Write a comment

 

היא הסיבה השכיחה ביותר בפניות לרופאי עור, ולמרות שהיא ידועה בשם פצעי בגרות, היא יכולה להתחיל כבר בגיל 9 ולהימשך עד גיל 40. הביטוי שלה חמור יותר אצל גברים, אבל הוא נמשך יותר זמן אצל נשים. הטיפול בבעיה יכול להימשך בין מספר חודשים למספר שנים, ולפעמים דווקא בתחילתו יש החמרה. ניקוי הפנים יותר מפעמיים ביום זה הרבה יותר מדי. ולא, עד היום לא נמצא קשר ברור בין סקס ואקנה.

אקנה וולגריס, חזזית נפוצה או חטטת נפוצה הם כולם שמות לאותה תופעה לא מאוד אסתטית, שנקראת פצעי בגרות. משמעות המילה אקנה ביוונית היא נקודה, או שיא החיים. בשביל הסובלים ממנה, אין ספק שהיא שיא. שיא שלילי.

סחיטה ואיומים

למעשה מדובר בדלקת בבלוטות החלב. ביום רגיל, בלוטת החלב מפרישה נוזל שומני שנקרא סבום. הסבום מופרש לעור דרך זקיק השערה, והתפקיד שלו זה לשמן את השיער ולתת לחות לעור שלא יתייבש. לפעמים בלוטת החלב הזאת נסתמת, וזה בגלל שהורמוני המין יוצאים משליטה. זה קורה בדרך כלל בגיל ההתבגרות וקוראים לזה פצעי בגרות. האקנה מופיעה בעיקר באזורים בהם ריכוז בלוטות החלב הוא גבוה כמו בפנים, בכתפיים, בחזה ובגב. במקרים נדירים היא יכולה להפוך להיות כרונית, ולגרום לציסטות בעור ולדלקות.

 

הגורמים אם כן, הם פעילות הורמונאלית שמתרחשת בגוף, כמו בגיל ההתבגרות או בתקופת המחזור החודשי. זה גם יכול להיות תהליכים הורמונאליים חיצוניים לגוף, כמו התחלה או הפסקת השימוש בגלולות למניעת הריון. גורמים נוספים עשויים להיות הצטברות של תאי עור מתים, הצטברות של חיידקים בנקבוביות העור, מתח נפשי ותרופות כמו סטרואידים. לגבי מזון, מבחינה מחקרית לא ממש מצליחים לבסס את הקשר, אבל בפועל זה מדבר בעד עצמו, מזון שומני בהחלט מחריף את המצב.

מבחינת הטיפול חשוב קודם כל להבין, שבאקנה עור הפנים הוא מאוד רגיש. חשוב לשמור על היגיינה וניקיון, אבל ניקוי הפנים למעלה מפעמיים ביום או שימוש בסבון חריף ומייבש ממש לא יעזרו. עור הפנים מגורה ממילא וחשוב להרגיע אותו. מה שכן מומלץ זה לחפוף את השיער בכל יום, אבל להשתדל לא לשים עליו קרמים שומניים, לא להיחשף לשמש, לא להשתמש במים חמים מדי ובטח שלא לנסות לסחוט אותם, זה יעלה לכם בצלקות.

אם המצב חמור או מחמיר, חשוב לפנות לרופא עור. האקנה יכולה להופיע בדרגות חומרה שונות והוא כבר ידע להתאים לכם את הטיפול. חשוב לזכור שדווקא בתחילת הטיפול עשויה להיות החמרה, אז לא להרים ידיים. במצבים הפשוטים יחסית, זה תרחיצי פנים שונים שמכילים בין היתר גם אנטיביוטיקה. אם המצב קצת יותר חמור, עוברים לאנטיביוטיקה ממש. זה יכול לקחת לא מעט זמן. אם האקנה לא מגיבה אפילו לאנטיביוטיקה, מתחילים עם רואקוטן. מה שהכדור הזה עושה, זה בעצם להקטין את בלוטות החלב המורחבות. מה שאנחנו נראה בפועל, זה יובש וקילוף שיתפסו את מקומם של הפצעים. אלה הן תופעות הלוואי של השימוש בכדור והן אמורות לעבור בתום הטיפול. חוץ מזה, ממליצים לערוך בדיקת שומנים בדם ותפקודי כבד פעם בחודש, לכל אורך התקופה של השימוש ברואקוטן. נשמע טוב, נכון?

פיטה עם ואטה
אם גם לכם קצת צורם כל הסיפור הזה עם הרואקוטן, ואם נשארה בכם קצת חמלה כלפי הכבד שלכם, ואם אתם בעד להוציא מזהמים מהגוף במקום להכניס חדשים, יכול להיות שתעדיפו טיפול שהוא קצת יותר הרמוני.

