חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
2 Comments
דברים חשובים (וגם כאלה שממש לא) על איטרי יד ימינם

1. בעבר הוקעו שמאליים ונחשבו מוקצים מחמת מיאוס. השמאליות נחשבה לתכונה מגונה ורעה שיש להיאבק בה, ורבו הסיפורים על ילדים שהוריהם קשרו להם את יד שמאל מאחורי הגב בכדי שיתרגלו ויהפכו לימנים בעל כורחם. אסקימואים נידו אותם מן החברה וביפן הורשו גברים להתגרש מנשותיהם אם התגלה למי מהם לפתע כי אשתו שמאלית.

2. בטהובן, מוצארט, לאונרדו דה וינצ'י, ג'וליה רוברטס, ג'רי סיינפלד, אנג'לינה ג'ולי, אופרה וינפרי, אלברט איינשטיין, מרילין מונרו, הטניסאי ג'ון מקנרו, קורט קוביין, מלך אנגליה ג'ורג' השישי, ביל קלינטון, ג'ורג' בוש, ברק אובמה - וגם ביבי נתניהו. זהו הניים דרופינג החלקי בלבד של שמאליים מפורסמים מן ההיסטוריה.

3. שמאלי מוכר נוסף הוא ג'ים הנסון, יוצר החבובות. קרמיט הצפרדע היה שמאלי גם כן...

4. הצייר מיכאלאנג'לו, שמאלי אף הוא, צייר את דוד וגוליית כשדוד אוחז ברוגטקה בידו השמאלית...

5. 13-15 אחוזים מאוכלוסיית העולם הם איטרי יד ימינם. מספר הגברים השמאליים כפול ממספר הנשים.

6. במחקרים נמצא קשר בין טראומה שחוו נשים בהריונן לסיכוי שהתינוק יגדל להיות שמאלי.

7. אבל כדאי להתאושש מהטראומה ההיא, כיוון שמחקרים נוספים הראו כי באופן יחסי יש יותר שמאליים בקרב אנשים בעלי מנת משכל 140 וצפונה מאשר ימניים.

8. אגב, לאישה מגיל 40 וצפונה סיכוי גבוה בהרבה ללדת תינוק שמאלי ביחס ליולדת בשנות ה-20 לחייה.

9. אבל אולי הכל עניין של גנטיקה. 70 אחוזים מאוכלוסיית העולם נולדת עם גן לדומיננטיות ימנית. 30 האחוזים האחרים נולדים ללא אותו גן – ומחציתם, כלומר אותם 15 אחוזים מאוכלוסיית העולם, יהיו שמאליים.

10. הגיטריסט האגדי ג'ימי הנדריקס היה שמאלי, וגם עני מרוד, ובתחילת דרכו כמוזיקאי לא הצליח למצוא גיטרה חשמלית עם מיתרים הפוכים, המתאימה לשמאלי. הנדירקס לימד את עצמו לפרוט ולנגן על גיטרה רגילה, והפך לאחד מהגדולים בתחום, עם סגנון נגינה ייחודי.

11. אגב, גם המוזיקאי הישראלי יזהר אשדות הוא שמאלי ומנגן בגיטרה "של ימניים".

12. כיום ישנם מוצרים המיועדים לשמאליים. למשל מספריים, מחדד (בו הסיבוב הוא נגד כיוון השעון), קולפן, סרגל, פותחן לקופסאות שימורים,

13. מחקרים סטטיסטיים מצאו כי שמאליים נוטים יותר לפתח אלכוהוליזם, סכיזופרניה, דיסלקציה, מחלת קרוהן וגם מוגבלות נפשית. לצד זאת, נמצא אצל שמאליים יכולת התגברות והישרדות גבוהה, לצד אופי חזק.

14. הנשיא האמריקני ה-20, ג'יימס א. גרפילד, היה השמאלי הראשון שכיהן במשרה הרמה. כהונתו גם היתה הקצרה ביותר כיוון שנרצח במהלך שנתו הראשונה בתפקיד, ב-1881. גרפילד נהג לשעשע את אורחיו כשהיה כותב בלטינית ביד אחת וביוונית בידו השנייה.

15. אנתרופולוגים וארכיאולוגיים הסיקו כי שמאליים היו קיימים כבר לפני 1.5 מיליון שנים, וזאת לפי כלים שהאדם הקדמון יצר ונמצאו בחפירות.

16. הכת הסקוטית הנוצרים קר (KEIR) נקראת על שם המילה "שמאל" בשפה הגאלית. בטירות שהקימו אנשי כת זו נמצאו מדרגות לולייניות העולות נגד כיוון השעון. דבר זה הקל על שמאליים לשלוף את חרבם מנדנה ולהילחם.

17. המלכה האם, המלכה אליזבט, יורש העצר הנסיך צ'ארלס ובנו הנסיך וויליאם – כולם שמאליים.

18. לא ברור למה ואיך זה קשור, אבל איכשהו שמאליים מגיעים לבגרות מינית מאוחר יותר מימניים. כמה מאוחר? עניין של חצי שנה ואפשר להתחיל.

19. מחקר שנערך בקרב צופי "שתיקת הכבשים" מצא כי שמאליים נטו לפחד יותר מימניים. למה זה? אולי בגלל שנקודת השליטה בפחד נמצאת בצד הימני של המוח.

20. להתראות ב-13 באוגוסט. תאריך זה הולך ומסתמן כיום חגם של השמאליים, ומאז 1999 נפגשים אלפי איטרים בברים ופאבים בעיר דטרויט ומציינים את יום השמאליים. 
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    מרים · 4 years ago
    לא ידעתי את כול זה תמיד היה לי קשה עם מספריים ומחדד יש מלא יתרונות בלהיות שמאלי אבל יש גם הרבה חסרונות נגיד אני בדיכאון ויש לי סכיזופרניה זה קשה אבל מתגברים
  • This commment is unpublished.
    רועי · 4 years ago
    אמר מעניין עם הרבה כתבות ועובדות על השמאליים שבננו www.yadsmol.co.il