חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

הרבה פעמים הבעיה הגדולה עם סוכרת, היא לא הסוכרת עצמה, אלא הגילוי המאוחר. כי סוכרת (שלקחה ליתר לחץ דם את התואר "הרוצח השקט" בלי למצמץ) הורגת אנשים והיא עושה את זה בשקט.

אל תחכו לטלפון מאינסולין. הדרך הקלה ביותר לאבחן סכרת היא בדיקת דם. במיוחד אם סובלים משלושה תסמינים נוספים.

צמא מוגבר

אם אתם מוצאים את עצמכם בטיולים אינסופיים לכיוון חדר השירותים, במיוחד בלילה, זה עשוי להיות סימפטום של סוכרת. אתם מרגישים בתדירות תכופה במיוחד, אבל מה שקורה מאחורי הקלעים הם שני דברים. הכליות נכנסות להילוך גבוה כדי להיפטר מעודף הגלוקוז בדם ולכן הדחף להתפנות, במיוחד אם זה כל הזמן. מצד שני, הגוף מבין שהוא מאבד הרבה נוזלים ומנסה להחזיר לעצמו את הנוזלים האבודים. שני הסימפטומים האלה (צמא מוגבר והשתנה תכופה) הולכים יד ביד, והם חלק מהדרך של הגוף לנסות להתמודד עם סוכר גבוה בדם.

ירידה במשקל

רמות סוכר גבוהות בדם עשויות לגרום גם לירידה מהירה במשקל. אבל תמחקו את החיוך מהפנים. זאת לא הירידה במשקל שאנחנו רוצים. בגלל שאינסולין לא מצליח להעביר סוכר לתאים, שמשתמשים בו כמקור אנרגיה עיקרי, הגוף מתחיל לקחת חלבון מהשרירים כמקור אנרגיה חלופי. גם הכליות עובדות שעות נוספות כדי להיפטר מעודפי סוכר וזה מוביל אמנם לירידה במשקל, אבל עלול גם לפגוע בתפקוד הכליות. כל אלה הם תהליכים שדורשים מהגוף הרבה אנרגיה ויכולים לגרום לירידה מהירה במשקל. כמה זה מהר? בין חמישה לעשרה קילוגרם בשלושה חודשים זה נחשב מהר. למרות הירידה במשקל, התקפי רעב יכולים להיות סימן נוסף. הסיבה? קפיצות חדות וירידות תלולות של רמות הסוכר בדם.

בעיות עור

סוכרת יכולה להגיע לכל חלק בגוף, כולל העור. למעשה בעיות כאלה הן לפעמים הסימן הראשון לסוכרת. לפי ההערכה, בשליש מהמקרים סוכרת מלווה בבעיות עור, שנגרמו כתוצאה מהסוכרת, או היו קיימות והחריפו בעקבותיה. למרבה המזל, את רוב הבעיות ניתן לפתור אם מגלים אותן בזמן ומטפלים בהן. כל אחד יכול לסבול מבעיות עור, כמו גירוי, גירוד, אדמומיות ועד בעיות כרוניות. אבל אצל אנשים שסובלים מסוכרת, זה קורה יותר בקלות.

החלמה איטית

סימן נוסף שקשור למערכת העור, עשוי להיות פצעים, חתכים ופציעות שלוקחים את הזמן ולא עושים סימנים של להחלים. זה בדרך כלל קורה בגלל שעודף הסוכר שמסתובב בגוף פוגע גם בכלי הדם ובעורקים. דם חיוני לתהליך ההחלמה, ובמצב כזה קשה לו להגיע למקומות השונים בגוף שבאמת צריכים אותו.

קנדידה

סוכרת נחשבת למצב שמדכא את מערכת החיסון. בפועל, כאשר מערכת החיסון חלשה, המשמעות היא רגישות גבוהה במיוחד כמעט לכל בעיה. במקרה הזה, לסוגים שונים של דלקות וזיהומים, כאשר השכיחה ביותר היא קנדידה. ההסבר הוא מאוד פשוט. סביבה עתירת סוכר היא ערוץ החיים הטובים לפטריות וחיידקים, וזה אפילו בלי קשר למערכת החיסון החלשה.

עייפות ועצבנות

לפעמים דווקא מה שמצליח להביא אנשים לרופא, היא תחושה לא ממש רעה, אבל גם לא במיוחד טובה, כרונית וממושכת. האמת? זה לא מפתיע. התעוררויות תכופות במהלך הלילה כדי ללכת לשירותים יעשו כל אחד עייף. לזה תוסיפו את המאמץ הנוסף שהגוף צריך להשקיע כדי לפצות על כל החוסרים בסוכר ותקבלו עייפות כרונית. וכשעייפים כל הזמן, חוסר הסבלנות לא מאחר לבוא.

ראייה מטושטשת

ראייה מטושטשת היא אחד הסימנים המוקדמים ביותר לסוכרת. רמות הסוכר הגבוהות בדם משנות את הצורה והגמישות של עדשת העין ומשפיעות על היכולת שלה להתמקד. ראייה מטושטשת היא רק סימפטום אחד. בעיות הראייה יכולות להגיע גם בצורה של ראייה כפולה, נקודות כהות על גבי שדה הראייה, או גירויים ואדמומיות. אל תרוצו לקנות משקפיים. זאת יכולה להיות בעיה זמנית שתיפתר.

תחושת עקצוץ או נימול
עקצוץ או תחושת נימול באיברים מסוימים (במיוחד בידיים וברגליים), שלעיתים מלווה בתחושה של כאב צורב, או אפילו נפיחות, יכולים להיות סימן לכך שהסוכרת כבר הגיעה לעצבים. אם הסימפטומים יחסית חדשים המצב הוא הפיך. ועדיין, בדיוק כמו עם הראייה, אם רמות הסוכר בדם יכולות להשתולל כמה שבא להן, לאורך זמן הנזק העצבי יהיה קבוע.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.