Write a comment

 

יש אזורים בגוף שאנחנו ממש לא רוצים אותו שם. אבל באזורים שאנחנו רוצים אותו, חסר לו שהוא לא יראה כמו שצריך. מה בסך הכל ביקשנו? להיראות כמו ההיא בפרסומת. עם שיער בריא, זוהר, מלא נפח וברק. פתאום הסתבר שגם לו יש דרישות. הוא רוצה שלא יתייחסו אליו כאל מובן מאליו, שיכירו אותו, שיפנקו אותו, שיבינו אותו, מה עובר עליו, מה הוא אוהב, מה מעצבן אותו, מה מייבש אותו. ואם לא תעשו את זה, הוא יעשה לכם פרצופים.

שיער בריא בקרקפת בריאה

יורם בניטה, מנהל "הייר קליניק", היה עד לפני 20 שנים בערך איש מחשבים. הקשר בינו לבין שיער התחיל כשבניטה עצמו למד על בשרו, או יותר נכון על שערו, מהן בעיות שיער והחליט להעביר את זה הלאה. הוא התמחה בטריקולוגיה (תורת השיער) במשך שנים בחו"ל ולמד גם סַפרות כדי להכיר את עולם השיער יותר לעומק.

בלימודי טריקולוגיה מתמקדים כמובן בשיער, אבל גם בפיסיולוגיה ובמבנה של עור הקרקפת שהיא לא פחות חשובה בכל הנוגע לבעיות שיער. " לא יתכן מצב בו יש בעיה בעור הקרקפת והשיער יישאר בריא. הקרקפת היא כמו אדמה, היא צריכה להיות פוריה, היא צריכה מים, לחות, והזנה כדי שמה שצומח עליה יקבל את כל מה שהוא זקוק לו".

טריקולוגיה נחשבת לתחום פארא רפואי, בגלל השימוש בחומרים טבעיים בלבד, ובזכות הראייה ההוליסטית שמתייחסת לקשר בין גוף לנפש. זה תחום שקיים כבר כמאה שנה ונמצא כל הזמן בהתפתחות. מרפאת "הייר קליניק", שקיימת למעלה מעשור, נחשבת בארץ כחלוצה בתחום. הטריקולוגיה מאפשרת להבין את הבעיה בראייה יותר רחבה ולטפל בבעיות שפעם נחשבו בלתי פתירות.

קורא בשיער

היום כבר יודעים שכמעט בכל דבר אפשר לטפל, אפילו בהתקרחות. בשביל לעשות את זה, צריך להתחיל איפה שהוא. וזה בדרך כלל בתחקיר טריקולוגי מעמיק. את הטריקולוג מעניין מה ההיסטוריה של השיער, מה התלונה שאיתה הגעתם, האם היו שינויים ובאיזו עוצמה הם התרחשו. בנוסף הוא בודק את אורח החיים, את התזונה, ההיסטוריה הרפואית, תרופות שהמטופל נוטל, או תכשירים קוסמטיים שהוא משתמש לטיפול בשיער. כדי לקבל את התמונה השלמה, בניטה יתלוש לכם שערה אחת ויבדוק גם אותה, כי שערה אחת שווה אלף מילים. באמצעות מכשיר שנקרא טריקוגרם, המגדיל את השערה פי מאתיים, בניטה יכול לראות הכל. הוא מודד את צפיפות השיער, הצמיחה שלו, ואת איכות השערה והשורש. במדדים שמגלה הבדיקה אין סיכוי לטעות.

