1 Comment
האם יש מחלה בה נקשרו כל כך הרבה אמונות ודעות משוללות כל יסוד? הכירו 10 מיתוסים שבאמת כבר הגיע הזמן לנפץץץ

הפרעת קשב וריכוז (ADD) היא תכונה הגורמת לפיזור דעת ונפש ואם איננה מטופלת היא פוגעת בהיבטים משמעותיים כמו התנהגות, לימודים, יכולות חברתיות ומצב נפשי. הפרעת קשב היא תורשתית וכ-10% מהילדים ו-6% מהמבוגרים סובלים ממנה. הטיפול בה נערך לאחר אבחון מעמיק וכולל בדרך כלל טיפול תרופתי לצד טיפול פסיכולוגי-התנהגותי.

למרות שמדובר בעניין רפואי גרידא, הערפול סביב תופעה זו רב, והתוצאה בין היתר היא שלל אמונות ודעות מוטעים ומשוללי כל יסוד מדעי. קבלו רשימת מיתוסים נבחרים שהגיע כבר הזמן להיפטר מהם.

הפרעת קשב היא עניין אופנתי, הרי פעם חיו בלעדיה

לא נכון! האמת היא שהפרעת קשב היתה קיימת תמיד, רק שלא הכירו בה. למרבה הצער, אנשים שסבלו ממנה טופלו במוסדות כמו בתי סוהר, מרפאו פסיכיאטריות ומכוני גמילה מסמים. אנשים רבים שסבלו מהפרעת קשב וריכוז ולא טופלו חיו חיים קשים ותפקודיהם היו נמוכים. הפרעת קשב היא לא רק אמתית אלא גם קשה ומתישה.

תרופות מרפאות הפרעת קשב

לא נכון! תרופות מטפלות בסימפטומים אך אינן מרפאות את הפרעת הקשב. כמו מחלות רבות, החל מאסטמה וכלה בפסוריאזיס, הפרעת קשב היא כרונית. טיפול יכול להחליש את התסמינים או לשנותם, אך לא לרפא.

אם אתה מתמיד בפעולה מסוימת אז אין לך הפרעת קשב

לא נכון! גם אנשים עם הפרעת קשב מסוגלים להתרכז, לקרוא ספר או לבצע פעולה מסוימת הדורשת ריכוז והתמדה. למעשה, אם אנשים אלה מוצאים דבר שמעניין אותם, הסיכוי ש"יישאבו" פנימה גבוה מהשיעור הרגיל באוכלוסייה, והם עשויים לשקוע ב"מיקוד יתר" – תופעה מוכרת בקרב הלוקים בהפרעת קשב.

הרפואה האלטרנטיבית יכולה להחליף את הריטלין

לא נכון! טרם הוכח כי נטילת ויטמינים, מינרלים, חומצות שומן או שינויי תזונה יעילים עד כדי החלפת הטיפול התרופתי. על תזונה בריאה, שפויה ונכונה יש להקפיד ללא קשר להפרעת קשב, אבל לפי שעה אין כל תרופה או טיפול אלטרנטיבי שיכול להחליף את הטיפול הקונבנציונאלי.

הסיבות להפרעת קשב הן סביבתיות

לא נכון! זיהום אוויר, תזונה לקויה, חינוך לקוי, הורים מלחיצים, אורח החיים המערבי, רעש, לחץ נפשי – כל אלה ועוד נקשרו כגורמים להפרעת קשב – ולא בצדק. הפרעת קשב היא מחלה אורגנית עם רקע גנטי מובהק וללא שום קשר לתנאים סביבתיים.

אם נוטלים ריטלין אין צורך בטיפולים נוספים

לא נכון! רק במקרים מועטים הטיפול התרופתי הספיק ולא היה צורך לתמוך בו בטיפולים נוספים כמו עזרה בלימודים, עזרה בארגון וסדר, תמיכה רגשית, עזרה בקבלת החלטות ועוד.

ריטלין ממכר

לא נכון! לא הוכח עד היום שריטלין הוא חומר ממכר. אמונה טפלה ותו לא.

טוב, אז ריטלין גורם להתמכרויות

גם לא נכון! האמונה הממש לא נכונה היא שאנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מועדים להתמכרויות כיוון שהתרגלו לחיות בצל תרופה. כלומר, מי שנטל תרופה בקביעות מועד להתפתות בקלות גם לשימוש בסמים. זוהי טענה לא מבוססת שהמחקר דחה בשתי ידיים – אין קשר בין נטלת ריטלין לשימוש בסמים או לשתייה מופרזת של אלכוהול.

ריטלין פוגע בלב

לא נכון! אבל אם אדם חולה לב משתמש בריטלין, התרופה הופכת לחשוד המיידי, ולעזאזל מצבו הקודם של המטופל. על כל צרה שלא תבוא, מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) הוציא הנחייה כי בשני מצבים – חולי לב ובעלי לחץ דם גבוה – אין ליטול ריטלין ללא התייעצות עם קרדיולוג.

הפרעת קשב עוברת אחרי גיל ההתבגרות

לא נכון! החלק ההיפראקטיבי דועך עם השנים והאדם לומד איך לחיות עם המחלה. אבל היא עדיין תהיה חלק מחייו כמו למשל בלימודים או במצבים חברתיים מסוימים. המחלה כאן כדי להישאר והדבר הנכון הוא ללמוד איך להתיידד אתה ולחיות עמה.

מי שסובל מהפרעת קשב לא יצליח בחיים.

לא נכון! בטהובן, מוצרט, פיקאסו, נפוליאון בונפרטה, סוקרטס, כריסטופר קולומבוס, גלילאו גליליי, תומס אלווה אדיסון, הנרי פורד וגם מייקל פלפס – כולם סבלו / סובלים מהפרעת קשב וריכוז, ואיפה היתה האנושות בלעדיהם. תזכרו את זה בכל פעם שאתם או הילדים שלכם נאבקים בקושי כלשהו או סתם בחיים עצמם.


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    ריטה לין · 3 years ago
    האם ריטלין הוא סם מסוכן? נכון. האם יש בדיקה גופנית לאיתור ADHD? לא. האם ADHD היא רק סימפטומים בלי מחלה? כן. האם היא נועדה כדי לסמם ילדים בריטלין? כן.