Write a comment
מכיוון שבדרך כלל אנחנו לא זוכרים כלום מהחלומות, בואו להכיר כמה עובדות מרתקות על החלומות. הכתבה שתקראו בדרך למיטה

אנחנו חולמים רק על מה שהכרנו
איננו יכולים להמציא דמויות או מראות בחלומות. אנחנו חולמים "רק" על דמויות ומראות שראינו במו עינינו במציאות או בטלוויזיה, בקולנוע, במחשב וכו'. עד כמה שחלום נשמע מציאות פרועה ונטולת חוקים, למעשה אנו ממחזרים בו חוויות ומראות. גם אם כאשר אנו נזכרים בחלום וחושבים כי חלמנו על דמות לא מוכרת – למעשה כבר נחשפנו אליה בעבר וכעת היא צפה ועולה מן הזכרון.

אבל אנחנו יכולים לדמיין את עצמנו בכל מקום שהכרנו.
יחד עם זאת, אנחנו יכולים לדמיין את עצמנו במקום או מציאות שראינו אבל לא היינו בה. למשל, מבקיעים גול מכריע במשחק הגמר של הגביע העולמי בכדורגל (או חשוב אף יותר – במשחק בשכונה!) ; מצטרפים לטום קרוז במשימה רווית אקשן ב"משימה בלתי אפשרית" (בשבילנו הוא תמיד היה אית'ן, כן?); זורקים מילה טובה לאלברט איינשטיין בפיתוח הפצצה האטומית. וכו' ועוד, כיד הדמיון הטובה עליכם. בחלום אתם שותפים מלאים!

גם עיוורים חולמים
אדם שהתעוור לאחר לידתו רואה מראות בחלומותיו, כי כאמור המראות הללו שמורים בזכרוננו ו"פורצים" החוצה בעת החלום. עיוור מלידה אינו רואה מראות בחלומו (כי הם אינם שמורים בזכרונו), אבל חושים אחרים כמו קול, ריח או מישוש נוכחים בחלומותיהם ומקושרים להם.

זוכרים על מה חלמתם?
זה בסדר, בודדים זוכרים את נושא החלום ופרטיו. 5 דקות לאחר שאנו מתעוררים איננו זוכרים מחצית מהחלום, וכעבר 5 דקות נוספות כ-90 אחוזים ממנו נגוזו ואינם עוד. אבל שלא יהיה ספק – כולם חולמים. אפילו אם התעוררנו ואיננו זוכרים דבר, חלמנו.

בזמן החלום הגוף משותק
נשמע הזוי, אבל בזמן שאנו חולמים הגוף נמצא במצב הדומה לשיתוק. המטרה של מנגנון זה הוא למנוע מהגוף להגיב לחלום ולפעול על פיו, ורק תדמיינו מה היה קורה אם הייתם חולמים על שריפה (נושא נפוץ למדי בחלומות).

אבל אין זה אומר כי אנו אטומים לעולם. גירויים חיצוניים חודרים לחלומותינו ואנו משלבים אותם במהרה בחלום. למשל, אנו חולמים שאנחנו צמאים, עד שמתעוררים ומגלים שזה נכון, באמת אנחנו צמאים. כניסת אור השמש בבוקר יכולה לפלוש לחלום בצורה כלשהי ולהתאקלם יפה עם קו העלילה (למשל, בפשטות, שנחלום על אור, על בוקר או ניזכר בכיתה א' אליה היינו הולכים בבוקר).

חלומות כבסיס להמצאות
ישנן כמה המצאות ויצירות שמיוחסות לחלומות. פול מקרטני סיפר כי התעורר בבוקר וכתב את מילות השיר והלחן לשיר yesterday לפי חלום שחלם. כך גם לארי פייג', ממייסדי גוגל, שסיפר כי הרעיון לפיתוח מנוע החיפוש עלה לו בחלומו. מהנדס החשמל האמריקאי ניקולה טסלה, מגדולי הממציאים בעולם, חלם באחד הלילות על ספק זרם חשמלי אלטרנטיבי שייצר חשמל בשיטת ההשראה. בבוקר קם טסלה משנתו ופיתח את הגנרטור.

ב-1797 חש המשורר הבריטי הנודע סמואל קולרידג' ברע, נטל אופיום כסם רפואה, נשכב במיטה וקרא בספרו של סמיואל פרצ'ס, "מסע הצליינות" (Pilgrimage), ובו מתואר בין היתר ארמונו של הקיסר קובלאי חאן, כפי שנמסר לפרצ'ס מפי הנוסע מרקו פולו. בשל השפעת האופיום, סיפר קולרידג' כי חווה חזיונות מוחשיים ביותר, וכיוון שהיה משורר פעיל ופורה, נרקמו בראשו שורות שיר. כשהתעורר, התיישב מיד לכתוב את השיר. אך מלאכתו הופרעה בידי אדם שנכנס לחדרו, ולאחר שהתפנה ממנו וחזר לשולחן הכתיבה, גילה כי השיר פרח ואיננו... עד היום נחשבת הפואמה הבלתי גמורה "קסנדו" (Xanadu) לאחת מפסגות יצירותיו של קולרדיג' והשירה הרומנטית הבריטית בכלל.

אני ישן משמע אני חולם?
לא בהכרח. בכל לילה יעלו בראשנו בין שלושה לשמונה חלומות, שיימשכו בסך הכל כשעה וחצי – חלק קטן מהזמן שאנחנו ישנים.

לבן בחלום שחור
חלומות מושפעים מטכנולוגיות ומגיבים להתקדמותן. עד שנות ה-60' נרשמו חלומות רבים בשחור-לבן, ולמעשה הם היו הרוב המוחץ מבין החלומות שנחקרו. לאחר פיתוח הטלוויזיה הצבעונית עלו מקרי החלומות בצבע, עם הזמן הפכו לרוב וכיום מעטים הם הדיווחים על חלומות בשחור-לבן...

אולי עדיף שחלומות לא יתגשמו
השפה העברית מקשרת חלום עם דבר טוב ואופטימי, וכולנו היינו רוצים שחלומותינו יוגשמו. למעשה, רוב החלומות שאנו חולמים הם שליליים, על נושאים קשים ובדרך כלל הינם חלומות רעים. יש הטוענים כי החלום הוא "פח האשפה" של הנפש ולשם מתנקז כל הדחפים השליליים. נשמע מוזר? תודו כי זוהי דרך לא רעה לפתוח את היום הבא נקי מאותם רגשות נגטיביים.

חלום ספרדי
ולסיום, אם בטעות התבלבלתם פעם ובמקום להגיד את הביטוי העברי "חלומות באספמיה" יצא לכם חלומות באספניה והרגשתם קצת טיפשים – דעו כי לא טעיתם! מקור הביטוי "חלומות באספמיה" הוא בהוראת חז"ל על ביטוי לחלומות שדינן לא להתגשם. משמעות המילה "אספמיה" היא ספרד, לחלוטין כמו אספניה, והכוונה היא לחלום הגדול של יהודי ספרד בגולה לשוב ולחיות בארץ ישראל. לפי חז"ל, חלום זה נידון לכישלון ולא יתגשם לעולם. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.