Write a comment
הוא שמנוני, נוזלי ואפרפר אבל צורך חמישית מהדם והחמצן שלנו ויכול להדליק נורה קטנה. עובדות מרתקות על האיבר המדהים ביותר בטבע

לא קיים איבר מתוחכם ומורכב מהמוח האנושי. שום מחשב שהאדם פיתח לא מתקרב במורכבותו ויכולותיו לרמת הקופסא האפורה שעל כתפינו. נכון, "דיפ בלו" ניצח את גארי קספרוב בשח-מט, אבל זה כל מה שהוא עשה באותו יום. קספרוב, כמו כולנו, הלך וישב ואכל ושתה ודיבר וחשב והסיק מסקנות וביצע אלפי פעולות ש, ובכן, דיפ בלו פשוט לא. ולא שום מחשב אחר.

האדם עוד לא קרוב למיצוי ידיעותיו על המוח האנושי, אבל משהו בכל זאת אנו יודעים. כמו למשל:

1. חושבים שהשומן בגוף נמצא בצמיגים בבטן? 60% מנפח המוח הוא שומן. וכמות הנוזלים שבו היא כ-2 ליטרים.

2. מכירים את הקלישאה שהאדם משתמש בערך ב-10% מהמוח שלו? יופי, עכשיו תשכחו ממנה. כי אנחנו משתמשים בכל חלק המוח ולכל אזור בקופסא יש תפקיד משלו.

3. אבל על הדרך, מתברר כי אפשר לחיות היטב בלי חלקים ניכרים מן המוח. פשוטו כמשמעו: גבר בצרפת עבר ב-2007 בדיקת MRI  פשוטה והתברר כי 75% מהמוח שלו מכיל נוזלים במקום                נוירונים! ולמרות זאת הוא תפקד היטב, עבד, השתלב בחברה, נישא והקים משפחה.

4. המוח שוקל כ-1.3 ק"ג, ולמרות זאת צורך 20% מכמות החמצן בגוף. אם תופסק אספקת החמצן למוח נאבד את ההכרה תוך 10 שניות גג. אחרי 5 דקות מתחילים תאים במוח למות, ותוך 10 דקות מקסימום נקבע למוח נזק בלתי הפיך (זאת כמובן בהנחה שעוד יש עם מי לדבר בשלב הזה).

5. גם 20% מהדם שבגוף עובר במוח, והוא שמעביר את החמצן אליו.

6. מוח, כמו שריר, גדל עם עובדים עליו. תאמנו את המוח, והוא יגדל ויכולתו תתפתח בהתאם. המשקל הגדול ביותר של מוח שנרשם הוא 1.565 ק"ג לאישה ו-2.050 ק"ג לגבר. ככל שהאדם משכיל יותר כך יורד הסיכון שלו ללקות במחלה הקשורה במוח.

7. אבל בואו נבהיר פה משהו – הגודל לא תמיד קובע. לפרה יש מוח גדול וכבד כמעט כמו של קופים, ובפעם האחרונה שבדקנו ברפת לא היו לפרות את הכישורים הקוגנטיבים שיש לקופים.

8. עכשיו, כשאתם קוראים את השורה הזו, המוח שלכם מייצר זרם חשמלי בעוצמה של 20-25 ואט. מה שאומר שהאיור המוכר עד לזרא של נורה דולקת מעל ראש הוא אמת לאמיתה.

9. המפתח לפעולת המוח טמון בנוירונים – תאי עצב שמעבירים מידע ומעבדים אותו. בכל פעם שאנו חושבים, חשים או מרגישים משהו, נוצר קשר בין נוירונים במוח. נוירון אחד יכול להתקשר עם מאות אלפי נוירונים אחרים בצמתים הנקראים סינפסות. כמות הנוירונים הממוצעת של האדם היא 200 מיליארד. במוח של תמנון שוכנים לבטח 300 מיליארד נוירונים.

10. הנוירונים הללו מפיקים כ-70.000 מחשבות מדי יום.

11. 450 קמ"ש – זה קצב התנועה של מידע בין הנוירונים ודרך הסינפסות. זו גם הסיבה מדוע אנו מסוגלים להגיב במהירות לאירועים סביבנו.

12. חוקרים גילו כי גם בלב יש נוירונים, מה שאולי מסביר את האמונה שמרכז הרגש האנושי נמצא בין החדרים והעליות שבלב, ולא בראש.

13. אלצהיימר היא מחלה שמשמידה את הנוירונים במוח.

14.  בלילה אנו חולמים 4-8 חלומות שונים. את הרוב נשכח, ומה שנזכור הוא הרכבה של חלקים מכל החלומות שחווינו. לא פלא שחלומות נשמעים מבולבלים ולא אחידים.

15. בזמן שינה המוח פעיל מאד, יותר מאשר בזמן ערות, ובהתאם לכך גם שורף יותר קלוריות (אם כי לא ברמה שתאפשר לנו לעבוד על דיאטת שינה).

16. שמתם לב שאתם צוחקים מדגדוג רק אם מישהו אחר מדגדג אתכם? הצחוק מהדגדוג הוא למעשה תגובה של המוח לאיום – שהתברר כלא מאיים כלל. לא מאמינים? דגדגו את עצמכם ותראו שלא תצחקו. המוח אינו מופתע מהדגדוג ויודע מה עומד לקרות, ולכן אינו מגיב בצחוק.

17. אגב, צחוק הוא פעולה מורכבת למדי, המערבת 5 אזורים שונים במוח.

18. מוח של תינוק בן יומו שוקל 350-400 גרם אבל מכיל את כל הנוירונים שיש במוח אדם בוגר. בשנה הראשונה המוח משלש את משקלו.

19. הזיכרונות שלנו מורכבים מתמונות ופרגמנטים, ולא מסיפורים. המוח זוכר תמונות ושברירי מידע, והסיפורים שאנו מספרים לעצמנו וקוראים להם "זיכרון" הם מעשה הרכבה שלנו. לכן, הזיכרון האנושי לא תמיד נחשב אמין. כי מה שאנחנו קוראים לו זיכרון הוא לא יותר מסיפור שהרכבנו...

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.