרא "מחלות הצבירה". על קבוצת מחלות זו נמנות אטרוסקלורוזיס (טרשת עורקים), פודגרה, מחלות כבד שונות ועוד.

אבדן דם תדיר היווה תופעה נורמאלית עבור האנושות במשך זמן רב; הוא אירע במהלך פציעות בשדה קרב, במסעות ציד וכו'. אנו, כמובן, חיים בתקופה רגועה יותר, אך הדבר מביא לא רק תועלת. "קיפאון" הדם אופייני לאנשים רבים בימינו. הדם מתחדש לעיתים רחוקות יותר, ונצברים בו חומרים מזיקים רבים. במהלך תרומת הדם חלק מהחומרים האלה מורחקים מהאורגניזם.

גם אלמנטים שונים של הדם עלולים להשפיע לרעה על ההרגשה, כמו למשל האריתרוציטים המזדקנים – או כפי שמכנים אותם "הגוועים". מרכיבים אלה, המקנים לדם את צבעו האדום, יוצאים מהאורגניזם דרך הטחול והכבד, וכשהם נצברים, העומס על האיברים הפנימיים גדל. במהלך תרומת הדם, חלק מהאריתרוציטים יוצאים מהגוף, ואת מקומם ממלאים חדשים, שזה עתה נוצרו על ידי מח העצם.

אז ועכשיו

למעשה, תרומת הדם היא אותה הקזת הדם שבימי קדם נחשבה למתודה רפואית. אלא שבימינו – כשמדובר בלא יותר מ-450 מ"ל, הדבר מבוסס מדעית, לא מסוכן ונמצא בפיקוח רפואי קפדני ביותר.

במהלך חידוש תאי הדם מופקים לא רק אריתרוציטים אלא גם תאים חדשים של מח העצם – הלייקוציטים, כדוריות דם לבנות. תפקידם העיקרי הוא להגן על האורגניזם מווירוסים, בקטריות והשפעות מזיקות נוספות. לפיכך, מערכת החיסון אצל אלה שתורמים דם באופן קבוע היא על פי רוב איתנה יותר: הם לוקים פחות בהצטננויות ובשפעת והאורגניזם שלהם מחלים מהר יותר מתחלואים שונים.

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, אנשים הנוהגים לתרום דם בקביעות חיים בממוצע חמש שנים יותר מאדם רגיל. הסיבה לכך נעוצה הן בחיזוק המערכת החיסונית והן בחידוש של כל תאי האורגניזם הודות להזרמת כדוריות דם חדשות. מכאן יוצא שכשאנו תורמים דם, הדבר לא רק גורם להצלת אנשים, הזקוקים לתרומה, אלא מחזק גם אותנו.

אגב, תרומת דם קבועה מועילה יותר מאשר תרומה חד פעמית אחת לשנה. אם כי גם לתורמים הקבועים יש הגבלות. ניתן לתרום דם במרווחים של לא פחות מ-60 יום. הגברים יכולים לתרום דם מקסימום 5 פעמים בשנה, הנשים – ארבעה פעמים.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.