Write a comment

 

היא שכיחה יותר אצל נשים (בגלל מבנה ובגלל לידות) אבל בערך אחד מתוך עשרה גברים שואל את עצמו ממש עכשיו אם ללכת לרופא, או לזרום עם זה. נשים או גברים, אי שליטה על הסוגרים (incontinence) מגיעה תמיד בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון. ובניגוד למה שרוב הגברים חושבים, היא יכולה לתפוס כל אחד עם המכנסיים למטה, היא אמנם שכיחה יותר אצל מבוגרים אבל היא בהחלט לא סימן שהגיע הזמן לצאת לפנסיה, והיא בהחלט מצב שניתן לטיפול.

הפרעת אי שליטה על הסוגרים אצל גברים. הגדרות ופתרונות

בעיות בצנרת
אי שליטה על הסוגרים אצל גברים היא מצב אחד עם הרבה גורמים. היא יכולה למשל להיות תוצאה של דלקת בדרכי השתן, היא יכולה להיות תגובה לטיפול תרופתי (כמו חלק מהתרופות נגד דיכאון), היא יכולה להופיע אחרי ניתוח בבלוטת הערמונית או כתוצאה מהגדלה של הערמונית, היא יכולה ללוות מחלות כמו סוכרת ופרקינסון, ולפעמים השלפוחית הופכת היפראקטיבית מסיבות שלא לגמרי מובנות. היא יכולה להיות תוצאה של מעמסה (Stress incontinence) כאשר מתכופפים, או מרימים משא כבד שמעמיס לחץ על השלפוחית. היא יכולה גם להיגרם כתוצאה מהתכווצויות של שלפוחית השתן (Urgeincontinence) שהופכות כל קפיצה קטנה לשירותים למשימה בדחיפות גבוהה וכמעט בלתי אפשרית. ויש גם את הסוג המשולב (mixedincontinence).

חלק מהגברים יצליחו לשלוט בסימפטומים על ידי ניהול נכון של צריכת הנוזלים, במיוחד לפני השינה. אם זה עוזר לכם, תתמידו עם זה. אבל אל תגבילו את עצמכם יותר מדי, כדי לא להתייבש. אם לא שותים מספיק נוזלים, השתן הופך מרוכז מאוד, מה שיכול להוביל לסיבוכים כמו דלקת בשלפוחית השתן, שתהפוך את אי השליטה על הסוגרים להרבה יותר גרועה.

הפרד ומשול
לא פשוט לחיות עם בעיה שתופסת אותך לא מוכן. לכן, הפחתת סטרס יכולה לעזור להתמודדות עם הבעיה. למידה של טכניקות הרגעה פשוטות, כמו תרגילי נשימה ומדיטציה, תעזור לשלוט בסימפטומים. עם הזמן, תלמדו איך להרגיע את הגוף, להקל על השרירים, ואולי גם להצליח לשלוט על הסימפטומים.

שיטה נוספת היא אימוני כושר לשלפוחית השתן. בהתחלה הולכים לשירותים בכל חצי שעה, בין אם מרגישים צורך ובין אם לא. בהדרגה, לאורך ימים או שבועות, מגדילים את פרק הזמן הזה. בסופו של דבר, אתם אמורים להגיע לשלוש עד ארבע שעות של שקט, וגם להפחית את הצורך בין לבין. בנוסף, בדיוק כמו אצל נשים, תרגול שרירי רצפת האגן יחזק את השרירים הסובבים את שלפוחית השתן, ימתן את הבעיה וימנע הסלמה נוספת במצב. תרגילים כאלה קל לשלב בשגרה היומיומית ואפשר ללמוד אותם עם פילאטיס, יוגה וטכניקת אלכסנדר.

כשזה מגיע לתזונה, הדעות חלוקות. גברים רבים מדווחים שמזונות מסוימים, לדוגמא חריפים מאוד או חומציים מאוד, מחריפים את הבעיה. אולם, הטריגר הספציפי משתנה מאחד לאחד. עבור חלק מהגברים, לשינויים בתזונה לא תהיה כל השפעה. מה שידוע בוודאות, זה שאלכוהול משתן, שזה בערך הדבר האחרון שאתם צריכים עכשיו. ביחד עם אלכוהול, כדאי לשמור מרחק גם מתה, קפאין ומשקאות מוגזים בדיוק מאותן סיבות.

פיפי ולישון
במקרים מסוימים, טיפול תרופתי עשוי לעזור. חלק מהתרופות חוסמות את הדחף העצבי שנשלח לשלפוחית השתן וגורם לה להתכווץ ברגע הכי לא מתאים. אחרות יכולות להפחית את התכווצויות השרירים שגורמים לשלפוחית השתן להתכווץ. סוג נוסף של תרופות מאט את קצב הייצור של השתן בגוף. קיימת גם אפשרות של התערבות כירורגית והשתלה של שתל מלאכותי באזור דרכי השתן, שמונע דליפה בעקבות שיעולים, עיטוש, או פעילות נמרצת.

דווקא במקום בו הנטייה של הרפואה המערבית היא להעדיף תרופות וניתוחים, הרפואה הסינית המסורתית מחפשת לעזור לגוף לרפא את עצמו. במקום להתמקד רק בשלפוחית השתן, הרפואה הסינית תוקפת את הבעיה על ידי איזון וויסות התפקודים בגוף כולו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא. זה מה שעוזר לחזק ולכוון את השרירים השונים, שמחזיקים את השתן בשלפוחית עד שמגיע בדיוק הרגע הנכון. 

הרפואה הסינית המסורתית מטפלת בבעיות שונות של גברים. המשותף לכל הבעיות האלה, הן הכליות. למרות שמערכות נוספות של איברים גם מעורבות בבעיה, הכליות הן לב הבעיה. אחד מהתפקידים העיקריים של הכליות לפי הרפואה הסינית הוא לשמור על המהות שלנו, הג'ינג (jing). אותה אנרגיה שמכילה את כל הרכיבים החיוניים בשביל ליצור חיים חדשים. ולפי הרפואה הסינית, זה קשור באופן ישיר גם לתפקוד מיני. כשגבר מגיע לגיל 40, מתחילה ירידה בצ'י של הכליות, וביחד איתה גם ירידה בג'ינג. סיבה נוספת לזה שהכליות הן מוקד הטיפול, הוא הקרבה למערכת השתן. לפי הרפואה הסינית, הכליות אחראיות על פתיחה וסגירה של הסוגרים בגוף. ואם האנרגיה הזאת נחלשת, רואים בעיות של אי שליטה על הסוגרים וגם שפיכה מוקדמת.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.