Write a comment

 

בעיות שלפוחית בדרך כלל מתקשרות לנו לאנשים מאוד מאוד מבוגרים. אבל נחשו מה? מבוגרים מכל הגילאים, כולל כאלה שלפי כל הבדיקות הם בריאים לחלוטין, יכולים לסבול מבעיות הקשורות לשלפוחית.

שאלה יהיו הצרות שלנו? שינוי משמעותי בהרגלי השלפוחית יכול להעיד על בעיה בשלפוחית עצמה, באיברים הסובבים אותה, או אפילו על מצב בריאותי יותר פרובלמאטי.

דום נשימה בשינה (Sleep apnea)

הבעיה הזאת היא בדיוק כמו שהיא נשמעת: הפסקות לא טבעיות בנשימה שמתרחשות במהלך השינה, ועשויות להימשך דקה או יותר, ולכן גם לגרום להתעוררות. היא נחשבת לבעיה שכיחה שרבים סובלים ממנה, ולמעלה ממחציתם פשוט לא יודעים את זה. כשהיא לא מטופלת, היא עשויה להפוך לבעיות אחרות וגדולות בהרבה. לחסר בשינה יש השפעה כמעט על כל מערכת בגוף, כולל המוח, מצב הרוח וחילוף החומרים. אלא שרופא רגיל לא יכול לאבחן בעיה כזאת במהלך בדיקה רגילה ולכן הבעיה (שנחשבת קודם כל לבעיית שינה) מאובחנת יותר ויותר על ידי אורולוגים. להם קל יותר לזהות התעוררויות תכופות במהלך הלילה כדי ללכת לשירותים, מאשר הפרעת שינה. למה חשוב לשים לב? אם זאת השלפוחית, הממוצע הוא התעוררות בכל שעתיים עד שלוש במהלך בלילה כדי להתרוקן. אם מדובר בדום נשימה בשינה, מתעוררים בגלל הפסקת הנשימה ורק אז מחליטים ללכת לשירותים.

סוכרת

כל מי שסובל מסוכרת בדרך כלל יודע שכאשר רמות הסוכר בדם יוצאות משליטה, התוצאה יכולה להיות פגיעה עצבית. ופגיעה עצבית עלולה להסתיים באובדן תחושה. במקרה של סוכרת בדרך כלל מדובר על הקצוות, למשל כפות הרגליים. אבל, כאשר הסוכר בדם לא מטופל, העצבים עלולים לא להגיב לאיתותים עדינים בצורה מתאימה לא רק בקצוות, אלא גם בשרירים ששולטים על שלפוחית השתן. במקרה של פגיעה עצבית באזור הסוגרים, הסימפטומים הראשונים יהיו תחושה תכופה ללכת לשירותים, אפילו אם כרגע יצאתם משם, או המצב ההפוך: חוסר בתחושה ללכת לשירותים. מעבר לכך, סוכרת לא מטופלת בדרך כלל מאופיינת בכמויות שתן גדולות מהרגיל, וזה בגלל שהגוף מנסה להיפטר מעודפי הסוכר בכל דרך אפשרית.

תת פעילות של בלוטת התריס (Hypothyroidism)

בלוטת התריס אחראית בין היתר גם על וויסות חילוף החומרים. מצב של תת פעילות בבלוטת התריס, במיוחד כאשר הוא לא מטופל, עלול (בדומה לסוכרת) לגרום לבעיות באופן בו אותות עצביים מגיעים לשריר. תת פעילות של בלטות התריס שכיחה יותר אצל נשים, מאשר גברים וכאשר מרגישים חוסר שליטה על השלפוחית, בין אם קיים צורך אמיתי להתרוקן ובין אם לא, זה עשוי להיות סימן. אי שליטה היא בדרך כלל סימפטום משני לבעיה של תת פעילות של בלוטת התריס. הסימפטומים העיקריים הם עייפות קיצונית, תחושה של קור, עלייה במשקל או חוסר תיאבון, יובש בעור, עצירות, נשירת שיער.

בלוטת הערמונית

הערמונית היא בלוטה שמקיפה את מערכת השתן אצל גברים ומשחקת תפקיד גם במערכת השתן וגם במערכת הרבייה. הערמונית נוטה לגדול לאורך זמן, מה שמפעיל לחץ על מערכת השופכה ולאורך זמן עלול לגרום להגדלה שפירה של הערמונית (benign prostate hyperplasia), מצב לא מזיק ושכיח בקרב גברים בגיל 50 ומעלה. סיבוך ערמונית שכיח נוסף (הפעם יותר אצל גברים צעירים) הוא דלקת בבלוטת הערמונית (prostatitis). שני המצבים האלה לא בהכרח קשורים אחד לשני, ולא בהכרח מובילים אחד להתפתחות של השני. אבל, אם מרגישים בצורך פתאומי ומיידי להתפנות, השתנות תכופות יותר ביום ובלילה, וקושי מסוים להתחיל, זה יכול להיות אחד מהשניים.

דלקת כרונית בדרכי השתן

דלקת בדרכי השתן היא סוג הדלקת השני בשכיחותו בגוף האדם. גם נשים וגם גברים סובלים ממנה, למרות שהשכיחות גבוהה יותר אצל נשים, ככל הנראה בגלל הבדלים אנטומיים. דלקת בדרכי השתן קלה לאבחנה. הסימפטומים שלה כוללים צורך פתאומי להתפנות, תחושה צורבת בזמן מתן שתן, השתנה תכופה, ושינויים בצבע או בריח של השתן. תחושת לחץ, כאב מקומי וחום יכולים גם הם להעיד על דלקת בדרכי השתן.

עודף משקל

אתם בטח לא צריכים את השלפוחית שתגיד לכם מה שהמראה, המשקל ואתם יודעים כבר מזמן. מההשלכות של השמנת יתר קל לנו להתעלם, לפחות עד שהתפקוד היומיומי נפגע. המשמעות (או לפחות אחת מהמשמעויות) של עודף משקל היא שהשרירים של רצפת האגן, שתומכים גם במערכת השתן אצל נשים, נמצאים תחת עומס מאוד גבוה. לאורך זמן, הם נחלשים, במיוחד השריר הטבעתי שאחראי לשמור את הסוגרים סגורים כאשר הם לא נמצאים בשימוש. פגיעה בשריר הזה יכולה להיות הפרעה אמיתית ומשמעותית לאורך כל היום, כמעט בכל מצב. כאשר משתעלים, מתעטשים, או כמעט כל סוג תנועה יכול לעורר את התחושה. איך פותרים את הבעיה? חוזרים למשקל גוף תקין.

תסמונת השלפוחית הכואבת (Interstitialcystitis)

תסמונת השלפוחית הכואבת דומה לדלקת בדרכי השתן, אבל נחשבת לבעיה מסתורית שאי אפשר לזהות בבדיקות ושהגורם לה עדיין לא לגמרי מובן. יודעים שהיא כוללת בעיה דלקתית כרונית של השלפוחית, והיא כוללת גם גירוי של דופן השלפוחית. תסמונת השלפוחית הכואבת משפיעה על שני המינים, אבל שכיחה יותר אצל נשים. הרבה פעמים היא קשורה גם לבעיות שינה, מיגרנות, דיכאון ובעיות כאב כרוני אחרות, כמו פיברומיאלגיה. הסימפטומים לתסמונת כוללים השתנה תכופה, ואנחנו מדברים על כמה פעמים בשעה, לאורך כל היום, כאשר ההשתנה בדרך כלל מלווה בכאב.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.