הרמוניה ושלמות גופנית הן מילות המפתח באיור- ודה, שיטת ריפוי הודית עתיקה. משמעותה "מדע החיים" והמטרה שלה היא להביא להארה, כלומר הרמוניה בין גוף ונפש. ואטה (כוח החיים), פיטה (כוח האור) וקאפה (כוח האהבה) הם לפי ההודים הכוחות (הדושות) הראשיים מהם בנוי הכל, גם אצלנו וגם בטבע. גם הם צריכים להיות בהרמוניה, כל אחד בפני עצמו, אבל גם עם האחרים. מעל כולם יש את האגני, אש העיכול, שלפי האיור-ודה כל מחלה מתחילה בחולשה של האגני.

בכל הנוגע לבריאות, ההודים מייחסים חשיבות עליונה לתזונה, והגורמים לאקנה לטענתם קשורים בעיקר במזון שאנחנו צורכים ובהרגלי האכילה. מבחינת המזון עצמו זה בשר, גבינות, מזון חמוץ, מלוח, מטוגן ושמן. מבחינת ההרגלים זה הנטייה שלנו לאכול יותר מדי ועוד ללכת לישון ישר אחרי. לאקנה יכולים להתלוות דיכאון, צרבת או חוסר תיאבון שקשורים כולם בדיסהרמוניה של אחד מהדושות. לפיכך הטיפול יתמקד בעיקר בתזונה, בהרכב המזון, בהרגלים, ובהימנעות מכל מה שנחשב בעייתי. בנוסף הטיפול נוגע גם במצב הנפשי, ניקוי רעלים, טיהור הדם, צמחי מרפא וגם סבון אחד מופלא.

ביטוי חיצוני לרעש פנימי

אקנה היא יותר מבעיה בעור, היא מחלה. אמנם לא מחלה שמתים ממנה, אבל מחלה שצריך לטפל בה. בהתחשב בעובדה שכל סוג עור הוא שונה, טיפולים תרופתיים יכולים לעזור למטופל אחד, אבל ממש לא לאחר.

כשמדברים על בעיות עור, התיאוריה של הרפואה הסינית המסורתית קצת שונה מנקודת המבט המערבית. אצל הסינים, בעיות עור הן ביטוי חיצוני לחוסר איזון פנימי. השבת האיזון, תוביל לשינוי חיצוני ולהחלמת העור.

את התבנית של חוסר האיזון, מסווגים לפי הצורה והמראה של העור הפגוע. הרפואה הסינית מגדירה שלושה תתי סוגים של אקנה. חום בדם, הצטברות של לחות, או הצטברות של חום ורעלים. לכל אחד מהסוגים, הביטוי החיצוני של הבעיה יהיה מעט שונה. למשל כאשר הפנים אדומות ומגורות זה בדרך כלל ביטוי לחום פנימי. פצעונים בעלי קצה לבן הם יותר ביטוי ללחות. גם החלק בגוף בו מופיעים הפצעונים הוא חלק מהאבחנה. החלק התחתון של הפנים (הסנטר) למשל, מקביל לאיברי הבטן התחתונה, בעוד שהאזור סביב הנחיריים מקביל לריאות, שגם הן, לפי הרפואה הסינית, חלק מהמערך המורכב של בעיות עור.

הגישה הכללית של הרפואה הסינית בטיפול באקנה היא להפחית את החום הפנימי בגוף, לטהר רעלים, להניע את התקיעות ולהחזיר את האיזון לגוף באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא. הטיפולים מיועדים גם לשפר את תפקוד המעיים, שם מצטברים רוב הרעלים. במקביל, גם גורמים כמו בסטרס וחוסר איזון הורמונאלי שאופייניים לגיל ההתבגרות, יטופלו. תדירות הדיקור, והשילוב והכמויות של הצמחים נקבעים בהתאם לחומרת הבעיה, כאשר בדרך כלל מטפלים בהתחלה בצמחים בודדים ואחר כך מרכיבים פורמולת צמחים אישית.

לדיקור הסיני מידת הצלחה משתנה. אבל התוצאות הטובות ביותר הן משוואה של טיפול ושינויים באורח החיים, כולל תזונה. למשל, הרגלי אכילה לא סדירים הם לפי הרפואה הסינית אחד הגורמים להצטברות לחות, ומחשבות מטרידות הן גורם להצטברות חום. אז מה צריך לעשות? לאכול סדיר, בעיקר מזונות מרגיעים כמו דלעת, מלפפון, סלרי, גזר, חסה, כרוב, סלק, נבטים ואגסים ולהימנע ממזון שמן ומתובל, קפה, אלכוהול, סוכר, שוקולד, גלידה, מוצרי חלב ובשר אדום. חוץ מזה, מומלץ לשמור על העור נקי, לישון טוב ולשתות הרבה מים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.