הטיפול הוא נגזרת של כל המדדים האלה. בתור התחלה, מגדירים תוכנית עבודה מסודרת לארבעה חודשים. אין טיפול אחד ויחיד, הטיפול מותאם לצרכים של המטופל לפי האבחון, ומי שעושה את זה, הן צוות מטפלות ביו-קפלריות שהוכשרו במיוחד בשביל זה. לכל מטופל מותאמת פורמולה שמורכבת מתמציות צמחי מרפא ושמנים. כל החומרים טבעיים, לכן אין לטיפול כל תופעות לוואי או רגישויות. החומרים מיוצרים בחו"ל, אבל מהלך הטיפול עצמו הוא פטנט רשום של בניטה. את הפורמולה האישית מורחים למטופל על השיער, בדיוק כמו שעושים צבע. החומרים הטבעיים נספגים בקרקפת ומזינים אותה. לאחר שהחומרים נספגו, באמצעות מברשת מיוחדת עושים פילינג לקרקפת ואז חופפים. "כבר אחרי הטיפול הראשון מרגישים שהקרקפת בריאה יותר, נושמת". האמת שזה נשמע יותר כמו פינוק מאשר טיפול.

יום שיער רע

"כשיש בעיה בגוף, השיער שלנו מגיב אליה ראשון. הוא מושפע מהמערכת ההורמונאלית, ממערכת הדם, העצבים ובעצם אין מערכת בגוף שהוא לא מושפע ממנה. לדוגמא, הסימפטום הכי ברור של חוסר איזון בבלוטת התריס, הוא נשירת שיער." בבעיה עצמה מטפלים באמצעות תוספי מזון, ויטמינים ומינרלים. כשמדובר בבעיה הורמונאלית או בעיה במערכת העצבים, הטיפול שיותר יתאים הוא טיפול בדיקור סיני, אבל ב"הייר קליניק" יש גם צוות מטפלים בתזונה וברפלקסולוגיה ובמקרה הצורך יפנו את המטופל גם לרופא עור או לרופא פנימי בהתאם לבעיה. "אנחנו מציעים רפואה אינטגרטיבית שמאפשרת לנו לטפל כמעט בכל בעיה, אפילו במצבים מאוד אקוטיים כמו דלקות".

"דלקת יכולה להיות קשורה גם לבעיה של דילול שיער, שמטרידה כ- 50% מהנשים וכ- 70% מהגברים" מסביר בניטה. לדוגמא, אצל רוב הגברים שמקריחים, מצאו שיש בעיה דלקתית מסוימת שניתנת לטיפול. יש כמובן רמות שונות של דלקות, אבל גם דלקת מאוד אקוטית אפשר למתן ואפילו לחסל, הכל שאלה של טיימינג. "אם מגיעים בזמן, ויש עדיין שיער פוטנציאלי, אפשר לחדש את הצמיחה ואפילו להפסיק את התהליך".

"הרפואה הקונבנציונאלית אומרת שהתקרחות היא גנטית, אבל התקרחות לא מורכבת רק מגנטיקה. גנטיקה זה ג'ינג'י או בלונדיני, מתולתל או חלק. ישנם תהליכים נוספים שיכולים להשפיע על הצמיחה בכיוונים הרסניים". בתנאי שמגיעים בזמן, את הגנטיקה אפשר לעצור ולדחות וליצור סביבה הרבה יותר חזקה ובריאה. "רוב הבעיות במקרים של איבוד שיער זה בגלל אבחנה לא נכונה, טיפול לא נכון, או טיפול שלא נעשה בזמן. הרבה פעמים אנשים אומרים לנו שהם סובלים מנשירה עונתית, אבל גם לזה צריך לשים לב. לפעמים אפילו נשירה עונתית היא סימפטום לבעיה כרונית אחרת. נשירה עונתית לא אמורה להיות מורגשת, נשירה מורגשת כבר לא נחשבת עונתית".

שיער, שפר הופעתך

"לטפל בשיער זה בעצם לקחת את הבריאות בידיים" מסביר בניטה ומוסיף כי לצערו, רוב האנשים לא מגיעים כדי לשקם את השיער אלא רק כשהם רואים שהשיער הופך לעולם הולך ונעלם. הטיפול יכול וצריך להגיע הרבה לפני. נשירה, דילול, התקרחות, קשקשים, גירודים, מה שזה לא יהיה, הטריקולוגיה מציעה לכם פתרון הבעיה מהשורש.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.